Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Katowice zostaną stolicą Metropolii

2017-04-06


Chociaż jako pretendenci do siedziby Metropolii wymieniane są też inne miasta, takie jak Bytom czy Sosnowiec, wszystko wskazuje na to, że to Katowice pozostaną naturalnym centrum Metropolii tworzonej z przemysłowych miast Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.

4 kwietnia miało miejsce w Katowicach uroczyste podpisanie przez prezydenta państwa Andrzeja Dudę ustawy metropolitalnej. Zgodnie z planem Metropolia powinna powstać za niecałe trzy miesiące, 1 lipca 2017 roku, a rozpocząć działalność z początkiem 2018 roku. By tak się stało Rada Ministrów musi do 30 czerwca wydać rozporządzenie, które zostanie przygotowane na wniosek samorządu Katowic. Prezydent Katowic Marcin Krupa został przez ustawę ustanowiony rządowym pełnomocnikiem do sprawy tworzenia Metropolii. Teraz do Katowic należy zebranie od gmin zainteresowanych udziałem w Metropolii stosownych uchwał i wyników konsultacji społecznych wśród mieszkańców.

– To, że jako prezydent Rzeczypospolitej nie podpisuję tej ustawy w Warszawie, tylko tu, w Katowicach, to wyjątek. To ustawa, która jest temu regionowi przeznaczona. Chciałbym, żeby w tym geście była wyrażona pewna idea, którą mam nadzieję niesie w sobie ta ustawa. Chciałbym, żeby ta idea była politycznym przesłaniem. To dla mnie znak, że ja jako prezydent działam tutaj, bo tutaj są ci, którzy są ustawą najbardziej zainteresowani – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Głównym celem powołania Metropolii jest usprawnienie wspólnych dla wchodzących w jej skład gmin zadań, takich jak komunikacja, gospodarka odpadami czy energią. Jako, że te i wiele innych zadań można podejmować wspólnie również bez Metropolii, powołanie jej ma też dla decydentów i kadry urzędniczej znaczenie prestiżowe i ambicjonalne. M.in. na skutek tego i w obawie, że Metropolia zamiast polepszyć ofertę dla mieszkańców, ją pogorszy, duże miasto Jaworzno, które od samego początku było brane pod uwagę, nie zgadza się na wejście w jej Metropolii.

Jednym z kryteriów dla nowej Metropolii, które określa podpisana ustawa, jest liczba jej mieszkańców nie mniejsza niż 2 milionów osób. W związku z brakiem zgody Jaworzna, do Metropolii jest zaproszona większa niż pierwotnie zakładano ilość małych gmin. Oto pełna lista czterdziestu gmin deklarujących chęć funkcjonowania w ramach Metropolii:

Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chorzów
Chełm Śląski
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Kobiór
Knurów
Lędziny
Łaziska
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice

Jak wiele będą znaczyły Katowice w Metropolii, czym tak naprawdę będzie sama Metropolia i jaki skutek przyniesie jej działanie odpowie nam czas. Na pewno nie należy spodziewać się dużych, szybkich zmian. Jednak nie ulega wątpliwości, że na wiele zmian mieszkańcy Katowic i okolic czekają od dawna. Jednym z przykładów jest pilna potrzeba utworzenia dla mieszkańców zintegrowanych biletów autobusowo-tramwajowo-kolejowych, na co mieszkańcy czekają od zawsze. To co w innych miastach udało się bez Metropolii, u nas nie wprowadzono, zasłaniając się jej potrzebą. Teraz już nie będzie wymówki. Czekamy.

Podziel się informacją na Twitterze, Facebooku lub Wykop.

Zobacz jak prezentują się Katowice na filmie:

  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Fot. YouTube "Katowice Oficjalny Kanał"
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic