Święto Szlaku Zabytków Techniki w stolicy województwa śląskiego, jak zwykle oferuje bogactwo atrakcji. Świętować będzie można w sześciu obiektach związanych z przemysłową historią miasta. Zobaczmy, co oferuje Muzeum Śląskie, Fabryka Porcelany, Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia, Galeria Szyb Wilson, osiedla Nikiszowiec i Giszowiec.
Muzeum Śląskie na dobre wpisało się w krajobraz Katowic. Panoramę Metropolii będzie można podziwiać z wieży wyciągowej szybu Warszawa II. Jak zwykle dostępne będzie zwiedzanie w opcji bez przewodnika, prawdziwą gratką natomiast będzie Babski Byzuch, czyli oprowadzanie po terenie dawnej Kopalni Katowice szlakiem kobiet, również w tłumaczeniu na język migowy. Kobiety kopalni poznamy podczas pokazu prac Arkadiusza Goli, a z artystą porozmawiamy podczas spotkania autorskiego. Plac Fajrant na terenie Muzeum 9 czerwca zamieni się w plener malarski dostępny dla każdego. Mona Tusz – śląska artystka streetartowa nauczy nas jak zrobić śląskie wlepy z prawdziwego zdarzenia, które później rozpoczną swoje życie w przestrzeni miasta. W samo południe w maszynowni szybu Bartosz, warsztacie i kuźni, a także w Galerii jednego dzieła zostanie przedstawiony utwór w wykonaniu Orkiestry Muzyki Nowej. Każdy punkt będzie miał swoją melodię i aranżację, a spacer po tych miejscach stworzy 45-minutowy koncert. Dla fanów kinematografii przygotowano filmy o kobietach w przemyśle, zapisane na tradycyjnej taśmie 35 mm.
Galeria Szyb Wilson zaprasza na wystawę w ramach XI Art Naif Festiwal, tym razem motywem przewodnim malarstwa będzie kobieta. Odwiedziny w tym miejscu, to także okazja, by pozwiedzać niezwykły obiekt – postindustrialną przestrzeń, a zarazem największą prywatną galerię sztuki w Polsce. Dla rozbudzenia serwowana będzie słynna „kawa z piachu”. Po takiej dawce energii koniecznie wybierzcie się na warsztaty z decoupage, haftowania, zdobienia drewna lub weźcie udział w plenerze malarskim. W Galerii zobaczymy także wybór sztuki współczesnej tworzonej przez kobiety i o kobietach mówiącej. Jedną z kobiet-artystek, której dzieła zawisną w tej przestrzeni będzie Joanna Burnat. Nie zabraknie też okazji, by posłuchać prelekcji popularno-naukowych o kobietach w sztuce i przemyśle. Z Galerii Szyb Wilson udamy się przez Muzeum Historii Katowic na nikiszowiecki rynek, gdzie czekają kolejne atrakcje.
Jedno z najsłynniejszych osiedli robotniczych w województwie przygotowało program pełen wrażeń. Będzie okazja do zabawy podczas warsztatów kreatywnych, 3D, rzeźbiarskich, w języku śląskim, literackich i wielu innych, jak choćby naprawy rowerów. Na Placu Wyzwolenia kobieta pokaże jak zadbać o zdrowie podczas bezpłatnych badań profilaktycznych. Nie zabraknie tańców i pleneru malarskiego z Grupą Janowską. Na scenie spektakle kabaretowe, koncerty z repertuarem ABBY po śląsku lub w wykonaniu chóru seniorów „Cantabile”. Dla ciekawskich przygotowano prezentacje o kobietach istotnych w regionie. W Muzeum Historii Katowic zobaczymy wystawy stałe, ale także te przygotowane specjalnie na INDUSTRIADĘ, jak „Sól ziemi. Portrety” z czarno-białymi fotografiami mieszkanek Śląska. Aktywni ruszą z Nikiszowca na spacer do Centralnego Muzeum Pożarnictwa lub Fabryki Porcelany.
A tam, w dawnych budynkach fabryki Porcelany Giesche, odbędą się warsztaty ceramiczne i zdobienia porcelany. Przewodnik oprowadzi po całym kompleksie. Specjalnie przygotowana strefa relaksu umili oczekiwanie na projekcje filmowe, w tym szczególnie istotną – przegląd filmów „Z archiwów na kinowy ekran”, będący zwieńczeniem akcji prowadzonej przez Filmotekę Śląską i Instytucję Filmową „Silesia-Film”. Na zakończenie proponujemy koncert Los Duos KARAgos, czyli połączenie bębnów, muzyki elektronicznej i żywych instrumentów. Ten eksperyment muzyczny uzupełniać będą wizualizacje w industrialnym klimacie.
Niedaleko, bo w unikalnej kolonii robotniczej – Giszowcu, uczestnicy również nie będą się nudzić. Babka Express, czyli kolejka Balkan przewiezie was urokliwymi uliczkami, a przewodnik opowie, o czym klachały dawniej kobiety w tych okolicach. Osiedle zwiedzać będzie można także samemu lub podczas spaceru Nordic Walking. Przez cały dzień chętni nauczą się trochę zielarstwa i ziołolecznictwa, haftu albo tego, jak zrobić las w słoiku. Pod wieczór Marta Frej – artystka ze Śląska, zaprezentuje swoje memy na wernisażu wystawy. INDUSTRIADA zakończy się przedstawieniem teatralnym „Mariacka 5”. To monodram Teatru Rozrywki w wykonaniu Elżbiety Okupskiej na podstawie scenariusza i w reżyserii Lecha Majewskiego.
Założona w 1904 roku Huta Cynku to jeden z najciekawszych obiektów w Katowicach. Nie możecie nie skorzystać z oferty ich warsztatów. W programie: kuchnia śląska, warsztaty szycia, plastyczne i naukowe z Marią Goeppert-Mayer jako inspiracją. Inspiracją dla Weroniki Siupki jest za to postindustrialna architektura Górnego Śląska, którą zobaczymy w jej pracach podczas wystawy. Na spotkaniu pojawi się wyjątkowa katowicka bohaterka, Honorowa Obywatelka tego miasta, nazywana czasami „Szopienicką Matką Boską”, czyli dr Jolanta Wadowska-Król. Ta wyjątkowa lekarka pediatra pomogła uratować tysiące osób dotkniętych zagrożeniem ołowicy. Przemysłowy klimat przełamie koncert śląskich harfistek. Na After Party zaplanowany jest set DJki Insomni wśród maszyn Walcowni. A jeśli o nich mowa, to zapamiętajcie, że 9 czerwca uruchomiona zostanie Zabytkowa Walcarka.
Do Katowic i tutejszych zabytków bezpłatnie dojedziemy z każdego miejsca w województwie Kolejami Śląskimi, liniami KZK GOP lub MZK Tychy. Wystarczy zaopatrzyć się w kupony. Pamiętajmy o wydarzeniach, które zostały przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych pasjonatach przemysłu. Na stronie industriada.pl znajdziemy niezbędne informacje, by dobrze zaplanować swoją wycieczkę 9 czerwca, można tam także pobrać kupony transportowe.
Część wydarzeń jest płatna, a część dostępna wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji miejsc. Informacje o cenach biletów i sposobach rezerwacji znajdziesz przy opisie interesującego Cię wydarzenia. Rezerwacji należy dokonywać w wybranym obiekcie. Patrz dane kontaktowe obiektów lub informacje przy poszczególnych wydarzeniach.
Za organizację i przebieg wydarzeń w poszczególnych obiektach odpowiadają ich właściciele lub prawni zarządcy.
Udział w wydarzeniach jest równoznaczny z akceptacją przez Uczestnika zapisów regulaminów porządkowych w obiektach INDUSTRIADY.
Wydarzenia podczas festiwalu będą fotografowane i filmowane przez podmioty zewnętrzne. Udział w INDUSTRIADZIE jest równoznaczny z wyrażeniem przez Uczestnika zgody na utrwalanie, nieodpłatne wykorzystywanie i rozpowszechnianie bez żadnych ograniczeń terytorialnych i czasowych przez Koordynatora INDUSTRIADY wizerunku Uczestnika dla potrzeb związanych z działalnością Koordynatora.
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość dokonania zmian w programie lub odwołania niektórych punktów programu.
Treści zawarte na stronie mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 § 1 kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych.
Koordynatorem INDUSTRIADY jest Województwo Śląskie – zarządca Szlaku Zabytków Techniki. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Wydział Kultury, Referat Promocji Dziedzictwa Industrialnego, 40-037 Katowice, ul. J. Ligonia 46, industriada@slaskie.pl, slaskie.pl
RED, Szlak Zabytków Techniki, Industria, Fot. YouTube Szlak Zabytków Techniki