Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Giszowiec z Nikiszowcem wreszcie połączony rowerowo

2022-12-01

Historycznym śladem dawnej kolejki wąskotorowej, zwanej przez Ślązaków "Balkan Express", która od 1916 do 1977 bezpłatnie woziła mieszkańców na trasie Giszowiec-Wilhelmina biegnie teraz wygodna droga rowerowa.

Odległość od zabytkowych zabudowań w Nikiszowcu do Giszowca to 2,4 km. Teraz ten dystans można pokonać na rowerze, korzystając z przeznaczonej dla jednośladów infrastruktury. Odebrana została nowa droga rowerowa, biegnąca wzdłuż ul. Szopienickiej.

"Balkan" jest potoczną nazwą pociągów osobowych kursujących linią górniczej kolei wąskotorowej. Nazwa ta została nadana przez mieszkańców humorystycznie, w nawiązaniu do uruchomionej w tym samym roku niemieckiej lini pociągu ekspresowego "Balkanzug" na trasie Berlin − Konstantynopol. Katowicka wąskotorówka ciągnęła się wzdłuż ulicy Szopienickiej. Do 1935 roku na linii kursowały lokomotywy parowe zastąpione przez elektryczne, po czym od 1975 do końca kursowania pociągów obsługiwały je lokomotywy spalinowe, ciągnące wagony przystosowane do przewozów osób.

Nowa droga rowerowa została poprowadzona po wschodniej stronie ul. Szopienickiej. Jej początek zlokalizowany jest w okolicach skrzyżowania z ul. Bernarda Krawczyka, skąd biegnie do ul. Mysłowickiej w Giszowcu. W ramach inwestycji powstała nie tylko asfaltowa droga dla rowerów z poziomym i pionowym oznakowaniem, ale także nowe chodniki i dodatkowe oświetlenie uliczne.

Budowa tej drogi rowerowej rozpoczęła się w marcu tego roku i trwała do końca września. Następnie Katowickie Inwestycje S.A. przystąpiły do procedury odbiorowej. Wartość tej inwestycji to prawie 4,5 mln zł.

- Wielu miłośników jazdy na rowerze czekało na tę inwestycję. Droga rowerowa łącząca Nikiszowiec z Giszowcem nie tylko usprawni przemieszczanie się między tymi dzielnicami, ale także pozwoli na zwiedzanie tych zabytkowych dzielnic właśnie przy użyciu rowerów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

O zabytkowym Nikiszowu, m.in. o linii „Balkana”:

Budowa kolejnych odcinków dróg rowerowych w Katowicach połączy istniejące już fragmenty infrastruktury rowerowej i docelowo stworzy sieci dróg rowerowych umożliwiających komfortowe przemieszczanie się na rowerach po mieście.

– To nie jedyne zadania z tego obszaru, którymi obecnie się zajmujemy. W ostatnim czasie została podpisana umowa z wykonawcą, który ma zrealizować odcinek drogi rowerowej wzdłuż ul. Gospodarczej. To kontynuacja wybudowanej już infrastruktury, która powstała wzdłuż ulicy Pułaskiego, prowadząc przez teren Doliny Trzech Stawów aż do włączenia w ul. Gospodarczą. Trwa postępowanie przetargowe na budowę drogi rowerowej wzdłuż ulicy Francuskiej, na odcinku od ul. Lotnisko do ul. Trzech Stawów, a w najbliższym czasie planujemy ogłosić kolejne postępowanie na wykonanie drogi rowerowej wzdłuż ul. Hallera – mówi Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A.

Z roku na rok przybywa dróg rowerowych w Katowicach, do końca grudnia ich łączna długość będzie wynosić około 190 km, a w przyszłym roku powstaną kolejne. Trwa również przetarg na zaprojektowanie trzech odcinków o łącznej długości 2,3 km, a kolejne 5,9 km jest już w trakcie projektowania i zostanie wybudowane w najbliższych latach.

Wśród zaplanowanych inwestycji w przyszłym roku jest pierwszy etap velostrady. Pobiegnie ona po śladzie nieczynnej linii kolei piaskowej, na odcinku od ul. Huberta do ul. Kolistej. Jeszcze w tym roku planowane jest także podpisanie umowy. Wartość tego zadania to ponad 600 tys. zł.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. KAW, NAC, YouTube Szlak Zabytków Techniki
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic