Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Ferie w Muzeum Śląskim dla dzieci i dorosłych

2017-01-20


W Muzeum Śląskim podczas ferii nie sposób się nudzić. Na dzieci, młodzież i dorosłych czekają seanse filmowe, śląskie bojki i straszki, sztuka na żywo z udziałem artystów współpracujących z katowicką ASP oraz warsztaty stroju i rękodzieła.

Intensywnie zapowiada się weekend 21–22 stycznia, na który w sposób szczególny chcemy zaprosić do Muzeum Śląskiego dzieci wraz ze swoimi babciami i dziadkami. Z okazji Dnia Babci oraz Dnia Dziadka muzeum zachęca do wspólnej międzypokoleniowej podróży w świat sztuki za symboliczną złotówkę.

Co oprócz tego?

W sobotę 21 stycznia razem z dziećmi i ich rodzicami poznamy tajemnice śląskiego Skarbnika, ducha kopalni, a także staniemy oko w oko z heksą, utopkiem i bebokiem. „Ślonskie bojki i straszki” to kolejna część cyklu warsztatów rodzinnych „Bajtle godajom w Muzeum”, podczas których w tajniki gwary śląskiej wprowadzi uczestników Grzegorz Chudy. Spotkanie to przeznaczone jest dla dzieci w wieku 6–9 lat oraz ich opiekunów.

O godz. 16 rozpocznie się „Sztuka na żywo” – nowy cykl spotkań i warsztatów zorganizowanych wspólnie przez ASP w Katowicach oraz Muzeum Śląskie. Będzie to okazja do poznania pracowni artystów, sekretów ich warsztatu oraz procesu powstawania dzieła sztuki. W pierwszej edycji spotkamy się z prof. Zbigniewem Blukaczem i dr. Szymonem Kobylarzem.

We wtorek, 24 stycznia, Muzeum Śląskie zaprasza do podróży w czasie. Bohaterami wykładu z cyklu „Znani i zapomniani” będą Jacek i Rafał Malczewscy. Jacek Malczewski, należący do najbardziej znanych i cenionych artystów, wielokrotnie utrwalał na swoich płótnach zaskakujące i nierealne istoty – chimery, fauny, rusałki. Jednocześnie podążał w stronę refleksji nad samą naturą twórczości, zadając pytania o to, kim jest artysta i jakie zadania przed nim stoją. W niezliczonych autoportretach przyglądał się samemu sobie, nie szczędząc sobie krytycyzmu. Wszystko to składa się na wyjątkową i złożoną twórczość, która od lat jest przedmiotem badań historyków sztuki. Twórczość jego syna, Rafała, przynależy już do kolejnej epoki. Był on samoukiem, jednak zdaniem wielu krytyków niepozbawionym talentu. Rafał Malczewski wielokrotnie malował pejzaże tatrzańskie, był także zafascynowany Śląskiem, którego niepokojące piękno uwiecznił w cyklu obrazów „Czarny Śląsk”. Jego twórczość pozostaje jednak w cieniu wielkiego ojca, a barwne życie i obrazy artysty wciąż są mało znane.

  Pełny program wydarzeń →


Na zakończenie ferii zapraszamy dzieci i rodziców na warsztaty rodzinne, podczas których poznamy bogato zdobione elementy stroju śląskiego i mieszczańskiego. Wzory wyszywane barwnymi nićmi lub koralikami pomogą uczestnikom w stworzeniu własnych projektów broszek albo breloków, które będą mogły zabrać ze sobą do domu.

Podziel się informacją na Twitterze, Facebooku lub Wykop.

Zobacz prezentację Muzeum Śląskiego:

  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED / Muzeum Śląskie, Fot. YouTube "Muzeum Śląskie"
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic