Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Uruchomiono buspas na ul. Mikołowskiej

2018-09-16

Dzisiaj uruchomiono buspas dla autobusów jadących ul. Mikołowską w dół – na odcinku od ul. Poniatowskiego do skrzyżowania z ul. Słowackiego. Buspas będzie funkcjonował przez tydzień. Po zakończeniu testu urzędnicy przeanalizują efekty. Jeśli wypadną pomyślnie – buspas w tej części miasta będzie mógł zostać wdrożony na stałe.

Testowy buspas na Mikołowskiej uruchomiono w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jako jedno z działań promujących w Katowicach transport publiczny. ETZT to inicjatywa Komisji Europejskiej. Kampania trwa od 16 do 22 września. W tym roku hasłem kampanii jest „multimodalność", a sloganem „Przesiadaj się i jedź!". W związku z tym podczas całego tygodnia promowane będą wszelkie ekologiczne formy mobilności, takie jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny, czyli łączenie różnych gałęzi transportu.

Drugim testowanym rozwiązaniem będzie wdrożenie tzw. podwórca (Woonerf) na ulicy Teatralnej. Zostanie w tym miejscu ograniczony ruch samochodowy. W podobnych rozwiązaniach na całym świecie uspokojenie ruchu wpływa m.in. na poprawę jakości przestrzeni miejskiej czy rozwój przedsiębiorczości lokalnej. Inne korzyści, jakie niesie ze sobą zrównoważona mobilność, to: oszczędność pieniędzy i czasu, poprawa zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, pozytywny wpływ na środowisko i poprawę jakości powietrza czy zwiększenie atrakcyjności miast dla inwestorów.

W niedzielę, 16 września, na fragmencie ulicy od Rynku do progu zwalniającego za Szkołą Muzyczną, będzie obowiązywał znak „Strefa zamieszkania”. To oznacza konieczność zastosowania się do szczególnych zasad ruchu dotyczących m.in. pierwszeństwa pieszych przed pojazdami i ograniczenia prędkości do 20 km/h. Ponadto, dla ograniczenia ruchu pojazdów na tym fragmencie, planowane jest wprowadzenie znaku „zakaz ruchu” z tabliczkami o treści „Nie dotyczy dojazdu do posesji” oraz „Nie dotyczy rowerów”. Część znaków, zgodnie z obowiązującymi przepisami, została ustawiona na ulicy z 5 – dniowym wyprzedzeniem. Żeby ograniczyć parkowanie pojazdów konieczne było zastosowanie zakazu zatrzymywania się z tabliczką „odholowanie pojazdu na koszt właściciela” i datą obowiązywania: 16 września.

W ramach tegorocznego ETZT szczególne znaczenie ma mobilność współdzielona, inaczej wspólne podróżowanie, poprzez np. tworzenie wypożyczalni rowerów lub innych pojazdów jak skutery czy samochody. - Finał katowickiego ETZT w tym roku zbiega się z innym miejskim wydarzeniem - IV Dniami Energii. Warto przypomnieć, że te wszystkie działania wpisują się w nasze przygotowania do Konferencji Klimatycznej ONZ, która odbędzie się w Katowicach w dniach w dniach od 3 do 14 grudnia 2018 r. – mówi Barbara Lampart, naczelnik wydziału kształtowania środowiska Urzędu Miasta Katowice.

Zobacz korek na przy wjeździe na Mikołowską:

Optyk Katowice

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Katowicach:

16 września

- Mała Strefa Kultury – ograniczenie ruchu i parkowania na ul. Teatralnej i udostępnienie tej przestrzeni dla mieszkańców. Wydarzenie to będzie stanowiło punkt wyjścia do konsultacji z mieszkańcami na temat możliwych zmian funkcji ulicy.

- Buspas na ul. Mikołowskiej.

17 września

- Dedykowana linia tramwajowa COP24 we wrześniu będzie jeździła trasą Katowice Plac Wolności – Koszutka Słoneczna Pętla. Rozkład tej linii umieszczony na stronie KZK GOP obowiązuje od 16.09.2018 r. do 22.09.2018 r. w godzinach 10.00-18.00. Linia będzie oznaczona logo Katowic i logo COP24. W środku będzie osoba zapraszająca na wydarzenia odbywające się w Dobrym Klimacie – pawilonie edukacyjnym na Rynku.

18 września

- W pawilonie edukacyjnym „Dobry Klimat" odbędą się lekcje komunikacyjne dla uczniów katowickich placówek oświatowych. Tematem przewodnim lekcji będzie ekologia i transport.

19 września

- Na ten dzień zaplanowano w pawilonie edukacyjnym „Dobry Klimat" zajęcia dla dzieci ze szkoły podstawowej (w godz. 10.00-12.00). Zajęcia te zostaną poprowadzone przez funkcjonariuszki Straży Miejskiej z Zespołu Prewencji i Profilaktyki Społecznej. Jedną z atrakcji zajęć będzie zestaw do Programu Edukacji Komunikacyjnej „Autochodzik". Jest to dostosowane do wzrostu dzieci miasteczko ruchu drogowego zbudowane w taki sposób, że dzieci mogą wcielić się w role zarówno kierowców, jak i pieszych. Dzięki aktywnemu uczestnictwu w zajęciach najmłodsi poznają zasady ruchu drogowego, co wpływa na poprawę ich bezpieczeństwa na drogach.

20 września

- Akcja Bezpieczny Pieszy – event i kampania „Zapuść żurawia". Akcja Bezpieczny Pieszy jest organizowana przez Wojewódzką Komendę Policji w Katowicach. Celem akcji jest zwiększenie świadomości wśród pieszych i kierowców o skali zagrożeń, jakie czyhają na nich na drodze. Ambasadorem akcji są bracia Golec. Na 20 września zaplanowane jest wydarzenie poprzedzające akcję, którego organizatorami są Wojewódzka Komenda Policji w Katowicach, KZK GOP, Tramwaje Śląskie oraz Miasto Katowice. Kampania społeczna „Zapuść żurawia" przyjęła nietypową formę. Działania obejmą branding tramwaju, event na Rynku w Katowicach oraz wewnątrz tramwaju z elementami flashmob, a także promocję na w mediach społecznościowych i na nośnikach miejskich. Wojewódzka Komenda Policji w Katowicach zorganizuje Akademię Bezpiecznego Malucha, w ramach której dzieci pod opieką animatorów poznają – w formie zabawy - zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego. Podczas eventu w obrandowanym tramwaju odbędzie się flashmob, z udziałem przebranych animatorów, którzy będą wręczać pasażerom odblaski. Gościem specjalnym wydarzenia będą bracia Golec, którzy wezmą udział we flashmob, wykonując swoje najpopularniejsze utwory. Śpiewając, wysiądą z tramwaju na Rynku, by zaskoczyć zgromadzonych na evencie uczestników.

- W pawilonie edukacyjnym „Dobry Klimat" odbędą się lekcje komunikacyjne dla uczniów katowickich placówek oświatowych. Tematem przewodnim lekcji będzie ekologia i transport. A po lekcjach wszyscy będą mogli zapoznać się z alternatywnym środkiem transportu, jakim są kolobeżki – hulajnogi na pompowanych kołach. Dla uczestników przewidziano pokazy kolobeżek ciągniętych przez psy, animacje oraz możliwość skorzystania i przejażdżki na kolobeżce.

21 września

- Piątek 21 września to prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji i nowinek technologicznych. Dzięki GreenGo Sp. z o.o., ING Bank Śląski S.A. oraz Tauron Polska Energia S.A. na Rynku w Katowicach będzie można zobaczyć wystawę elektrycznych samochodów i skuterów. Oprócz pokazu samochodów elektrycznych, goście będą mogli porozmawiać z ekspertami zajmującymi się popularyzowaniem elektromobilnego transportu, a także zapoznać się z najważniejszymi korzyściami płynącymi z użytkowania tych bezemisyjnych środków transportu. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy nie tylko fanów motoryzacji, ale także zainteresowanych zapoznaniem się z usługą współdzielenia elektrycznych samochodów w ramach marki GreenGoTM oraz wynajmu na minuty.

- W piątek również odbędą się w pawilonie edukacyjnym „Dobry Klimat" lekcje komunikacyjne skierowane do uczniów katowickich szkół podstawowych.

- 21 września jest ponadto EUROPEJSKIM DNIEM BEZ OFIAR ŚMIERTELNYCH. W ramach tego wydarzenia Straż Miejska i Komenda Miejska Policji w Katowicach będą prowadzili w obrębie dróg wspólne działania profilaktyczne mające na celu uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego zagrożenia płynące z nieprzestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa.

22 września

- Dzień Bez Samochodu – podczas tego dnia szczególnie mocno zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów na rzecz korzystania z komunikacji miejskiej czy rowerów. Kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety pod warunkiem posiadania przy sobie ważnego dowodu rejestracyjnego.

- Dodatkowo z propozycją aktywnego spędzenia Dnia Bez Samochodu wyszła firma NextBike oferując w ramach systemu City By Bike, że zamiast pierwszych 15 minut – darmowa będzie cała godzina.

- Częściowo dla ruchu zostanie zamknięta ul. Mickiewicza, gdzie odbędzie się finał ETZT podczas IV Dni Energii: miasteczko rowerowe, działania dotyczące niskoemisyjnego transportu miejskiego, prezentacja samochodów elektrycznych, a także możliwość zapoznania się z zasadami car-sharingu (wraz z możliwością uzyskania vouchera na próbne skorzystanie z tej usługi).

  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Marcin Płaszewski - Świat Okiem Instruktora
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic