Odkąd promowana mocno dla nowej metropolii łacińska nazwa "Silesia" przepadła na skutek sprzeciwu Zagłębia, media prześcigają się w typowaniu nowej skróconej nazwy. Czy krótka nazwa jest potrzebna? Zdecydowanie tak, ponieważ formalna nazwa, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, jest zbyt skomplikowana dla użytku zarówno w kraju, jak i za granicą. Jedną z promowanych na Facebooku nazw
Nie ulega wątpliwości, że metropolia, chociaż składa się z wielu nieraz równej wielkości miast, ma jeden środek ciężkości. I są to Katowice. Nasze miasto mocno awansowało w swojej niedługiej historii. Szczęśliwym trafem małe wówczas Katowice, a nie dostojny Bytom, stały się stolicą przedwojennego województwa i odtąd nie ustąpiły pola żadnemu miastu. Do tego stopnia, że nawet po okupacyjnym powrocie do Niemiec pozostały stolicą, deklasując historyczne serce Górnego Śląska, Opole. Po wojnie Katowice utrwaliły swoją pozycję, doczekując się również wystąpienia w nazwie całego województwa - województwa katowickiego.
Już od chwili powołania w 2007 roku Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, którego wypadkową celów miało być utworzenie metropolii, brano pod uwagę Katowice jako jej nazwę. Jedną z pierwszych pomysłów była "Metropolia Katowice". Inną propozycją już wtedy były "Nowe Katowice" i zyskała ona wielu zwolenników, nie tylko w osobie ówczesnego prezydenta Katowic, Piotra Uszoka. "W mojej opinii najbardziej trafnym byłoby określenie Nowe Katowice, w odróżnieniu od obszaru dzisiejszych Katowic. Przymiotnik nowe zawiera w sobie bardzo pozytywny pierwiastek znaczeniowy, i to w wielu różnych ujęciach. Jest też rozpoznawalny w innych językach: angielskim, niemieckim czy francuskim." - pisał wówczas na łamach "Gazety Wyborczej" Robert Krzysztofik.
Nazwa Wielkie Katowice nie jest nieznana. Występowała już w historii, a dokładnie w okresie międzywojennym. Niewielkie wtedy Katowice z dnia na dzień stały się stolicą bogatego dzięki autonomii województwa. Teren miasta zaczęto poszerzać o sąsiednie gminy od 1924 roku, a jego nowy większy teren nazywano właśnie Wielkimi Katowicami.
Mało kto zdaje sobie obecnie sprawę, że właściwe Katowice są bardzo małe i pierwotnie były częścią Ziemi Mysłowickiej. Ulica Graniczna ma swoją nazwę nie bez przyczyny - ta śródmiejska dzisiaj ulica wyznaczała granicę miasta od wschodu. Dalej była już osobna duża gmina Bogucice-Zawodzie, którą w okresie międzywojennym włączono do Katowic razem z czterema innymi gminami - Załężem, Dębem, Brynowem i Ligotą.
Na tym jednak poszerzanie Katowic się nie skończyło. W 1951 do miasta włączono gminy Panewniki, Piotrowice, Ochojec i Wełnowiec, a w 1960 roku duże miasto Szopienice wraz z jego dzielnicami Janowem, Nikiszowcem, Giszowcem, Roździeniem, Burowcem i Dabrówką Małą. Ostatnie poszerzenie miało miejsce w 1975 roku, kiedy włączono do Katowic dwa miasta - Murcki i Kostuchnę (z dzielnicami Podlesie i Zarzecze).
Patrząc chłodno i obiektywnie, nazwa Nowe Katowice ma szanse się przyjąć. Ale nie bezwarunkowo. Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że Nowe Katowice byłyby pojęciem niezależnym od miasta Katowice, które na równi z innymi miastami wchodziłyby w skład tego tworu. A więc Nowe Katowice są odrębne od Katowic, tak jak Nowy Jork od Jorku, Nowe Brzesko od Brzeska czy Nowy Bytom od Bytomia.
Nazwa Nowe Katowice mogłaby również pogodzić śląsko-zagłębiowskie animozje. Działacze regionalni Zagłębia Dąbrowskiego twierdzą, że nazwa powstałego w 1999 roku województwa śląskiego zakłamuje rzeczywistość, ponieważ obszar województwa nie obejmuje ziem śląskich nawet w połowie - reszta są to ziemie historycznie małopolskie, w tym Zagłębie Dąbrowskie. Natomiast wcześniejsza nazwa "województwo katowickie" im bardziej odpowiada, jako nazwa regionalnie neutralna o znaczeniu administracyjnym. Oznacza to, że Nowe Katowice może być równie neutralną nazwą, jednocząc mieszkańców śląskiej i małopolskiej części metropolii. Tym bardziej, że na terenie Zagłębia Dąbrowskiego od dziesięcioleci nazwa "Katowice" już funkcjonuje - w postaci Huty Katowice oraz lotniska Katowice-Pyrzowice.
Oto pełna lista miejscowości należących do GZM:
Podziel się informacją na Twitterze, Facebooku lub Wykop.
RED, Grafika: Facebook.com/newkatowice