Gminny Punkt Zbiórki Odpadów przy Bankowej 10 w Katowicach został przebudowany i wkrótce będą mogli z niego korzystać pierwsi klienci. Obok bramy wjazdowej stanął nowy bebok, który nawiązuje do działalności Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.
Przy przebudowanym punkcie przy ul. Bankowej stanął kolejny bebok. Nawiązuje on do działalności spółki – to stworek stojący na śmieciarce.
Nowy bebok nie ma jeszcze imienia, ale zostanie ono już wkrótce wybrane w wyniku konkursu wśród pracowników punktu przy Bankowej. Po rozstrzygnięciu konkursu punkt zostanie wyposażony w pieczątkę z wizerunkiem beboka. To element świadczący o przynależności do Katowickiego Szlaku Beboków.
Pieczątki z wizerunkiem poszczególnych stworków można otrzymać w lokalizacjach, przy których znajdują się figurki.
Z kolei w Centrum Informacji Turystycznej dostępny jest specjalny folder, w którym pieczątki można zbierać. Katowicki Szlak Beboków to jeden z pomysłów na to jak wykorzystać sympatyczne stworki do zwiedzania miasta. Zbieranie pieczątek jest świetną okazją do jego poznawania – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji.
Gminny Punkt Zbiórki Odpadów przy ul. Bankowej (Śródmieście) to jeden z czterech tego typu punktów w mieście. Pozostałe znajdują się przy ul. Milowickiej 7b (Dąbrówka Mała), Obroki 140 (os. Witosa) oraz przy ul. Zaopusta 70 (Podlesie). Ten ostatni również przechodził w ostatnim czasie przebudowę, dzięki której stanęła w nim prefabrykowana rampa ułatwiająca dostęp do kontenerów na odpady. Inwestycja obejmowała również między innymi montaż wagi najazdowej oraz nowego oświetlenia, monitoringu i budowę miejsc parkingowych.
- Remonty miejsc, w których mieszkańcy mogą oddawać odpady, są bardzo ważnym elementem budowania wizerunku zarówno miasta, jak i naszej spółki. Dzięki przeprowadzonym inwestycjom te miejsca są nowoczesne, estetyczne i bardziej przyjazne obsłudze mieszkańców – twierdzi Robert Potucha, wiceprezes zarządu w MPGK Katowice.
Liczymy na to, że poprzez takie działania dodatkowo zachęcimy mieszkańców do zwracania uwagi na odpowiednią segregację odpadów do czego cały czas namawiamy. Do GPZO można przywozić wszelkie problematyczne odpady, których nie wyrzucimy do standardowych koszy – czyli m.in. odpady poremontowe, bioodpady, elektroodpady, odpady niebezpieczne czy opony – przekonuje Potucha.
Remont przy Zaopusta rozpoczął się w ubiegłym roku. Pod koniec czerwca otwarto oferty na modernizację punktu selektywnej zbiórki odpadów, a na początku sierpnia przekazano plac budowy wykonawcy. Koszt prac wyniósł 5,8 mln zł.
RED, UM Katowice, Fot. YouTube WKATOWICACHeu