Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Korfanty doczekał się upamiętnienia w wielkim formacie

2018-10-27

Na granicy Śródmieścia i Zawodzia w Katowicach powstał w na ścianie jednej z kamienic nowy mural. Ten wysoki na cztery piętra obraz przedstawia portret Wojciecha Korfantego - wciąż za mało upamiętnioną tragiczną postać z historii Śląska i Polski.

Mural uroczyście odsłonięto w czwartek 25 października, dokładnie 100 lat po wystąpienia w berlińskim Reichstagu pruskiego posła z Siemianowic Śląskich, Wojciecha Korfantego , w którym upomniał się o Górny Śląsk, jako region, który powinien należeć do odradzającego się państwa Polskiego.

Mural autorstwa Wojciecha Walczyka powstał w Katowicach przy ul. Reja 6 (doskonale widoczny od strony ul. Dudy Gracza). W odsłonięciu udział wziął Marcin Krupa, prezydent Katowic, który wspólnie z autorem odsłonili też symbolicznie logo obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wojciech Korfanty jest postacią wybitną i niezwykle tragiczną. Dzięki jego staraniom politycznym i pozapolitycznym, m.in. trzem górnośląskim powstaniom, których był przywódcą, nowo odrodzona Polska uzyskała niezwykle bogaty region i pomimo jego autonomii (a może wręcz dzięki niej) liczne środki na rozwój państwa.

Zobacz mural Korfantego z ul. Dudy-Gracza:

Tragizm Wojciecha Korfantego

Po włączeniu części Śląska do Polski Korfanty zamiast być uhonorowany zaczął być w nowej polskiej rzeczywistości spychany na margines i ostatecznie przegrał z Józefem Piłsudskim i jego politycznym środowiskiem. Jeszcze w 1922 roku Korfanty miał zostać premierem RP, jednak już pięć lat później postawiono go pod sądem, a następnie uwięziono wraz z innymi opozycyjnymi politykami. W 1935 roku musiał uciekać do Pragi skąd nie pozwolono mu wrócić na Śląsk nawet na pogrzeb syna.

Wiosną 1939 roku w obawie przed agresją Niemiec na Polskę, wrócił do kraju z chęcią walki. Pomimo tego został przez polskie władze uwięziony w Warszawie, gdzie według zeznań pułkownika dra Bolesława Szareckiego otruto go arszenikiem. Pogrzeb Korfantego w Katowicach na chwilę przed wybuchem II wojny światowej zebrał wiele tysięcy mieszkańców Śląska. Korfanty okazał się jednym z najzręczniejszych polityków, chwytając się również zbrojnych metod by osiągnąć cel - po jego osiągnięciu został jednak zdradzony i potraktowany niezwykle okrutnie przez tych, na rzecz których pracował.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Fot. YouTube brylus, JR
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic