Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Zdemontowano taśmociąg kopalni Wieczorek nad autostradą A4

2018-03-07

Z naszego krajobrazu znika jedno z najciekawszych, swego czasu nagradzanych, rozwiązań skrzyżowań bezkolizyjnych - skrzyżowanie autostrady A4, drogi Katowice-Mysłowice oraz kopalnianego taśmociągu węglowego. Taśmociąg zdemontowano dzisiejszej nocy.

Demontaż taśmociągu rozpoczął się wczoraj w nocy. Taśmociąg należący do dawnej KWK Wieczorek i biegł nad autostradą A4 Katowice-Kraków, na 343. km. Z uwagi na prace, między węzłem Murckowska w Katowicach a węzłem Mysłowice, ruch w obu kierunkach poprowadzony został jedną jezdnią. Dodatkowo w nocy z 6 na 7 marca całkowicie zatrzymano ruchu w tym rejonie autostrady na ok. 20 minut.

Od kilku dni między 341 a 343 km autostrady A4 realizowane są prace przygotowawcze do rozbiórki nieczynnego taśmociągu. Zdegradowana konstrukcja została ustabilizowana trzema tymczasowymi podporami, by zabezpieczyć proces jej rozcinania oraz stopniowego demontażu.

W związku z rozbiórką wprowadzone zostały czasowe zmiany w organizacji ruchu:
- 6 marca od godz. 22.00 do 7 marca ok. godz. 6.00 ruch w obu kierunkach na odcinku ok. 2 km tylko na jezdni do Krakowa,
- tej samej nocy między godziną 1.00 a 3.00 ze względów bezpieczeństwa na czas rozcinana oraz podnoszenia jednej z części taśmociągu dwukrotne całkowite wstrzymanie ruchu na autostradzie na ok. 20 minut,
- 7 marca od godz. 22.00 do 8 marca ok. godz. 6.00 ruch w obu kierunkach na odcinku ok. 2 km tylko na jezdni do Katowic,
- 8 marca od godz. 22.00 do 9 marca ok. godz. 6.00 ruch w obu kierunkach na odcinku ok. 2 km będzie się odbywał tylko na jezdni do Krakowa.

9 marca ok. godz. 6.00 przywrócona zostanie stała organizacja ruchu, z dwoma pasami w każdym kierunku.

Zobacz przejazd pod taśmociągiem nocą:

– Decyzję o możliwie najszybszym demontażu taśmociągu podjęliśmy wspólnie ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń S.A. oraz Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, mając na względzie zły stan techniczny tej konstrukcji i bezpieczeństwo podróżujących naszą autostradą. Prace rozbiórkowe zaplanowaliśmy na godziny nocne, aby związane z tą operacją utrudnienia w ruchu były jak najmniej uciążliwe dla kierowców – wyjaśnia Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexportu Autostrady Małopolskiej S.A.

– Osoby planujące podróż naszym odcinkiem autostrady dziś lub jutro w nocy, a zwłaszcza udających się na lotniska w Balicach czy w Pyrzowicach, prosimy o uwzględnienie zapowiadanych utrudnień w ruchu. Apelujemy także o ostrożną jazdę i zwracanie szczególnej uwagi na tymczasowe oznakowanie autostrady – zapowiadał wczoraj Czechowski.

Realizacja prac zgodnie z założonym harmonogramem uzależniona jest od warunków atmosferycznych. Wykonawcą robót, na zlecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A., jest Mostostal Zabrze S.A.


0

  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Fot. YouTube silesianfisz
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic