Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Rekordowo niska temperatura w Katowicach -29 °C

2017-01-07


Nie w położonych na północy Polski Suwałkach, nie w tatrzańskim Zakopanem, ale właśnie w Katowicach padł dzisiaj rekord niskiej emperatury tej zimy! W sobotę rano, między godziną 6:30 a 8:00, temperatura osiągnęła rekordowy poziom poniżej zera.

Na Kasprowym Wierchu termometry pokazały -27 stopni Celsjusza, natomiast nad ranem w Katowicach było ledwie -29. Niezwykle zimno i wyjatkowo niebezpiecznie. Kto tylko mógł, został tego dnia w domu, a kto nie mógł, musiał się zmierzyć z mrozem, który przez cały dzień utrudniał wręcz oddychanie.

Zimno pokazało też swoje społeczne oblicze. Wielu katowiczan świętowało dzisiaj nieplanowany Dzień bez Samochodu. Do łask wróciła komunikacja publiczna, taxi i własne nogi. Wielu odkryło uroki pomocy sąsiedzkiej, a niektórzy, że w ogóle sąsiadów mają... Odpalenie własnego samochodu graniczyło dzisiaj z cudem, bo albo akumulator nie dawał znaku życia, albo paliwo zamarzło. Często kierowcom zostało już tylko zazdrosne spojrzenie na inne samochody w ruchu i pozostanie tego dnia w domu, przekładając swoje sprawy na oczekiwane po weekendzie ocieplenie pogody.

Mroźna zima w Katowicach:


"Zimą stulecia" określene są najostrzejsze, zdarzające się raz na sto lat, zimy. Potocznie jednak nazywamy tak po prostu bardzo ostrą zimę, podczas której niska temperatura lub intensywność opadów śniegu wykazuje znaczne odchylenie od normy dla danego terenu.

W Polsce najczęściej wspomina się "zimę stulecia" z przełomu roku 1978 i 1979, kiedy to w sylwestrową noc wielkie opady śniegu praktycznie zatrzymały trasport w całym kraju. Na skutek braku dostaw węgla do elektrociepłowni, znaczna część gospodarstw domowych była pozbawiona prądu i ogrzewania. Do odśnieżania dróg i torów skierowano wojsko, które ciężkim sprzętem, m.in czołgami zrywało grubą warstwę zmrożonego i zbitego śniegu.

Podziel się informacją na Twitterze, Facebooku lub Wykop.

Poznaj "zimę stulecia" w Polsce (1978/79):

  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Fot. YouTube "offpistemind"
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic