Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Porażka budowlana na Trzech Stawach

2018-05-02

Katowiccy rolkarze, korzystający z trasy rolkowej w Dolinie Trzech Stawów, z niecierpliwością czekają na zakończenie budowy równoległej trasy. Nowa trasa razem ze starą utworzy rolkową pętlę o długości niemal 4 km. Pętla ma być oddana do użytku rolkarzy na początku czerwca. Niestety już widać, że jest to zwykła fuszerka.

I nie chodzi tu o sztukę budowlaną. Takie niedociągnięcia można byłoby łatwiej naprawić. Fuszerka powstała już na samym początku planowania. Zaprojektowano bowiem wyjątkowo wąską asfaltową trasę, przy której biegnie jeszcze węższa ścieżka dla pieszych wykonana z drobnych kamieni. Trzeba naprawdę nie mieć wyobraźni, by pomyśleć, że jakikolwiek pieszy pójdzie po szutrze, kiedy obok ma wygodniejszą nawierzchnię. Nie pomogą żadne oznaczenia, taka jest ludzka natura. A pamiętajmy, że pieszymi, dla których przygotowano ten szutrowy szlak, są też osoby korzystające z wózków dziecięcych i niepełnosprawni - tamtędy po prostu nie da się jechać, bo kółka grzęzną w kamieniach. Piesi będą więc nie tylko z wygody, ale z konieczności poruszać się tam gdzie powinni tylko rolkarze. Sama ścieżka jest też zwyczajnie za wąska, by wyminęły się dwa wózki.

Gdyby nawet nie piesi i nie rowerzyści (którzy też zwracają uwagę na odebranie im możliwości przejazdu) - nawet dla samych rolkarzy trasa ta jest za wąska. Rolkostradą poruszają się przecież nie tylko wytrawni zawodnicy, ale też osoby dopiero uczące się jazdy. Wystarczy sobie wyobrazić co będzie, jeśli rolkarz będzie musiał na swoim pasie wyminąć kogoś chwiejącego się na rolkach, kiedy jedzie inny z naprzeciwka. Korzystanie z pętli w takich warunkach będzie dla rolkarzy udręką - potykając się o samych siebie, biegające dzieci, wózki i najeżdżając na kamienie z szutrowej ścieżki. Wystarczy wyobraźnia, ale jej tutaj zabrakło.

Rolkostrada na Trzech Stawach z lotu ptaka:

Nowa trasa ułożona jest wzdłuż granicy muchowieckiego lotniska w miejscu ścieżki, z której korzystali piesi i rowerzyści. Sama idea rolkowej pętli jest godna pochwały - jest ona dużym udogodnieniem dla mieszkańców, którzy chętnie korzystają z tutejszej rolkostrady. Inicjatywa jest więc bardzo dobra, niestety już pomysł na jej wykonanie fatalny.

Podobnie z szutrową ścieżką. Jest ona powiązana z równocześnie tworzoną siecią szutrowych ścieżek wśród drzew parku. Obok wybudowano też dużą drewnianą altanę z ławami, z której będą mogli korzystać wszyscy (poza rowerzystami). W tej części parku, do tej pory ciemnej i niesympatycznej zrobi się tłoczno. Należy to również pochwalić. Ewidentnym jednak błędem jest przedłużenie szutrowych ścieżek z części leśnej do tej wzdłuż rolkostrady. Już samo mimowolne wykopywanie przez pieszych kamieni na asfalt utrudni rolkarzom życie. Nie wspominając o tym, że miejsca dla rolkarzy zwyczajnie tam nie będzie, bo zajmą je wózki z dziećmi pchane po asfalcie przez rodziców do altany.

Co można zrobić, by temu zapobiec? Nie ma innej opcji jak wyasfaltować szutrową ścieżkę dla pieszych, która wiedzie wzdłuż rolkostrady. Nadal będzie zbyt wąsko dla wszystkich, ale przynajmniej część pieszych będzie miała szansę nie wejść na rolkostradę.

Zostawiamy tę uwagę, życząc więcej wyobraźni projektantom i wykonawcom - tej i przyszłych miejskich inwestycji.


Fot. asterix84

  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Fot. YouTube GPLook.pl
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic