Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Parking w Centrum Przesiadkowym „Ligota” z problemami

2019-01-03

Prace budowlane przy Centrum Przesiadkowym „Ligota", pierwszym tego typu obiekcie w Katowicach, zostały ukończone. I od razu niewypał - by skorzystać z parkingu trzeba będzie kupić bilet Kolei Śląskich i zeskanować go przy wjeździe. Problem w tym, że na dworcu... nie ma kas biletowych! A kara za wjazd bez uprawnienia to aż 369 zł.

I tym samym parking, który miał w swoich założeniach ułatwić przesiadanie się z samochodu na pociąg jeszcze bardziej go utrudni. Wcześniej trzeba było tylko znaleźć przy dworcu miejsce postojowe i wsiąść do pociągu, gdzie już jadąc, kupowało się u konduktora bilet. Teraz w zasadzie nie wiadomo jak tę operację wykonać. Bo jeśli nie ma się już kupionego biletu, np. okresowego, to gdzie zaparkować auto, by kupić bilet, aby móc zaparkować? ;)

Czy naprawdę nikt z projektantów tej infrastruktury nie pomyślał, że wjazd na parking powinien być całkowicie dozwolony, a jedynie wyjazd z niego uprawniony po zeskanowaniu biletu? Jest to proste rozwiązanie z jakim spotykamy się na każdym parkingu obciążonej samochodami galerii handlowej, choćby w Galerii Katowickiej.

Otwarcie części parkingowej Centrum

Dzisiaj, 3 stycznia, zostaje uruchomiona kolejna funkcjonalność CP „Ligota" – czyli możliwość bezpłatnego parkowania dla 110 pojazdów. – Aktualnie na zlecenie wykonawcy centrum trwa konfiguracja parkomatów, tak by mogły one odczytywać wszystkie bilety Kolei Śląskich z kodami kreskowymi – zarówno te kupowane w kasach, jak również w biletomatach. Dzięki temu parkomat będzie mógł wydawać tzw. bilety zerowe, które zapewnią możliwość bezpłatnego parkowania.

– Podjęliśmy decyzję, że do ukończenia wspomnianych prac informatycznych parking przy Centrum Przesiadkowym „Ligota" zostanie udostępniony bezpłatnie dla pasażerów komunikacji publicznej - szlabany będą podniesione umożliwiając swobodny wjazd i wyjazd z parkingu. Chcemy tym samym zachęcać mieszkańców, by już w styczniu korzystali ze wszystkich funkcjonalności centrum przesiadkowego – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice.

Po zakończeniu konfiguracji parkomatów parking będzie dostępny wyłącznie dla posiadaczy biletów kolejowych (jednorazowych lub okresowych) Kolei Śląskich - w tym np. „biletu katowickiego". Kierowcy będą mogli wjechać ze wspomnianym biletem na teren parkingu. Parkomat zeskanuje bilet i wyda tzw. bilet zerowy, który będzie trzeba umieścić w pojeździe lub na pojeździe w widocznym miejscu pozwalającym na odczytanie jego treści.

Parkowanie w centrum przesiadkowym na opisanych zasadach będzie bezpłatne do 20 godzin. Jeśli ktoś wjedzie na parking bez biletu lub zostawi samochód na czas dłuższy niż 20 godzin musi liczyć się z karą w wysokości 369 zł. Samochód, który będzie stał na terenie parkingu 7 dni, będzie odholowany.

Otwarcie Centrum Przesiadkowego „Ligota”:

Przypomnijmy, że ideą centrów przesiadkowych jest możliwość szybkiego przesiadania się z jednych środków komunikacji na drugie. Centrum Przesiadkowe Ligota, którego budowa się już zakończyła, to pierwsze tego typu rozwiązanie wprowadzone w Katowicach. CP Ligota umożliwia przesiadki z samochodu, autobusu lub roweru na pociąg. Na jego terenie znajdują się: parking naziemny dla 110 samochodów, strefa dla podróżnych - zadaszone perony autobusowe i miejsca do oczekiwania, parking dla rowerów, punkt kiss&ride z przeznaczeniem do krótkotrwałego parkowania (do 3 minut), postój dla taksówek, biletomat.

Od kilku tygodni funkcjonują perony autobusowe, na których zatrzymują się cztery linie autobusowe – dwie, które obsługiwały podróżnych jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, tj. 51 i 13, oraz dwie nowe 913 i 912 – kursujące do Panewniki Owsiana i Ligota Akademiki.

"Bilet katowicki" ZTM

Wraz z uruchomieniem centrum przesiadkowego do sprzedaży trafił „bilet katowicki" - czyli imienny bilet miesięczny, który uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów wszystkimi autobusami i tramwajami obsługiwanymi przez ZTM na terenie Katowic oraz w pociągach Kolei Śląskich ujętych w rozkładzie jazdy kursujących na terenie miasta Katowice (od/do stacji Katowice, Katowice Szopienice Płd., Katowice Zawodzie, Katowice Załęże, Katowice Piotrowice, Katowice Brynów, Katowice Podlesie, Katowice Ligota).

Bilet kosztuje 119 zł i jest ważny miesiąc, np. od 20 grudnia do 19 stycznia lub od 1 do 31 stycznia. Można go nabyć w kasach biletowych Kolei Śląskich i w ajencyjnych „punktach na mieście" - najwcześniej na 7 dni przed dniem ważności biletu. Bilet można też kupić w pociągu u personelu pokładowego oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnej SkyCash (na warunkach określonych w Regulaminie usługi Bilet elektroniczny w Kolejach Śląskich - Regulamin SkyCash-KŚ), wyłącznie w dniu wyjazdu.

Przypomnijmy, że w CP „Ligota" zatrzymują się trzy linie Kolei Śląskich, tj. S4 (Sosnowiec Główny - Katowice - Tychy Lodowisko), S5 (Katowice - Bielsko Biała - Zwardoń), S6 (Katowice - Wisła Głębce), S71 (Katowice - Rybnik - Wodzisław Śląski - Bohumin).  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. UM Katowice, YouTube Telpol INFO
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic