Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Katowice ugięły się pod naciskami Sosnowca.
Nazwy Metropolia "Silesia" nie będzie.

2017-05-24


Zaproszenie na uroczystą sesję w sali Sejmu Śląskiego w Katowicach z udziałem samorządowców z 41 gmin, dotyczącą utworzenia z tych gmin metropolii, zawierało nazwę metropolii, która była skrzętnie ukrywana przez cały proces konsultacji społecznych z mieszkańcami - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia "Silesia".

Dla prezydenta Sosnowca, Arkadiusza Chęcińskiego, jest to geograficzne oszustwo - w końcu ani Sosnowiec, ani żadna inna gmin Zagłębia Dąbrowskiego nie leżą na Śląsku, a historycznie są częścią Małopolski. Ostatecznie wojewoda śląski, prezydent Katowic i prezydent Zabrza zgodzili się z tymi racjami i zadeklarowali, że w nazwie metropolii nie będzie dodatku w postaci "Silesia".


"Silesia" jako nazwa przyszłej metropolii jest promowana przez samorządowców i lokalne media od zawsze. Dlaczego? Można by długo rozprawiać, ale powód sprowadza się do tego, że jest... taka "światowa" i "śliczna". Owszem, ale jest to historyczna, łacińska nazwa Śląska, który poza Katowicami jest też we Wrocławiu (historyczna stolica Silesii) czy w Opawie (Republika Czeska). Natomiast na pewno nie ma w niej Sosnowca czy Będzina.

Już prawie dekadę temu kilkudziesięciu profesorów z województw śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego, czyli obszaru Śląska, a zatem Silesii, wystosowało apel przeciwko zawłaszczaniu historycznej nazwy Silesia dla małego jej skrawka. Kontrowersyjna jest też sama łacina w nazwie miejscowości - w końcu metropolia jest bytem administracyjnym, a nie tylko marketingowym.

Według ostatnich doniesień profesor Jan Miodek, jeden z sygnatariuszy wspomnianego apelu, opowiada się za nazwą Metropolia Śląsko-Dąbrowska. Ostateczne zdanie będzie jednak należeć do samorządowców oraz ustawodawcy. Językoznawcy też pewnie dorzucą swoje kilka groszy. W końcu proponowany ostatecznie szyk Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia na podstawie funkcjonującego już skrótu GZM (Górnośląski Związek Metropolitalny) nie jest typowy dla nazw miejscowych - czy nie poprawniej byłoby jednak MGZ, albo MŚD, jak wskazuje profesor Miodek?

Czasu zostało już niewiele, a spory o nazwę, choć jak najbardziej słuszne i potrzebne, nie ustają w przeddzień ustanowienia metropolii.

Oto lista gmin deklarujących chęć funkcjonowania w ramach metropolii:

Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chorzów
Chełm Śląski
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Kobiór
Knurów
Lędziny
Łaziska
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice

Podziel się informacją na Twitterze, Facebooku lub Wykop.

  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Fot. Tomasz Szczerba
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic