Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Ruszyło głosowanie Budżetu Obywatelskiego 2023

2023-09-11

Czeka w sumie 236 pomysłów. Najbliższe dwa tygodnie (11-24.09.) to czas głosowania na projekty zgłoszone w X edycji Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną.

W X edycji Budżetu Obywatelskiego wśród projektów ogólnomiejskich pojawiły się m.in. zadania o charakterze kulturalnym jak np. koncerty, montaż biblioteczek plenerowych, projekty związane z bezpieczeństwem mieszkańców - rozbudowa monitoringu miejskiego i doświetlenia przejść dla pieszych czy zakup dla szkół wysokiej klasy fantomów, służących nauce udzielania pierwszej pomocy. Jak co roku mieszkańcy zgłaszają projekty związane z rekreacją i wypoczynkiem - oprócz modernizacji istniejących boisk, zagłosować można na budowę lekkoatletycznego obiektu sportowego czy stworzenie parku wypoczynku lub instalację bezobsługowej toalety publicznej na terenie jednego z katowickich parków.

W grupie projektów lokalnych znaczącą część stanowią zadania tzw. miękkie, zakładające realizację warsztatów kreatywnych, plastycznych, festiwali, jarmarków, festynów rodzinnych czy zakupu książek, audiobooków i gier planszowych. Ciekawym pomysłem jest bez wątpienia wymiana garażowa, która może nadać nowe życie nieużywanym rzeczom, a równocześnie zintegrować społeczność lokalną. Pojawiło się także wiele zadań o charakterze edukacyjnym, wśród których są m.in.: ogrody sensoryczne, cykl zajęć naukowo-badawczych, mających na celu przybliżenie dzieciom przedszkolnym tego, w jaki sposób działa otaczający nas świat poprzez eksperymenty oraz interakcyjna gra plenerowa. Podobnie jak w poprzednich edycjach katowickiego Budżetu Obywatelskiego, pojawiło się wiele projektów zakładających budowę nowych chodników czy parkingów. Niektóre z projektów mają także na celu zwiększenie bezpieczeństwa w dzielnicach poprzez instalację kamer monitoringu miejskiego czy zamontowanie dodatkowego oświetlenia przy przejściach dla pieszych.

Największy wybór mają mieszkańcy dzielnicy Ligota-Panewniki. W sumie 21 projektów przeszło pozytywną weryfikację. W czterech dzielnicach wszystkie zgłoszone wnioski uzyskały pozytywny wynik weryfikacji, to Śródmieście, Bogucice, Dąbrówka Mała i Podlesie.

Optyk Katowice

Jak zagłosować?

Projekty, na które można zagłosować, są opublikowane na stronie bo.katowice.eu. Warto pamiętać, że w przypadku projektów lokalnych można oddać głosy na zadania z jednej, wybranej przez siebie dzielnicy (nie musi to być dzielnica zamieszkania).

Od 11 do 24 września każdy mieszkaniec Katowic, bez względu na wiek, może oddać swój głos na bo.katowice.eu. Instrukcja do głosowania znajduje się TUTAJ. W systemie głosowania automatycznie znajdują się wszyscy mieszkańcy zameldowani w Katowicach na pobyt stały lub czasowy w dniu 24 sierpnia 2023 roku. Pozostali mieszkańcy, którzy nie mają numeru PESEL bądź nie są zameldowani, mogą dopisać się do systemu głosowania, pisząc pod adres: budzetobywatelski@katowice.eu lub dzwoniąc pod nr tel. 32 259 33 05 lub 32 259 38 51 lub 32 259 31 42.

- W dzielnicowych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej można skorzystać z komputera i samodzielnie oddać głos w dniach i godzinach pracy ich funkcjonowania. Natomiast w wyznaczone dni, między 11 a 24 września, osobom potrzebującym wsparcia będą pomagać urzędnicy, którzy pojawią się w każdej z dzielnic – mówi Justyna Buchalik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej. Dokładne lokalizacje i godziny pracy Stacjonarnych Punktów Głosowania znajdują się TUTAJ.

Decyzją prezydenta Katowic trzy dzielnice, w których zostanie odnotowana największa frekwencja w ujęciu procentowym, otrzymają bonusy finansowe do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. W ubiegłym roku najwyższą aktywnością wykazali się mieszkańcy Dąbrówki Małej (frekwencja ponad 23%), dzięki czemu zyskali dodatkowe 22 tysiące złotych w tegorocznej edycji.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Katowice Oficjalny Kanał
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic