Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Jubileuszowe X Międzynarodowe Mistrzostwa Kulinarne

2019-03-19

Jak co roku w marcu odbędą się w Katowicach Międzynarodowe Mistrzostwa Kulinarne. W imprezie uczestniczą uczniowie katowickich szkół specjalnych oraz uczniowie z miast partnerskich Katowic Koszyc, Ostrawy i Miszkolca. Tegoroczna impreza jest jubileuszowa - odbywa się już po raz dziesiąty.

Spotkanie integracyjne w ramach Międzynarodowych Mistrzostw Kulinarnych jest imprezą skierowana do uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Celem spotkania jest integracja uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, promocja naszego miasta i regionu, zapoznanie z kulturą innych narodów, promocja zdrowego stylu życia, a przede wszystkim uświadamianie, że dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną to przyszli pełnoprawni obywatele.

W mistrzostwach uczestniczą reprezentacje sześcioosobowe (po 3 osoby z grupy wiekowej 12-13 lat oraz 3 z grupy wiekowej 14-16 lat) ze wszystkich zaproszonych szkół. W pierwszej części konkursu zadaniem uczniów młodszych jest nakrycie – dekoracja stołu dla swojej reprezentacji celem przygotowania go do wspólnego spożycia przygotowanych potraw. Do dekoracji wykorzystywane są różne ozdoby i gadżety przygotowane przez organizatorów imprezy. Starsi uczniowie mają trudniejsze zadanie do wykonania. Z przygotowanych produktów żywnościowym muszą, zgodnie z przepisem przygotować określoną potrawę. Wykonują ją pod nadzorem mistrza kucharskiego z restauracji „Bohema". Potrawy przygotowywane w czasie Mistrzostw Kulinarnych nawiązują do kuchni śląskiej. Druga część imprezy to występy artystyczne uczniów.

Relacja z jednego z poprzednich Mistrzostw Kulinarnych:

Optyk Katowice

Wspólnym dziełem uczestników każdej edycji Mistrzostw jest Międzynarodowa Książka Kucharska, zawierająca przepisy przygotowane przez samych uczestników. Same Mistrzostwa, dzięki życzliwości właścicieli, odbywają się w Restauracji „Królestwo". Co roku późnym popołudniem wszyscy uczestnicy Mistrzostw spotykają się na dyskotece, połączonej z zabawami integracyjnymi, konkursami i quizami. A że uczniowie z zagranicy goszczą w Katowicach przez dwa dni organizatorzy wraz ze środowiskiem lokalny zapełniają im czas wolny czas w postaci zwiedzania miasta, uczestnictwa w warsztatach teatralnych, czy lekcjach muzealnych itp.

W zakupie produktów żywnościowych potrzebnych do organizacji Mistrzostw, zakupie drobnych nagród i gadżetów dla partycypują różni prywatni sponsorzy, a finałowa rozgrywka, dzięki życzliwości właścicieli, odbywają się w Restauracji „Królestwo". Wydział Promocji UM finansuje pobyt gości zagranicznych.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Katowice Oficjalny Kanał
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic