,
 PORTAL  >  PRZEGLĄD NAJWAŻNIEJSZYCH AKTUALNOŚCI
Obchody Dnia Seniora w Katowicach
Jak co roku w dniach od 28 września do 9 listopada 2012 r. Rzymsko-Katolicka Parafia WNMP w Katowicach przy ul. Granicznej 26 wraz z Katowickim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Starszych, Niepełnosprawnych i Oczekujących Wsparcia OPOKA z siedzibą w Katowicach przy ul. M. Oblatów 24 z okazji Dnia Seniora zorganizują na terenie naszego Miasta pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice Piotra Uszka szereg ciekawych wydarzeń skierowanych do ludzi starszych 60+, emerytów i rencistów, mieszkańców miasta Katowice.
Telefony kontaktowe:
Uniwersytet Trzeciego Wieku - 32 359 21 22
Stowarzyszenie OPOKA - 32 203 78 32
Helena Hrapkiewicz - kom. 503 548 342 UM Katowice


Do góry
Hyde Park na Mariackiej
Na popularnym miejskim deptaku w Katowicach stanie mównica dostępna dla wszystkich, którzy cenią wolność słowa. Każdy chętny będzie mógł wejść na nią i wypowiedzieć się w istotnej dla niego sprawie. Wysłuchają go nie tylko zgromadzeni na ulicy słuchacze, ale także władze Katowic.
18 i 19 listopada w godz. od 18 do 20 w Katowicach odbędzie się niecodzienne wydarzenie Hyde Park na Mariackiej. Każdy będzie mógł przedstawić swoje poglądy nie tylko na popularnej ulicy, ale również w gabinetach urzędu miasta. Wszystkie słowa, które padną z mównicy, zostaną zarejestrowane i przekazane do katowickiego magistratu. Dzięki temu władze miasta dowiedzą się, co irytuje, a co cieszy mieszkańców. Ci zaś mogą mieć pewność, że każde cierpkie i ciepłe słowo pod adresem miejskich urzędników trafi tam, gdzie trzeba.Swobody uczestników Hyde Parku do wyrażania swoich myśli będzie strzegł Rzecznik Wolności Słowa. Osoba piastująca to stanowisko zapewnia, że nie zawaha się interweniować, jeśli uzna to za konieczne.
Bycie Rzecznikiem Wolności Słowa to nie bułka z masłem. Ale dam radę, bo wierzę w to, co robię - mówi. Zapowiada, że mównica ustawiona na skrzyżowaniu ul. Mariackiej z ul. św. Stanisława będzie wyspą wolności słowa na morzu cenzury. Mateusz Musioł, 2011.11.16


Do góry
Prace na Dworcowowej w Katowicach
Ulica Dworcowa została zamknięta - ruszyła rozbiórka trzech ostatnich przęseł estakady. Wydawałoby się mało skomplikowane A jednak, przywykliśmy, że nic co związane z przebudową katowickiego dworca nie jest oczywiste.
O tym, że jezdnia ulicy Dworcowej w części przy hali dworca zostanie w czwartek zamknięta, w środę poinformował Neinver - inwestor. Wczoraj, owszem Dworcowa została zamknięta, ale po południu. Efekt? Kierowcy próbujący wydostać się ze Śródmieścia Katowic w godzinach szczytu utknęli w okolicy dworca. (...)
- Rano jechałem wzdłuż hali. Gdybym wiedział, że zamkną drogę, jechałbym do domu od strony pl. Andrzeja - mówił pan Włodzimierz - taksówkarz.
Jezdnia ul. Dworcowej jest ogrodzona z dwóch stron - na całej długości hali dworca. Kierowcy omijają zagrodzony plac wyznaczoną trasą, wjeżdżają na kawałek Młyńskiej i skręcają w prawo na Dworcową. Stąd mogą kierować się na ul. Kochanowskiego (skręt w prawo pod wiadukt) lub prosto - otwartą dla ruchu Tylną Mariacką. Jednak muszą przyhamować. Korki tworzą się, gdyż kierowcy wyjeżdżają na Dworcową z dwóch kierunków - od strony Słowackiego i Młyńską od rynku.
Ci, którzy tu utknęli wczoraj, albo zdarzy im się to dziś, nie mają co pomstować na organizację ruchu fundowaną przez miasto - magistrat o tym, że Dworcowa zostanie w czwartek zamknięta dowiedział się z lektury Dziennika Zachodniego. Naszemiasto.pl 2010.12.16, Justyna Przybytek Dworcowa w Katowicach zamknięta. Zaskoczenie ogólne


Do góry
AWF w Katowicach w czołówce uczelni wyższych
Które uczelnie wyższe nie są głuche na potrzeby niedosłyszących? Odpowiedź na to pytanie postanowili znaleźć portal Słuchowisko.net oraz firma Oticon Polska - producent aparatów słuchowych. Efektem tych działań jest raport na temat przystosowania uczelni wyższych do potrzeb osób z problemami słuchu. W czołówce rankingu znalazła się Akademia Wychowania Fizycznego z Katowicach.
Większość polskich uczelni nie jest przystosowana do potrzeb niesłyszących. Tak niestety wygląda smutna rzeczywistość na polskich uczelniach. Na tej liście znajdują się jednak na chlubne wyjątki. Wśród uczelni, które najlepiej dostosowały swoją infrastrukturę znalazła się Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach. Najlepszymi uczelniami w rankingu okazały się ponadto: Akademia Podlaska w Siedlcach, Politechnika Łódzka, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Krakowska oraz Akademia Górniczo - Hutnicza w Krakowie.
Z naszych badań wynika, że proponowane rozwiązania to najczęściej specjalne stypendia, zmiana formy zaliczenia egzaminu dostosowana do potrzeb osoby niepełnosprawnej lub wydłużony czas trwania egzaminu. Ciekawą propozycją jest możliwość darmowego kserowania notatek przez osoby niedosłyszące, którą zapewnia m.in. Akademia Ekonomiczna w Katowicach. Najbardziej komfortowe warunki stwarzają uczelnie, których kadra jest wyszkolona w zakresie specyficznej współpracy z osobami mającymi problemy ze słuchem lub może skorzystać z prowadzonych na uczelni kursów języka migowego przeznaczonych dla pracowników socjalnych - to jednak nieliczne przypadki.
Kryteria jakimi kierowaliśmy się w naszych badaniach to: obecność pętli indukcyjnych i przenośnych urządzeń FM w infrastrukturze uczelni oraz dostępność osób posługujących się językiem migowym w strukturze kadrowej szkół wyższych. Na podstawie zgromadzonych danych możemy stwierdzić, że na ogół uczelnie spełniają tylko ok. 50% podstawowych norm wymaganych do prawidłowego funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością słuchu. (...) Aneta Włodarczyk, Sluchowisko.net, 2010.05.24


Do góry
III Katowicki Karnawał Komedii
Katowice drugą Wenecją? A może drugim Rio de Janeiro? Nie jest to wcale wykluczone, bowiem to w Katowicach odbywa się III Katowicki Karnawał Komedii, czyli najbardziej rozrywkowa, najbardziej karnawałowa uczta teatralna tej zimy!
Wszystkich wielbicieli teatralnej zabawy na najwyższym poziomie, którą gwarantuje grono prawdziwych gwiazd polskiej sceny, zapraszamy do udziału w kolejnym już korowodzie z komedią.
Przez dziesięć dni, na scenach dwóch katowickich teatrów - Teatru Korez oraz Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego - odbędzie się aż 16 wydarzeń, które dostarczą Państwu niezapomnianych wrażeń. Niech zachętą będą tylko wybrane nazwiska naszych tegorocznych gości: Tomasz Karolak, Krzysztof Kowalewski, Jacek Fedorowicz, Artur Barciś, Joanna Żółkowska... Tym, którym mało możemy oznajmić, że na scenie zobaczymy także Krzysztofa Maternę, Tomasza Kota, Cezarego Żaka i wielu, wielu innych!
Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy garść informacji o każdym ze spektakli oraz o wszystkich (niemniej znakomitych!) imprezach towarzyszących, więc zapraszamy do zapoznania się z repertuarem III Katowickiego Karnawału Komedii już dziś!
Repertuar
Bilety III Katowickiego Karnawału Komedii są dostępne w kasie Teatru Korez i Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego od 23 grudnia 2009 roku. Rezerwacji można dokonywać za pośrednictwem strony www.korez.art.pl lub telefonicznie.
Teatr Śląski - tel. (32) 258 89 67
Teatr Korez - tel. (32) 209 00 88 UM Katowice, 2010.01.10


Do góry
Jib Jam 4 pod Spodkiem
Od 15 do 17 stycznia 2010 roku przed katowickim Spodkiem spotkają się miłośnicy snowboardowego szaleństwa.
- Jest to jedyna tego typu w Polsce cykliczna, miejska impreza zimowa - mówi jeden z organizatorów Sebastian Szybecki z klubu Negresco. - Nawet jeśli aura nie dopisze będzie igielit, zwieziemy także śnieg - dodaje. W tym roku konstrukcja sztucznego stoku będzie o wiele większa -; szeroka na 15 metrów, wysoka na 10 i długa na około 40 metrów. Do raila dochodzą jeszcze dwie przeszkody box oraz lunch ramp. 16 stycznia odbędą się zawody, które ściągnąć mają czołówkę polskich i zagranicznych zawodników. Liczymy na 50 startujących, w tym 10 dziewcząt - mówi Szybecki . Naprawdę cenne będą nagrody, aż do szóstego miejsca -; za I miejsce 5000 zł, II - 2500 zł, III - 1000 zł. 15 i 17 stycznia od godziny 10.00 do 16.00 odbędą się pokazy: Cieszyńskie Centrum Snowboardowe rodzeństwa Ligockich, Szkoła Zdrowia Dr. Powolnego, a także pokazy free style i snowboard na batutach! Swoich sił w skokach będą mogli spróbować też kibice. Od godziny 16.00 w piątek rozpoczną się eliminacje, w sobotę treningi i pokazy zawodników.
Dodatkową atrakcją dla młodzieży przez cały czas trwania imprezy będzie możliwość przejażdżki quadem czy samochodem terenowym, a jeśli aura dopisze również skuterem śnieżnym.
Cały czas imprezie towarzyszyć będą didżeje z profesjonalnym oświetleniem. Codziennie od 10.00 do 22.00 organizatorzy obiecują dużo konkursów z nagrodami i dobrą zabawę! UM Katowice, 2010.01.07


Do góry
Wybór cytatów © Portal.Katowice.pl

Wstecz - Start - Do góry

Redakcja - Regulamin - Współpraca - Reklama - Strony WWW              © Copyright by GST 05-12