Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Hokeista GKS Katowice na Mistrzostwach Świata

2017-01-16


Słyszeliście o tak pokręconej dyscyplinie sportu, jak połączenie wyścigu crossowego i łyżwiarstwa? Dyscyplina nazywa się ice cross downhill i jest to nie tylko najszybszy sport na łyżwach, ale także jeden z najbardziej ekscytujących i widowiskowych, jakie można uprawiać na lodzie.

A co ice cross downhill ma wspólnego z Katowicami? Otóż bardzo wiele! Aż dwóch z czwórki reprezentujących Polskę zawodników tego sportu pochodzi z Katowic! Jakub Wawrzacz jest rodzonym katowiczaninem, natomiast Łukasz Korzestański gra na co dzień w hokeja w Klubie Hokejowym GKS Katowice. W miniony weekend odbył się w Marsylii na południu Francji pierwszy przystanek tegorocznych zawodów Red Bull Crashed Ice, czyli Mistrzostw Świata w ice cross downhillu.

Łukasz, najmłodszy z grupy, pokazał się na zawodach z bardzo dobrej strony. Wyścigi w Marsylii były pierwszymi zawodami ice cross downhillu, w których Łukasz wziął udział. W swoim debiucie pokazał się z bardzo dobrej strony, zajmując 6. miejsce w klasyfikacji Juniorów. Jest to wynik o tyle świetny, że większość zawodników, których wyższoś w Marsylii musiał uznać Łukasz, ma na swoim koncie wiele wyścigów, w tym w ramach rywalizacji w kategorii seniorów.

Ice cross downhill jest dyscypliną bardzo widowiskową, a jej reguły (w uproszczeniu) są bardzo proste. Jak to w wyścigach: kto pierwszy, ten lepszy. Zawodnicy jeżdżą w łyżwach hokejowych po specjalnie zbudowanych lodowych torach, biegnących w dół, pełnych ostrych zakrętów i innych przeszkód, takich jak muldy, rampy czy skocznie. Tory budowane są specjalnie na potrzeby zawodów i zwykle sytuowane są w centrach wielkich miast. Rekordowa publiczność zgromadzona na zawodach Red Bull Crashed Ice w St. Paul w zeszłym sezonie, przekraczała 140 000 osób. Największe prędkości osiągane w trakcie wyścigów przez zawodników przekraczają 80km/h, a najdłuższe skoki mierzą ponad 30m! Opanowanie łyżew hokejowych w takich warunkach wymaga nie lada umiejętności.

Z racji wyjątkowej widowiskowości ice cross downhillu, są bardzo duże szanse na włączenie dyscypliny do programu zimowych Igrzysk Olimpijskich. Na najbliższej olimpiadzie zimowej sport ten ma być dyscyplina pokazową.

Podziel się informacją na Twitterze, Facebooku lub Wykop.

Koniecznie poznajcie czym jest ten sport:

  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED / Blade Club, Fot. Samo Vidic
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic