Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Rekordowy Złombol wystartował z Katowic

2018-09-01

Ponad 830 starych samochodów wystartowało spod katowickiego Spodka na półwysep Chalcydycki w Grecji. To ponad 2,5 tys. km. Brzmi jak czyste szaleństwo? Nie dla uczestników rajdu Złombol.

W ubiegłym roku na imprezę startującą z Katowic do Kraju Basków zgłosiło się 530 aut. tegoroczna, 12. edycja rajdu Złombol pobija kolejne rekordy - z Katowic wyjechało ponad aż 830 aut.

– Moi drodzy, jestem pod ogromnym wrażeniem! Pamiętam początki tej imprezy. Dziś okazuje się, że jest to największy rajd charytatywny na świecie! Bardzo cieszę się z waszej pomocy dla dzieci. Życzę wam gładkiej mimo że dalekiej drogi. Tak trzymajcie! – mówił na starcie Marcin Krupa, prezydent Katowic.

A czym jest Złombol? To największa zmotoryzowana impreza charytatywna na świecie. Uczestnicy poruszają się autami zamysłu lub koncepcji komunistycznej w oddalone o około 2500 km miejsca, takie jak: Nord Kapp, Sycylia, Tunezja, Monaco, Koło Podbiegunowe, Passo dello Stelvio, Lloret de Mar czy Loch Ness.

Sam pomysł wyjazdu starym i zmęczonym autem "na wycieczkę" jest fajny, ale Złombol to coś więcej. Organizatorzy oraz uczestnicy nie czerpią z niej korzyści materialnych. Tu zasady są proste, 100% uzbieranej kwoty przeznaczone jest dla dzieci z domów dziecka. Darczyńcy mogą wykupić powierzchnię reklamową na samochodach od uczestników rajdu, wesprzeć zbiórkę na facebooku lub sprzedać coś na – charytatywni.allegro.pl – na rzecz rajdu Złombol.

Po zakończeniu zbiórki robiony jest rekonesans potrzeb placówek w górnośląskich województwach śląskim i opolskim. Przeprowadzane są rozmowy z podopiecznymi nie tylko o ich potrzebach, ale i marzeniach. Rezultatem poprzednich edycji rajdu były m.in. dwutygodniowe kolonie w górach i nad morzem, kursy doszkalające, sprzęt sportowy, laptopy i wycieczki fakultatywne.

Zeszłoroczna zbiórka przyniosła aż 1 128 845 zł, a przez 12 lat udało się uzbierać kwotę 4 761 480 zł.

Ten rajd jest zdecydowanie połączeniem przyjemnego z pożytecznym, a uczestnicy twierdzą, że atmosfera na wyjeździe jest tak fantastyczna, że nie pozwala im zrezygnować z wzięcia udziału w kolejnych edycjach.

Poznaj bliżej katowicki Złombol:

Optyk Katowice

Organizatorzy sami o Złombolu:

Za tym osiągnięciem kryje się niesamowita przygoda, pasja, wytrwałość, Nieważne jest tu czym zajmujesz się na co dzień i czy Twoja wiedza o reperowaniu auta rodem z PRL jest coś warta ;) . Wystarczy, że podejdziesz do tematu odrobiną dystansu do siebie i potrzebą robienia rzeczy w sposób niestandardowy, a Złombol wygra w rankingu Twoich podróży.

Właściwie cały rok czekasz na urlop. Nie raz wyobrażasz sobie, że usiądziesz pod palmą sącząc zimny napój i będziesz robił „absolutne nic”. Decydując się na Złombol będziesz musiał całkowicie zmienić plany! Odkąd zgłosisz chęci uczestnictwa w akcji czeka Cię przygotowanie auta, skompletowanie śmiałków do załogi, znalezienie darczyńców na minimum 1500 zł, dokulanie się na start w Katowicach, aż w końcu pojedziesz w nieznane nadszarpniętym zębem czasu pojazdem przynajmniej 2500 km w jedną stronę.

Założysz, że nie będą Ci przeszkadzać warunki atmosferyczne, ciągnące się dystanse do przejechania, awarie i skrajne wyczerpanie... a wrócisz do domu szczęśliwszy i bogatszy w doświadczenia.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube zlombol official
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic