Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Katowice zagrają w nowym filmie Lecha Majewskiego

2018-08-27

Katowice są obecne w realizowanej produkcji filmowej w reżyserii Lecha Majewskiego pt. "Brigitte Bardot cudowna". Akcja filmu rozgrywa się w Katowicach w połowie XX wieku, co pozwoli zaprezentować miasto w jego historycznym kształcie.

– Film to adaptacja mojej powieści, którą pisałem przez kilkanaście lat na emigracji. Jest to najważniejsza książka w moim życiu, ponieważ rozlicza się z moją młodością, dzieciństwem oraz tym czym była dla mnie Polska i Katowice – tłumaczy Lech Majewski, reżyser.

„Brigitte Bardot cudowna" to historia oparta na motywach podróży Telemacha w poszukiwaniu ojca, podobnie jak i u Homera pełna spotkań z postaciami mitycznymi, znajdując analogie w mitologii współczesnej kultury masowej i politycznej. Jest połowa XX wieku w Polsce Ludowej. Główny bohater, Adam, mieszka z matką, którą niepokoją funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Ojciec Adama bronił Albionu jako pilot II Wojny Światowej i słuch o nim zaginął. Nie wiadomo czy pozostał w Anglii, czy wrócił do kraju i ukrywa się, by uniknąć prześladowań. Przychodzą od niego paczki i kartki pocztowe, ale Adam, który nigdy nie widział swojego ojca, podejrzewa, że paczki przysyła ktoś inny. W szkole bezustannie marzy, że któregoś dnia ojciec wyląduje na zakurzonym boisku w swoim Spitfajerze i wznieci tuman pyłu, z którego wyłoni się żywy, bohaterski i wspaniały.

Poprzez wizytę w kinie Rialto w Katowicach – na filmie poruszającym temat Odysei w „Pogardzie" Godarda – bohater dostaje się do buduaru Brigitte Bardot, a stamtąd do Hotelu zamieszkałego przez postacie zarówno z jego rzeczywistego jak i wewnętrznego życia. Obok siebie koegzystują tam Liz Taylor, Marlon Brando i kumple z klasy, Cezanne, Belmondo i ubecy, Bitlesi, Picasso i Wirski, sadystyczny nauczyciel muzyki... Ten Hotel zbudowany z wyobrażeń i snów ma nieskończoną ilość pokoi, korytarzy i drzwi, a niektóre z nich prowadzą do Anglii, do Wenecji, a nawet na Syberię. Są tam też podziemne rzeki i kanały, tajemniczy Ogród i Biblioteka, w której można przeczytać własne, dosłownie sprzed chwili, myśli.

W filmie pojawią się znani aktorzy, tacy jak Magdalena Różdżka i Andrzej Grabowski. - To jest bardzo ciekawa propozycja scenariuszowa, która będzie podbita jeszcze ciekawszą realizacją w co nie mam wątpliwości powołując się na poprzednie dzieła reżysera, nie tylko na niwie filmu, ale także literatury, czy malarstwa – mówi Andrzej Grabowski, aktor.

O realizacji filmu w materiale TVS:

Promocja filmu obejmie nie tylko rynek krajowy, ale również rynki zagraniczne, w zamierzeniu wpływając pozytywnie na wizerunek miasta. Producenci zapowiedzieli jego prezentację w 2019 roku podczas licznych festiwali filmowych w kraju i za granicą, a następnie film będzie prezentowany w kinach - zatem ekranizacja ta stanowić będzie nowoczesne i wymierne narzędzie promocji miasta.

– Bardzo cieszę się, że możemy realizować film tutaj na śląsku skąd pochodzę. Lech Majewski mógłby tworzyć w Warszawie, Stanach Zjednoczonych – jednak zawsze wraca tu na Śląsk, do Katowic. Na planie filmowym są obecni studenci katowickiej filmówki – podsumowuje Małgorzata Domin, producent filmu, która podziękowała za wsparcie miasta oraz możliwość pracy z Lechem Majewskim i jego scenariusz. Zaangażowanie finansowe miasta w tę produkcję wynosi 1,5 mln zł.

- Cieszę się, że jako miasto kreatywne UNESCO w dziedzinie Muzyki jesteśmy gospodarzem wielu ciekawych imprez kulturalnych. Katowice to miasto, które w ostatnich latach dołączyło do elitarnego grona wiodących ośrodków kultury w całym kraju. Oczywiście dopełnieniem jest infrastruktura – w Katowicach mamy świetną bazę, w której może się rozwijać szeroko pojęta sztuka. Przykładem jest wykorzystanie poprzemysłowych miejsc, które dziś są wizytówką kulturalną naszego miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Tym razem przestrzeń Katowic staje się scenografią filmową w produkcji w reżyserii Lecha Majewskiego, który co bardzo mnie cieszy, już po raz kolejny realizuje w naszym mieście – dodaje prezydent.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Fot. YouTube SILESIA FLESZ TVS
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic