Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Rekordowy sezon rowerów miejskich w Katowicach

2018-10-19

Rower miejski w Katowicach zadebiutował w 2015 roku. Początek był bardzo ubogi, bo mieszkańcom zaoferowano ledwie trzy stacje. Co roku było jednak lepiej - 11 stacji w 2016, 35 w 2017, a w tym roku już 54 stacje!

– W tym roku mamy już 54 wypożyczalnie z 450 rowerami, co oznacza, że to największa taka sieć w woj. śląskim. Cieszy także rosnąca liczba użytkowników jednośladów – tylko w tym roku do systemu dołączyło ponad 20 tysięcy i jest ich łącznie aż 41 tysięcy - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Rosnąca popularność roweru miejskiego przełożyła się na dynamiczny wzrost liczby wypożyczeń – tylko w tym roku z miejskich jednośladów skorzystano 190 tysięcy razy. To dobra wiadomość, bo w Katowicach rower traktujemy nie tylko jako środek rekreacji, ale też transportu. Wielu katowiczan korzysta z niego dojeżdżając do szkoły, pracy czy na uczelnię – dodaje prezydent.

Dla porównania przypomnijmy, że w 2017 roku rower miejski został wypożyczony 103 tysiące razy, a w systemie zarejestrowało się 11 tysięcy nowych użytkowników. W tym roku, z okazji Szczytu Klimatycznego COP 24, sezon rowerów miejskich potrwa w Katowicach do połowy grudnia. Czy ten przedłużony okres się przyjmie? W końcu coraz częściej spotykamy rowerzystów, którzy na co dzień używają rowerów nie tylko w ciepłe dni.

Wiosenne otwarcie nowych stacji rowerowych:

Statystyki pokazują, że mieszkańcy najczęściej wypożyczają rower do 15 minut – wtedy przejazd jest bezpłatny. Natomiast pierwsza godzina korzystania z roweru kosztuje zaledwie złotówkę dzięki czemu przejazd kilku kilometrów rowerem miejskim jest o wiele tańszy niż np. bilet na tramwaj. Średni czas korzystania z roweru to 31 minut i 45 sekund.

Rowery najchętniej wypożyczane są ze stacji: Katowice Rynek, Silesia City Center, Murapol Mariacka, KTBS – Krasińskiego 14, Al. Bolesława Krzywoustego. Poza standardowymi rowerami katowiczanie mają także do dyspozycji 10 pojazdów typu cargo, którymi można przewozić zarówno ładunki do 100 kg jak i dzieci.

Poza rozwojem sieci rowerów miejskich w Katowicach duże środki są inwestowane w rozbudowę infrastruktury rowerowej – w tym budowę nowych dróg rowerowych. W zeszłym roku na ten cel przeznaczono ponad 7 mln zł, a w tym roku jest to o blisko milion złotych więcej. Na przestrzeni ostatnich czterech lat w Katowicach powstało 15,5 km nowych dróg rowerowych, a 58 km tras zostało zmodernizowanych.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Katowice Oficjalny Kanał
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic