Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Tylko słonia brak..., czyli co wrzucamy do toalet

2022-11-20

Kawałki kurczaka, plastiku, ziemniaki, kable, ubrania, igły, podpaski, fusy z kawy i herbaty. Zestawienie brzmi niekonwencjonalnie, ale to codzienność pracowników oczyszczalni ścieków w Katowicach.

W związku ze Światowym Dniem Toalet Katowickie Wodociągi przygotowują tygodniową kampanię na Facebooku o tym, co wrzucamy do muszli i dlaczego nie powinniśmy tego robić.

Rocznie do kanalizacji trafia 450 ton śmieci. Katowicka sieć kanalizacyjna liczy 800 km - w linii prostej to odległość od Katowic do Splitu w Chorwacji. Z okazji przypadającego 19 listopada Światowego Dnia Toalet warto przypomnieć, że toaleta to nie śmietnik. Kampania w mediach społecznościowych potrwa od 19 do 25 listopada.

- Kampanię adresujemy nie tylko do dzieci. Pamiętajmy, że wszystko zaczyna się w naszych domach. Lądujące w sedesie resztki jedzenia i leki są pożywieniem dla szczurów i bakterii. Światowy Dzień Toalet to okazja do przypomnienia jaki wpływ na środowisko ma każdy z nas – mówi Stanisław Krusz, prezes Katowickich Wodociągów.

W ciągu doby do miejskiej kanalizacji trafia 35 mln litrów ścieków odprowadzanych do czterech oczyszczalni „Gigablok”, „Panewniki”, „Podlesie” i „Dąbrówka Mała”. To tyle, ile mieści się w dziesięciu basenach olimpijskich. Pracownicy Katowickich Wodociągów rocznie dostają siedemset zgłoszeń o awariach. Codziennie kontrolują i czyszczą kanały używając samochodów ciśnieniowo-ssących i kamer monitorujących przewody kanalizacyjne.

Oczyszczalnia ścieków Panewniki w Katowicach:

- Podczas warsztatów z maluchami zapytałam czego nie wrzucać do toalet. I usłyszałam, że… słonia. Oczywiście uznałam odpowiedź. Ale na tym lista się nie kończy – komentuje Jolanta Wszędyrówny z Katowickich Wodociągów.

Co ląduje w sedesie, choć nie powinno? Oto krótki spis.

● Resztki jedzenia. Zachęcają gryzonie do poczęstunku. Do naszych toalet mogą dostać się niechciani goście.
● Tłuszcze. Tężeją w niskiej temperaturze niczym cholesterol w żyłach. Osadzone na ściankach, zwężają średnicę rur. Nie rozpuszczają się w wodzie, więc trudno je usunąć.
● Włosy i nici dentystyczne. Splątane, gęste kłębki to przepis na zator w rurach. Co więcej, nici nie są biodegradowalne.
● Leki. Szkodzą wodom gruntowym, budują odporność bakterii.
● Koci żwirek. Gromadzi się w rurach ograniczając przepustowość.
● Ubrania. Osadzają się na kratach utrudniając przepływ.
● Środki higieny – chusteczki nawilżane, podpaski, pieluchy, tampony. Łączą się w mocne sploty i tworzą zatory.
● Niedopałki papierosów. W filtrach jest plastik, który nie rozpuszcza się w wodzie.
● Patyczki higieniczne. Przechodzą przez kraty i są trudne do usunięcia ze ścieków.

Wielu problemów z zatkanymi rurami można uniknąć dzięki ekologicznym inicjatywom. Kampania Katowickich Wodociągów to odpowiedź na potrzeby środowiska i społeczeństwa. Podobnie w przypadku szeroko zakrojonej kampanii „Toaleta to nie śmietnik” zainicjowanej w marcu 2021 r. przez Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego i realizowanej przez członków Stowarzyszenia, w tym Katowickie Wodociągi.



  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, KAW, Fot. YouTube Akwa Zabrze




 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic