Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Reaktywacja toru saneczkowego w Parku Kościuszki

2018-01-07

W Katowicach od kilku dni panuje zimowa aura. Dlatego prezydent Marcin Krupa podjął decyzję o reaktywacji toru saneczkowego w Parku Kościuszki w Katowicach. Dzięki pomysłowi oraz zaangażowaniu Jarosława Kopciucha, mieszkańca Katowic, ślizgawka będzie czekać na amatorów zimowej zabawy drugi rok z rzędu.

Tor ma długość aż 350 metrów i biegnie ze szczytu górki (nieopodal drewnianego kościoła św. Michała Archanioła) aż do jednej z alejek kończących park.

- Katowice tworzą i rozwijają przede wszystkim nasi mieszkańcy, a otwieranie się na ich potrzeby uważam za swój obowiązek. Dlatego bardzo się ucieszyłem, gdy Jarosław Kopciuch zaproponował nam rok temu reaktywację toru saneczkowego w Parku Kościuszki. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku, z inicjatywy Jarosława Kopciucha, po długiej przerwie uruchomiono tor saneczkowy w okresie ferii. Najpierw został on oczyszczony, a następnie wypełniony śniegiem i wodą. W przygotowanie toru zaangażowano służby miejskie, a także wolontariuszy. - Sam pomysł narodził się już w dwa lata temu. Podczas wieczornego biegania po parku zauważyłem, że w cieniu górki, na której dzieci w zimie jeżdżą na sankach jest coś, co przypomina koryto. Po chwili zrozumiałem, że to tor saneczkowy, którego nikt nie używa ­– mówi Jarosław Kopciuch.

Efekt współpracy mieszkańca i służb miejskich podbiła serca mieszkańców - tor saneczkowy cieszył się dużą popularnością. Dlatego w tym sezonie atrakcja zostanie ponownie przygotowana przez miejskie służby. W inicjatywę włączył się Zakład Zieleni Miejskiej, Straż Pożarna oraz Katowickie Wodociągi. W sobotę Zakład Zieleni Miejskiej napełnił tor śniegiem, a od niedzieli rozpoczęło się rozlewanie wody. Kolejne warstwy będą uzupełniane w najbliższych dniach, tak by atrakcja była gotowa na najbliższy weekend.

O reaktywacji toru saneczkowego w materiale Radio Katowice:

Warto przypomnieć, że poza bieżącym i tymczasowym zagospodarowaniem toru saneczkowe zostanie on gruntownie zmodernizowany. To także zasługa… Jarosława Kopciucha, który w 2018 roku złożył odpowiedni projekt do budżetu obywatelskiego i przekonał katowiczan, by na niego zagłosowali. - Ze względu na szeroki zakres prac, ta inwestycja o łącznej wartości 600 tys. zł zostanie zrealizowana w 2020 roku. W jej skład wejdą m.in.: wykonanie nasypu, rewitalizacja terenu, montaż systemu naśnieżania, wykonanie bezpiecznej nawierzchni toru oraz budowa schodów – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice.

Wszystkie osoby zainteresowane zabawą na torze saneczkowym w Parku Kościuszki, muszą wziąć ze sobą sprzęt do zjazdów, a także przed rozpoczęciem zjazdów będą zobowiązane do zaakceptowania regulaminu. Korzystanie z toru odbywa się na własną odpowiedzialność.

Bieżące informację o działaniu toru saneczkowego można znaleźć na specjalnie utworzonej stronie na Facebooku.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Radio Katowice
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic