Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Katowiczanie zebrali 8 kontenerów śmieci... z przygodami

2018-07-06

Ponad 42 hektary terenów zielonych posprzątano w ramach akcji SprzątaMy Dzielnice. Aktywiści wspólnie z mieszkańcami zebrali ponad osiem kontenerów śmieci. Sprzątali nawet członkowie stowarzyszenia biegaczy, którzy śmieci zbierało w biegu (tzw. plogging).

W akcję sprzątania Katowic zaangażował się Urząd Miasta wspólnie ze Stowarzyszeniem Wolnej Herbaty, radnymi miejskimi, klubami osiedlowymi i spółdzielniami mieszkaniowymi, Radami Jednostek Pomocniczych i harcerzami. Cała akcja opierała się przede wszystkim na pracy wolontariuszy i na zaangażowaniu mieszkańców Katowic. W sprzątaniach udział wzięło 166 osób, które postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o swoją okolicę.

– Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się do naszej akcji, naszym partnerom i mieszkańcom. Chodzi nie tyle o samo sprzątanie, ile o budowanie odpowiedzialności za swoje otocznie, współpracę i relacje, które się przy okazji nawiązały. Jednocześnie zwróciliśmy uwagę na dzikie wysypiska. Bez podnoszenia świadomości ekologicznej, nie możemy mówić o skutecznej walce z tym problemem – mówi prezydent Marcin Krupa.

Drugie życie rzeczy

Niektóre przedmioty znalezione w czasie akcji dostały „drugie życie". - Tak było chociażby z młotkiem, który znaleźliśmy wśród śmieci w lesie przy Os. Odrodzenia w Piotrowicach, a który od tego czasu służył nam do wbijania tabliczek „Tu sprzątaliśMy - mieszkańcy Katowic" – mówi Olaf Józefoski, prezes Stowarzyszenia Wolnej Herbaty.

Do zasobów materialnych Stowarzyszenia został włączony również zupełnie nowy komplet sztućców, znaleziony w walizce podczas akcji sprzątania okolic ul. Norwida w pobliżu Wełnowca i Józefowca. Podobnie zaadoptowane zostały również: drewniane krzesło znalezione na katowickich Alpach, buty znalezione przy terenie na Os. Witosa, nienaruszona płyta winylowa i książka „Śpiewaczka ludowa" z 1934 roku oraz plastikowy model statku kosmicznego typu X-Wing z Gwiezdnych Wojen. Niektóre sprzęty z kolei były przygarniane przez przechodniów, jak to się stało z rowerkiem dziecięcym znalezionym w okolicy ul. Norwida. - Znajdowaliśmy w czasie akcji przeróżne sprzęty, które nieraz bardzo nas zaskakiwały. Do najciekawszych naszych znalezisk należą: narty, łyżwy, zdalnie sterowany bolid F1, mikroskop, ręczny młynek do kawy – dodaje Józefoski.

Zobacz jak wyglądało sprzątanie 2 czerwca na Osiedlu Witosa

Sprzątanie z przygodami

Stowarzyszenie Wolnej Herbaty podzieliło się też przygodami, jakie przytrafiły im się w ciągu tych dwóch miesięcy. Przypadki są tak ciekawe, że warto je wszystkie przytoczyć (opis pochodzi od Stowarzyszenia Wolnej Herbaty).

1. Podczas akcji sprzątania przy ul. Dulęby na Os. Witosa naszymi działaniami zainteresował się jeden starszy Pan, z wyglądu smakosz win owocowych. Podchodził do nas, mówił nam, że gdybyśmy znaleźli jakieś pełne butelki alkoholu to one są jego bo je gdzieś tutaj schował tylko zapomniał gdzie. W końcu jak się dowiedział co my tutaj właściwie robimy, to spodobała mu się nasza inicjatywa i bardzo chciał zostać członkiem Stowarzyszenia Wolnej Herbaty. Zapytany jednak o dostęp do internetu zaśmiał się i powiedział, że jest bezdomny. Mimo wszystko jednak chciał się nam jakoś odwdzięczyć i przyniósł nam trzy zwrotne butelki po piwie. Powiedział, że to jest jego dar dla nas za nasze działanie, te butelki możemy oddać w pobliskim sklepie i to będzie po 50 gr za każdą.

2. Podczas akcji sprzątania okolic ulicy Norwida na Wełnowcu/Józefowcu pewien młodzieniec zapytał się naszej koleżanki ze Stowarzyszenia, czy będą tu dzisiaj jacyś youtuberzy. Gdy dowiedział się, że akurat dzisiaj nie będzie youtuberów, poszedł sobie i już więcej go nikt nie widział.

3. Podczas akcji sprzątania okolic ulicy Norwida na Wełnowcu/Józefowcu jeden Pan, który poza tym wypadkiem nie uczestniczył w żaden sposób w naszej akcji, prawie „posprzątał" nam wózek, którym woziliśmy śmieci. Na szczęście szybka reakcja naszego kolegi ze Stowarzyszenia pozwoliła uratować wózek i wyjaśnić Panu, że ten akurat sprzęt nie został przez nikogo porzucony i bardzo nam zależy, żeby został z nami.

4. Podczas akcji sprzątania rzeki Ślepiotki na Zadolu jeden z Panów znalazł metalowy przedmiot, który został przez niego uznany za niewypał i wezwał w to miejsce saperów. Po kontakcie z policją okazało się jednak, że to tylko metalowy element, który odłamał się od jakiegoś sprzętu.

5. Podczas akcji sprzątania lasu przy Os. Witosa jeden z uczestników akcji tak się wczuł w sprzątanie, że posprzątał rurę, która służyła do drenażu ścieżki. Po akcji udało się ją umieścić z powrotem w miejscu, z którego została przez pomyłkę usunięta.

miejscy radni: Adam Skowron i Maciej Biskupski


Fot. SprzątaMy Katowice

  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube krzysiu.net
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic