Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Marsz Pamięci o Zgodzie z Placu Wolności

2017-01-28


Z Placu Wolności w Katowicach, jak co roku, w ostatnią sobotę stycznia, rusza przemarsz pod bramę byłego obozu koncentracyjnego na świętochłowickiej Zgodzie. Uczestnicy marszu upamiętniają w ten sposób Górnoślązaków, którzy po wkroczeniu na Śląsk w 1945 roku Armii Czerwonej w trakcie wydarzeń Tragedii Górnośląskiej byli przez władze sowieckie i polskie wywożeni do ZSRR, więzieni w obozach i mordowani.

Wymarsz rozpoczyna się o godzinie 10:00. Dystans, który w kolejny styczniowy poranek przebywają uczestnicy, to 10 km, a trasa biegnie dokładnie szlakiem, który w 1945 roku przebyli pierwsi więźniowie obozu na Zgodzie - od Katowic, przez Chorzów, do Świętochłowic przy granicy z Rudą Śląską.

Obóz na Zgodzie założono w opuszczonym wraz z przesuwającym się frontem wojny niemieckim obozie koncentracyjnym, który był filią KL Auschwitz. Przez 8 powojennych miesięcy, kiedy obozem zarządzał polski Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, w okrutnych warunkach straciło tam życie 2,5 tysiąca osób. Wcześniej, przez dwa miesiące, uwięzieni byli przetrzymywani w halach obecnego Tesco i Biedronki przy ul Katowickiej w Świętochłowicach, gdzie w krwawych torturach zginęło kilkadziesiąt osób. Dzisiaj to wydarzenie upamiętnia obelisk położony pomiędzy oboma sklepami. Natomiast obóz na Zgodzie, poza uratowaną bramą, został usunięty z powierzchni ziemi, zabudowany ogródkami działkowymi i przez dziesięciolecia pod karą więzienia obowiązywał zakaz wspominania o nim.

Odbywający się każdej zimy Marsz Pamięci o Zgodzie niesie ze sobą ważne przesłanie dla współczesnego i przyszłych pokoleń. Żaden naród nie chce pamiętać o własnych niegodziwościach, szczególnie tak bulwersujących opinię publiczną, jak "czystki" polityczne i etniczne. I Polska nie jest tu wyjątkiem. O historii należy jednak pamiętać i mówić o niej bez zakłamań. W nadziei, że jej mroczne oblicza się już nie powtórzą.

Podziel się informacją na Twitterze, Facebooku lub Wykop.

Obszerne informacje o obozie na Zgodzie:

  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Fot. YouTube "Bartosz Mówi"
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic