Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Spojrzenie w Katowicach

Garść informacji o zdrowym wzroku :)


Dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne nie tylko latem?

Świadomość społeczeństwa na temat tego, że okulary przeciwsłoneczne to nie tylko element stylizacji rośnie. Dbanie o ochronę oczu jest niezwykle ważne w kontekście ich zdrowia oraz ogólnej kondycji. Przez cały rok jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie promieni UVA i UVB, nie tylko w wiosną i latem. Z tego też powodu powinniśmy pomyśleć o dodatkowej ochronie oczu, np. za pomocą dobrych okularów przeciwsłonecznych. Dlaczego warto je nosić na co dzień?

Dlaczego promienie UV są szkodliwe dla oczu?

O tym, że promieniowanie ultrafioletowe jest szkodliwe dla człowieka słyszał już chyba każdy – ale dlaczego tak się dzieje? Problem łatwo zbagatelizować, bo promieniowanie nie jest w żaden sposób dla nas widoczne, a na efekty trzeba poczekać, czasem nawet kilkadziesiąt lat, widoczne są jednak też czasem o wiele szybciej. Wszystko zależy bowiem od czasu ekspozycji na konkretny poziom promieniowania. Promieniowanie UV dzieli się na trzy typy – UVA, UVB i UVC. Jeśli chodzi o UVC to atmosfera ziemska całkowicie je pochłania, radzi sobie także z typem B (stanowi ok. 5% całego promieniowania ultrafioletowego, jego działanie powstrzymują także chmury), więc realnie szkodliwe jest promieniowanie UVA, które bez przeszkód dociera do ziemi w ciągu dnia (w nocy nie występuje). Niezależnie od pory roku i pogody, promieniowanie UVA ma zdolność wnikania we wszystkie warstwy naskórka, przyspieszając procesy starzenia i wywołując różne zmiany. Dla oczu również nie pozostaje obojętne, a nadmierna ekspozycja na promieniowanie UVA może prowadzić do pogorszenia się wzroku, zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej, raka oka i powstawania przebarwień oraz zmarszczek wokół oczu. W ostatnim czasie w świecie kosmetycznym mówi się o potrzebie stosowania filtrów UV 50 każdego dnia, dlatego do tej ochrony warto dodać zakładanie także okularów przeciwsłonecznych.

Okulary przeciwsłoneczne na co dzień

Promieniowanie UVA przenika także szkło, więc jeśli macie biurko blisko okna powinniście pomyśleć o dodatkowych nakładkach na okulary, które minimalizują negatywne efekty promieniowania. Warto wyrobić w sobie nawyk zakładania okularów przeciwsłonecznych np. w drodze do pracy czy podczas spacerów, zwłaszcza w godzinach południowych. Jakie okulary przeciwsłoneczne będą skuteczne w ochronie oczu? Przede wszystkim należy zrezygnować z kupowania okularów na okolicznych targach, stoiskach z pamiątkami czy w marketach – chyba, że macie zamiar użyć ich wyłącznie jako rekwizyt do zdjęć. Okulary przeciwsłoneczne powinny posiadać certyfikowany filtr UV, najlepiej oznaczony jako UV 400, a nie UV 4000 czy jakakolwiek inna liczba (to zwykle podróbka i chwyt marketingowy, który ma przekonać kupującego, że wyższa liczba oznacza lepszą ochronę). Chodzi o to, że filtr UV 400 blokuje wszystkie promienie świetlne do długości 400 nanometrów, dzięki czemu blokuje niemal 100% promieniowania UVA i UVB. Filtry podzielone są także na kategorie od 0 do 4, w zależności od tego, jaki procent światła przepuszczają, przy czym 0-1 to najniższa ochrona, a 2 i wyżej to średnia i wysoka ochrona. Jeśli chodzi o miesiące jesienno-zimowe to z powodzeniem można korzystać z okularów przeciwsłonecznych z filtrem UVA kategorii 2 – podczas spacerów, uprawianiu sportu czy prowadzenia auta. Natomiast okulary z filtrem UV 400 w kategorii 3 to już bardzo dobry poziom ochrony przeciwsłonecznej, polecany na miesiące letnie. Co ciekawe, okulary z kategorią 4 to już ekstremalna ochrona przed promieniowaniem i są one zabronione w przypadku jazdy samochodem, za to dobrze się sprawdzą podczas uprawiania sportów, np. wspinaczki górskiej.

Warto też pamiętać, że okulary przeciwsłoneczne trzeba wymieniać co jakiś czas, zwłaszcza, jeśli są porysowane lub uszkodzone – wówczas nie będą zapewniać odpowiedniej ochrony przeciw promieniowaniu słonecznemu. Polecamy kupować je ze sprawdzonych źródeł, czyli ze specjalistycznych sklepów internetowych lub z salonów optycznych. Koszt okularów przeciwsłonecznych wcale nie musi być wysoki – dobre okulary można kupić już za ok. 150-200 złotych, warto też polować na promocje w sklepach internetowych.

Materiał powstał przy pomocy: materiał partnera (03.2022)


Soczewki kontaktowe - co trzeba o nich wiedzieć?

Nawracające dolegliwości oczu, według badania Omnibus przeprowadzonego na zlecenie Verco S.A., dotyczą aż 35% populacji w naszym kraju. Ponad 80% osób skarżących się na problemy z narządem wzroku, zgłasza również dyskomfort związany z powiekami. Najczęściej dokucza nam łzawienie — dotyczy ono aż 55% badanych.

Soczewki kontaktowe (zwane także szkłami kontaktowymi) są drugą co do popularności metodą korekcji wzroku. Jednakże z uwagi na wygodę ich noszenia i wysoką funkcjonalność, każdego roku do grona ich zwolenników dołączają tysiące nowych osób. Czy wy też zastanawiacie się nad zakupem soczewek kontaktowych? Podpowiadamy, co warto o nich wiedzieć.

Kto może je nosić?

Soczewki kontaktowe może nosić większość osób. Zarówno tych z wadami wzroku (soczewki korekcyjne), jak i bez niej, w poszukiwaniu sposobu na zmianę wizerunku (soczewki kolorowe zerówki/plan). Dlaczego większość? Bo czasami mogą się pojawić dolegliwości czy choroby, które powodują, że noszenie ich nie jest możliwe, albo możliwe pod pewnymi warunkami, jak np. dobór soczewek z określonego materiału.

Jeśli zaś chodzi o materiał, to na rynku są dwa jego rodzaje. Jest to tzw. hydrożel albo też silikon hydrożelowy. W obu przypadkach są to materiały bezpieczne, przetestowane przez dziesiątki lat obecności na rynku. Ale też cały czas rozwijane i udoskonalane, by ich noszenie było jak najbardziej komfortowe. Na to wpływają głównie takie parametry jak uwodnienie (procent zawartości wody w soczewce) oraz tlenoprzepuszczalność. Najbardziej uwodnione są soczewki hydrożelowe, gdzie wskaźnik ten może sięgać do 70, czy nawet więcej, procent. Drugim wskaźnikiem jest tlenoprzepuszczalność, czyli to, co pozwala soczewce i oku „oddychać”. Wysoka przepuszczalność tlenu jest konieczna w soczewkach, które noszone są w trybie przedłużonym, całodobowym. Czym one są?

Jak długo można nosić soczewki kontaktowe?

Przypomnijmy, że decyzję o tym, czy możemy nosić soczewki kontaktowe, podejmuje specjalista – lekarz okulista albo optometrysta. W zależności od indywidualnych cech i potrzeb może on polecić jeden z kilku rodzajów soczewek kontaktowych, które różnią się pod względem czasu ich noszenia.

Soczewki jednodniowe (jednorazowe) zakłada się rano i nosi do wieczora. Następnie wystarczy je wyrzucić, by następnego dnia założyć nową, świeżą parę.

Soczewki miesięczne i dwutygodniowe nosi się odpowiednio przez 30 lub 14 dni. Jeśli są przewidziane do noszenia w trybie dziennym, to również są zakładane rano i ściągane wieczorem. Soczewki całodobowe można nosić również w nocy, nie zdejmując ich na czas snu. Noszenie soczewek w trybie przedłużonym może trwać około 5-7 dni. Teoretycznie producenci dopuszczają dłużej, nawet 30 dni dla soczewek miesięcznych, ale sugestie optometrystów ustalają tę granicę niżej ze względu na komfort i higienę oczu.

Czy noszenie soczewek jest trudne?

Samo noszenie rzecz jasna trudne nie jest, bo soczewki, szczególnie te jednodniowe, są praktycznie niewyczuwalne na oku i błyskawicznie się do ich obecności przyzwyczajamy. Gorzej – czasem – bywa z przyzwyczajeniem się do samego zakładania i zdejmowania soczewek. Nie każdy lubi dotykać oka, a tu jest ono oddzielone od palca tylko cienką soczewką. Praktyka jednak podpowiada, że zazwyczaj można się do tego przyzwyczaić, chociaż czasem minie kilka czy kilkanaście dni, zanim oswoimy się z zakładaniem soczewek. To też nie jest trudna procedura, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Konieczne jest staranne umycie rąk, by nie przenosić zarazków i zanieczyszczeń na oko. Warto też zwrócić uwagę na paznokcie. Najlepiej sprawdzają się takie, które są starannie wyszlifowane, nie mają zadziorków czy odspajającego się lakieru.

Odrębną kwestią jest przechowywanie soczewek. W przypadku soczewek jednodniowych nie ma to znaczenia, bo raz zdjęte soczewki należy wyrzucić. Soczewki wielokrotnego użytku wymagają jednak umieszczenia ich – po wcześniejszym przemyciu – w odpowiednich pojemniczkach. Zanurzenie w specjalnym płynie do soczewek pozwala utrzymać ich odpowiednie nawilżenie, gdy nie są noszone. Jeszcze inną opcją są tzw. płyny oksydacyjne, wykorzystujące nadtlenek wodoru i specjalny dysk – katalizator. W tym przypadku soczewki wkładane są do pojemnika na minimum 6 godzin, jednak woda utleniona doskonale je oczyszcza, co szczególnie cenią sobie osoby z alergiami czy skłonnościami do podrażnień oczu.

Uniwersalność soczewek kontaktowych

Soczewki cenione są nie tylko za korygowanie wzroku, ale też za sposób, w jaki to robią. Wygoda w każdych okolicznościach, w tym takich, jakich osoby noszące okulary mogą zazdrościć. Nie parują, dają dobre widzenie nawet w deszczu, nie spadają, można je nosić w czasie aktywności fizycznej i uprawiania sportu bez ryzyka dla narządu wzroku, a w soczewkach jednodniowych można nawet pływać. Komfort użytkowania stoi tu na naprawdę najwyższym poziomie, a przy tym ich cena może być zaskakująco niska, jeśli zaopatrujemy się od razu w większą ich ilość za pośrednictwem sklepu internetowego, jak BezOkularow.pl.

Materiał powstał przy pomocy: materiał partnera (02.2022)


Oczy do kontroli - co robić?

Nawracające dolegliwości oczu, według badania Omnibus przeprowadzonego na zlecenie Verco S.A., dotyczą aż 35% populacji w naszym kraju. Ponad 80% osób skarżących się na problemy z narządem wzroku, zgłasza również dyskomfort związany z powiekami. Najczęściej dokucza nam łzawienie — dotyczy ono aż 55% badanych.

Narzekamy również na swędzenie, pieczenie, uczucie ciała obcego w oku, światłowstręt, opuchnięcie i zaczerwienienie powiek. Wszystkie te objawy mogą skutecznie utrudnić i uprzykrzyć życie. Warto więc wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić i kiedy konieczna jest wizyta u okulisty.

Przemęczone czy chore? Dlaczego oczy wysychają?

Zespół suchego oka – to przypadłość, którą wywoływać mogą przemęczenie spowodowane pracą przy komputerze, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, kontakt z dymem papierosowym ale również zaburzenia hormonalne w okresie menopauzy. Dolegliwość ta bardzo często towarzyszy również użytkownikom soczewek kontaktowych. Według niektórych badań nawet połowa pacjentów zgłaszających się do lekarza okulisty ma problem z Zespołem Suchego Oka (ZSO).

Najczęstszym objawem ZSO jest oczywiście nadmierna suchość oczu. Bardzo często pojawia się też uczucie ciała obcego lub piasku pod powiekami, pieczenie, kłucie, podrażnienie i nadwrażliwość na światło. Paradoksalnie symptomem choroby może być również nadmierne łzawienie, które jest wynikiem zaburzenia składu łez. Niezmiernie istotne jest stałe nawilżenie oczu przy pomocy specjalnych kropli i maści. Bardzo dobre działanie mają również oczyszczające chusteczki i płyny, które pomogą pozbyć się drażniących zanieczyszczeń i nawilżą okolice oczu.

Odpowiednia higiena oczu, wykonywana specjalistycznymi preparatami przeznaczonymi do codziennego użytku, takimi jak oczyszczający płyn oraz chusteczki Demoxoft, jest także istotnym elementem profilaktyki zespołu suchego oka. - Ważnym składnikiem filmu łzowego, który jest czynnikiem chroniącym nasze oczy, jest warstwa lipidowa wytwarzana przez znajdujące się w powiekach, specjalne gruczoły. Okazuje się, że właśnie te gruczoły mogą być zasiedlane przez nużeńce, prowadząc do ich dysfunkcji. Dysfunkcja gruczołów powiekowych prowadzi do zaburzeń filmu łzowego poprzez niedobór jego warstwy lipidowej. Niedobór filmu łzowego prowadzi z kolei do rozwoju zespołu suchego oka – mówi dr n. med. Maciej Osęka.

Zespół suchego oka może prowadzić do trwałego uszkodzenia rogówki dlatego, jeśli objawy nie ustępują po kilku dniach, trzeba zasięgnąć porady specjalisty.

Powieki też chorują

Zapalenie brzegów powiek — to dość częsta i trudna do leczenia przypadłość. Wywołują ją alergeny, bakterie lub niestety bardzo często pomijany w diagnozie pasożyt - nużeniec ludzki. Najczęstsze objawy to pieczenie i przekrwienie powiek, złuszczanie nabłonka, wypadanie rzęs, światłowstręt, nadmierne łzawienie i uczucie ciała obcego w oku. Bardzo często z zapaleniem brzegów powiek współistnieje przewlekłe zapalenie spojówek.

Choroba bardzo często mylona jest z alergią lub zwykłym przemęczeniem oczu. Niestety, nieprawidłowo leczona może poważnie zaszkodzić oczom. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia i zmniejszyć uciążliwość występujących objawów, należy dbać o higienę dłoni i starannie zmywać makijaż. Warto również stosować dostępne bez recepty krople nawilżające i preparaty w postaci chusteczek, płynu lub żelu, które usuną zanieczyszczenia znajdujące się na powiekach, odżywią i nawilżą podrażnioną skórę. Zapalenie brzegów powiek zawsze jednak wymaga wizyty u specjalisty.

Wszystkiemu winna jest alergia

Alergiczne zapalenie spojówek to jedna z częstszych dolegliwości. Objawia się nadmiernym, uporczywym łzawieniem i przekrwieniem oczu. Symptomy choroby często pojawiają się nagle, bezpośrednio po kontakcie z alergenem. Jeśli tak się stanie, należy szybko przemyć oczy chłodną przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Ulgę przyniosą również krople - tzw. sztuczne łzy, które ułatwią usunięcie alergenów z worka spojówkowego. Alergiczne zapalenie spojówek może być zagrożeniem dla oczu, a leczenie zazwyczaj wymaga podania leków dostępnych na receptę. Dlatego w przypadku wystąpienia dolegliwości należy zgłosić się do okulisty.

Niebezpieczne wirusy, bakterie i grzyby

Drobnoustroje chorobotwórcze najczęściej są przyczyną występowania zapalenia spojówek. Jeśli zapalenie spojówek spowodowane jest wirusami, najczęściej zaczyna się w jednym oku. Dopiero po kilku dniach choroba atakuje drugie oko. Objawy to najczęściej swędzenie spojówek, uczucie ciała obcego w oku i łzawienie. Cechą charakterystyczną są widocznie obrzęknięte naczynka na spojówkach. Wirusowe zapalenie spojówek jest zakaźne, dlatego bardzo ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności i higieny rąk. Oczy można przemywać sola fizjologiczną lub przeznaczonymi do tego celu chusteczkami. W leczeniu stosuje się natomiast leki przeciwwirusowe i przeciwobrzękowe. Aby nie dopuścić do infekcji bakteryjnej, lekarz może również zalecić krople z antybiotykiem.

Jeśli przyczyną choroby są bakterie, infekcja od razu dotyka obu oczu. Pojawia się swędzenie, opuchlizna, uczucie ciała obcego i łzawienie, ropna wydzielina worku spojówkowym i wybroczyny lub szaro-żółte plamy na spojówkach. W leczeniu stosuje się antybiotyki, a jeśli objawy nie ustępują, konieczne jest wykonanie antybiogramu.

Zakażenie grzybicze występuje rzadko i zazwyczaj jest powikłaniem po długotrwałej kuracji antybiotykowej. Terapia opiera się na podaniu leków przeciwgrzybicznych. Każde zapalenie spojówek jest zagrożeniem dla narządu wzroku, dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów zawsze należy zwrócić się do lekarza, który dobierze odpowiednie leczenie.

Zapalenie rogówki – to choroba, którą również wywołują wirusy grzyby lub bakterie. Zdarza się, że przyczyną wystąpienia stanu zapalnego są choroby autoimmunologiczne lub uszkodzenia związane z nieprawidłowym stosowaniem soczewek kontaktowych. Zapalenie rogówki jest bardzo niebezpieczne dla oczu i może powodować pogorszenie, a nawet utratę wzroku. Chore oko jest czerwone i bardzo wrażliwe, w worku spojówkowym pojawia się ropno-śluzowa wydzielina, a powieki stają się opuchnięte. Wśród objawów wymienia się również silny ból, światłowstręt i osłabienie widzenia. Powierzchnia rogówki matowieje i pojawia się na niej biała lub szara plama. W przypadku zaobserwowania powyższych objawów i podejrzenia zapalenia rogówki, konieczna jest natychmiastowa wizyta u okulisty.

Boli i szpeci

Jęczmień, bo o nim mowa – to stan zapalny gruczołów powiek, w wyniku którego powstaje bolesny ropień. Najbardziej dokuczliwym objawem choroby jest silny ból, pojawia się również zaczerwienienie, nadmierne łzawienie i światłowstręt. Osoby cierpiące z powodu jęczmienia bardzo często próbują pokonać go domowymi sposobami. Niestety, niektóre z tych sposobów, nie tylko nie usuną problemu, a mogą dodatkowo zainfekować oko. Właściwą formą leczenia jest terapia antybiotykowa. Czasem konieczne jest też nacięcie i drenaż ropnia.

Piekące, czerwone, opuchnięte i nadmiernie łzawiące oczy mogą być przyczyną wielu poważnych chorób lub postępującej wady wzroku, dlatego zawsze oprócz doraźnej pomocy w postaci przynoszących ulgę kropli dostępnych bez recepty i specjalistycznych preparatów pomagających zachować higienę należy skontrolować chore oczy u specjalisty.

Materiał powstał przy pomocy: Marta Czerwińska, Verco (05.2016)

Ochrona wzroku dziecka latem

Do wakacji jeszcze kilka tygodni, jednak już teraz myślimy o błogim lenistwie na plaży czy aktywnym wypoczynku w górach. Zazwyczaj każdy z nas pamięta o ochronie skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV. Jest to szczególnie istotne w przypadku najmłodszych. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z konieczności ochrony wzroku pociechy przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Świadomość zagrożenia

Przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia do siatkówki w jego oczach dociera ogromna ilość promieniowania ultrafioletowego. W przypadku promieni UVA jest to 90%, UVB – ponad 50%. Dzieje się tak, ponieważ dzieci posiadają szersze źrenice niż dorośli, ich soczewka jest także bardziej przezierna. W efekcie do 18. roku życia oczy młodego człowieka zaabsorbują około 80% promieniowania UV, jakie dotrze do nich w ciągu całego życia.

Dane te wyraźnie obrazują podatność niewykształconego narządu wzroku na szkodliwe działanie promieniowania. Trzeba pamiętać bowiem, że oczy dziecka najintensywniej rozwijają się właśnie do 6. roku życia i wszelkie uszkodzenia powstałe podczas jego kształtowania się mogą skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi w przyszłości, takimi jak zaćma, zwyrodnienia plamki żółtej czy nowotworów delikatnej skóry powiek.

Codzienne niebezpieczeństwa

Wbrew obiegowej opinii kapelusik, czapka z daszkiem, parasol czy namiot nie stanowią wystarczającej ochrony oczu dziecka przed słońcem. Chociaż pozostając w cieniu maluch nie jest wystawiony na bezpośrednie działanie promieniowania, do jego oczu wciąż dostają się wiązki UV o szkodliwym działaniu. Rodzice często zapominają również, że promienie ultrafioletowe docierają do oczu dziecka nie tylko w czasie słonecznych wakacji, ale zawsze, kiedy przebywa ono na świeżym powietrzu.

Bez względu na pogodę czy porę dnia, rogówka, czyli przedni odcinek oka, narażony jest na niebezpieczne promieniowanie UVA i UVB. W przypadku dzieci, które teoretycznie przebywają na dworze znacznie dłużej i częściej niż dorośli, zagrożenie to jest szczególnie znaczące.

Świet(l)na ochrona

Ze względu na wysoką podatność oczu dziecka na promieniowanie ultrafioletowe, należy zwrócić szczególną wagę na odpowiednią i kompleksową ochronę jego wzroku. Zabezpieczenie przed promieniami UV gwarantują odpowiednio dobrane okulary przeciwsłoneczne, należy jednak wybierać je z głową.

Kolorowe produkty wykonane z nietrwałych materiałów, dostępne często w nadmorskich straganach mogą wyrządzić dziecku więcej szkody niż przynieść pożytku. Takie okulary często nie posiadają filtra UV, a jedynie przyciemniane „wkładki”, które zaburzają odruchy ochronne oczu. W normalnych warunkach bowiem, źrenice wystawione na działanie jasnego światła automatycznie zwężają się, a powieki zamykają lub mrużą. Przyciemniane okulary sprawiają, że światło słoneczne nie razi oczu, dlatego oczy pozostają otwarte, a źrenice rozszerzone, pozwalając niewidocznemu promieniowaniu ingerować w delikatne tkanki.

Dlatego okulary przeciwsłoneczne, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, należy kupować w salonach optycznych lub u sprawdzonych producentów, którzy zagwarantują, że soczewki wyposażone są w filtr UV. Warto również wspomnieć o jakości odwzorowania obrazu, która w tanich okularach przeciwsłonecznych jest fatalna, powodując zniekształcenia obrazu i zaburzając jego percepcję.

Jakie okulary są najlepsze?

Teoretycznie okulary przeciwsłoneczne dla dziecka powinny dobrze przylegać do jego twarzy tak, aby zminimalizować ryzyko ingerencji promieni padających zza jego głowy oraz odbitych od innych elementów. Dziecko jednak ciągle pozostaje w ruchu, dlatego całkowite zniwelowanie kontaktu promieni słonecznych z jego oczami nie jest możliwe. Na szczęście jest na to rozwiązanie – powłoka antyrefleksyjna UV Control. To specjalna warstwa, którą pokryta jest wewnętrzna powierzchnia soczewek okularowych. Blokuje ona odbijające się od wewnętrznej strony soczewek promienie UV oraz chroni wzrok przed ich szkodliwym działaniem.Warto, aby okulary dziecka zostały wyposażone w taką powłokę.

- Dzieci są niezwykle aktywne, ciągle coś robią, mają tysiąc pomysłów na minutę, dlatego okulary, które noszą powinny dobrze leżeć na twarzy, być do niej perfekcyjnie dopasowane oraz mieć odpowiednio wyprofilowane zauszniki. Dodatkową zaletą będzie podwyższona odporność na zarysowania, wodę, kurz oraz zabrudzenia. Połączenie tych walorów z ochroną przeciw promieniowaniu UV czynią z okularów kompletną ochronę wzroku przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych – mówi Maja Kornacka z firmy Hoya.

Oczywiście poza ochroną oczu równie ważna jest dbałość o skórę dziecka, szczególnie podczas najbardziej słonecznych miesięcy. Kremy dla dzieci z wysokim filtrem, nakrycia głowy, a także odpowiednia odzież – najlepiej bawełniana i przewiewna stanowią podstawowy zestaw dzięki któremu każda aktywność na świeżym powietrzu będzie przyjemna i korzystna dla zdrowia.

Materiał powstał przy pomocy: Aneta Rymarska, Tok Tok (05.2016)


Jak mądrze chronić wzrok przed słońcem?

Z niecierpliwością wyczekujemy wiosny i lata, a przede wszystkim związanych z nimi wyższych temperatur oraz większej dawki promieni słonecznych, które pobudzają do życia i dodają energii. Trzeba jednak pamiętać, że poza licznymi zaletami, promieniowanie niesie także spore zagrożenia, przede wszystkim dla naszych oczu. Jak mądrze chronić wzrok przed słońcem, a jednocześnie zachować komfort widzenia?

Tutaj z pomocą przychodzą nam oczywiście okulary przeciwsłoneczne, które niestety częściej traktowane są jako modny dodatek do ubioru, niż ważny element ochrony wzroku. Nierzadko zdarza się, że gdy słońce zaczyna razić, bez zastanowienia kupujemy okulary przeciwsłoneczne na mijanych po drodze straganach i stoiskach. Tymczasem głównym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona - nie tyle przed oślepiającym światłem, ile - przede wszystkim przed promieniami UVA i UVB. Osoby, które nie chronią wzroku używając dobrych okularów przeciwsłonecznych narażają swoje oczy na szkodliwe działanie tych promieni.

Dlaczego powinniśmy nosić okulary przeciwsłoneczne?

Przedostające się do oka promienie UVA i UVB mogą stać sięźródłem wielu chorób, takich jak zaćma, skrzydlik czy nawet czerniak. Mogą też prowadzić do degeneracji plamki żółtej (centralnej części siatkówki odpowiedzialnej za ostrość widzenia i rozpoznawanie szczegółów) oraz dość częstego latem zapalenia spojówek, zaczerwienienia, łzawienia czy pieczenia oczu. Latem bez okularów przeciwsłonecznych w zasadzie nie powinniśmy wychodzić z domu.

Jakie powinny być dobre okulary przeciwsłoneczne?

Chociaż sklepy odzieżowe i uliczne stojaki kuszą różnorodnością kolorów i kształtów oprawek oraz cenami niższymi niż te w salonie optycznym, zwykle nie zapewniają właściwej ochrony przed promieniowaniem UV. Co gorsza, źrenica schowana za ciemną soczewką okularową rozszerza się i wpuszcza więcej światła a tym samym szkodliwych promieni UV do wnętrza oka, przez co okulary zamiast pomagać, mogą nam zaszkodzić. Dlatego decydując się na zakup okularów przeciwsłonecznych warto wybrać się do optyka, który odpowiednio nam doradzi i dobierze rozwiązanie dostosowane do naszych potrzeb i naszej wady wzroku (nie każdy wie, że można mieć korekcyjne okulary przeciwsłoneczne).

Samo zabarwienie soczewek okularowych nie wystarczy - stopień ochrony przed UV zależy od materiału z jakiego wykonane są soczewki oraz rodzaju zastosowanych uszlachetnień. Soczewki okularowe wykonane z materiału o indeksie wyższym bądź równym 1.53 gwarantują nam pełną ochronę przed promieniowaniem UV. Natomiast jeżeli wybieramy soczewki z materiału o indeksie 1.50, warto poprosić wówczas o dodatkowy filtr UV 400, który zapewni nam 100% ochronę przed szkodliwym promieniowaniem.

Dla dobra oczu ważny jest także odpowiedni kształt okularów. Chcąc zapewnić oczom najlepszą ochronę, należy wybierać duże oprawy okularowe o większej krzywiźnie, które zapobiegają wpadaniu promieni słonecznych od góry lub z boku okularów. Poza okularami przeciwsłonecznymi warto jest także chronić oczy przed oślepiającym światłem nosząc np. kapelusz lub czapkę z daszkiem.

Fotochromy – okulary na co dzień

Osobom szukającym uniwersalnych rozwiązań z pewnością przypadną do gustu okulary z soczewkami fotochromowymi. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że automatycznie zmieniają swoje zabarwienie w zależności od natężenia światła (reagują na promienie UV). Na zewnątrz przyciemniają się nawet do 89%, czyli osiągają poziom zabarwienia wysokiej klasy okularów przeciwsłonecznych, a w pomieszczeniach pozostają bezbarwne. Poza podstawową zaletą, czyli maksymalną ochroną przed promieniowaniem UV (nawet w soczewkach o indeksie 1.50), są wygodniejsze w użytkowaniu, można je bowiem nosić cały dzień, bez konieczności sięgania po okulary przeciwsłoneczne, gdy zmienia się pogoda lub miejsce, w którym przebywamy.

- Często klienci obawiają się, że soczewki fotochromowe nie będą reagować odpowiednio szybko na zmiany natężenia oświetlenia – tłumaczy Szymon Grygierczyk, ekspert firmy Hoya Lens Poland, znanego na całym świecie producenta nowoczesnych soczewek okularowych. - Wystarczy jednak wybrać produkt o wysokich parametrach technologicznych gwarantujący błyskawicznie przyciemnianie się soczewek na zewnątrz i rozjaśnianie wewnątrz pomieszczeń. Dzięki temu niezależnie od panujących warunków atmosferycznych i natężenia światła, miejsca, w którym się znajdujemy i pory dnia, soczewki fotochromowe dostosowują się do otoczenia, zapewniając komfortowe widzenie niezależnie od sytuacji – w pomieszczeniu stają się bezbarwne, tak jak standardowe okulary korekcyjne, na zewnątrz zaś przyciemniają się stosownie do natężenia promieni słonecznych. Jednocześnie, podczas tych szybkich zmian, przez cały czas zachowana jest pełna ochrona przed promieniowaniem UV – a w przypadku zastosowania specjalnej powłoki antyrefleksyjnej, dodatkowo zapewniona jest ochrona wzroku, nawet przed promieniami odbijającymi się od wewnętrznej powierzchni soczewki – dodaje Szymon Grygierczyk.

Okulary fotochromowe są okularami na każdą porę roku, gwarantują 100% ochrony przed promieniowaniem UV. Polecane są wszystkim osobom wrażliwym na światło, które często przebywają zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń - właśnie dlatego to rozwiązanie doskonale sprawdza się w mieście.

Pełna ochrona oczu przed słońcem

Jeśli natomiast mamy w planie długie i częste przebywanie na słońcu i potrzebujemy okularów na ostre słońce np. na plażę (lub śnieg) to zarówno osoby bez wady wzroku, jak i potrzebujące korekcji, powinny zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne.Osoby spędzające sporo czasu nad wodą, wiedzą jak oślepiające potrafią być promienie słoneczne odbijające się od jej powierzchni. Najlepszym sposobem na uniknięcie takich odblasków są okulary z soczewkami polaryzacyjnymi. Blokują one określone fale światła, redukują irytujące refleksy i zapobiegają tym samym mrużeniu oczu. Inną zaletą polaryzacji jest zwiększenie kontrastu widzenia. Dodatkowo okulary z soczewkami polaryzacyjnymi gwarantują pełną ochronę przed promieniowaniem UV.

Jakie znaczenie ma kolor?

Zabarwienie okularów ma duże znaczenie dla oczu. Najczęściej występujące zabarwienia to kolor brązowy, szary oraz żółty i pomarańczowy.Kolor brązowy najlepiej zatrzymuje światło niebieskie i podnosi kontrast koloru trawy w stosunku do nieba. Szary i szarozielony kolor soczewek nie zmienia kolorów otaczających przedmiotów, są one widziane w naturalny sposób, mogą być jednak nieco przygaszone. Z kolei żółte i pomarańczowe zabarwienie poprawia kontrast widzenia w pochmurny dzień i o zmroku. Zabarwienie okularów zapewnia też stylowy wygląd.

- Kolorowe soczewki okularowe wyglądają bardzo stylowo.Trzeba jednak pamiętać, że oprócz koloru bardzo ważny jest też stopień zabarwienia soczewek. Wystarczającą ochronę zapewniają soczewki zabarwione w 70-75 proc., ale przy silnym nasłonecznieniu – powinny mieć nawet 85 do 90 proc. Należy również pamiętać, że w soczewkach o wysokiej absorpcji, powyżej 92%, nie można prowadzić samochodu. – dodaje Szymon Grygierczyk.

Przed zakupem okularów, które mają chronić nasz wzrok przed słońcem warto wziąć pod uwagę nie tylko ich wygląd, ale przede wszystkim parametry techniczne, które zagwarantują komfort widzenia i zdrowy wzrok na lata. Możliwości oferowane przez nowoczesną optykę są znacznie bardziej rozbudowane niż mogłoby się początkowo wydawać, dlatego każdą decyzję należy przedyskutować ze specjalistą - optykiem. Rozmowa z optykiem pozwoli ustalić niezbędne cechy idealnych okularów przeciwsłonecznych, a w przypadku osób z wadami wzroku – umożliwi wybór soczewek gwarantujących pełną ochronę przed słońcem oraz najbardziej optymalne rozwiązanie zarówno z punktu widzenia potrzeb, jak i finansów.

Materiał powstał przy pomocy: Aneta Rymarska, Tok Tok (03.2016)

 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic