Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Koniec z trawnikami! W Katowicach w tym roku posieją łąki

2018-04-24

Zamiast trawników, w kilku miejscach Katowic posiane zostaną w tym roku łąki kwietne. Przy Rynku zakwitnie Łąka Centralna, stworzona we współpracy z Fundacją Łąka i z udziałem mieszkańców. Łąki kwietne nie tylko poprawiają estetykę miasta, ale także wzbogacają miejski ekosystem.

- Trawniki są nudne. A łąki, nie dość, że cieszą oko to jeszcze oczyszczają powietrze i glebę z zanieczyszczeń, kumulują wilgoć, dają schronienie pszczołom i innym zapylaczom. Istotnym walorem łąk w miastach jest też brak potrzeby nawadniania i regularnego koszenia, co przekłada się na oszczędności finansowe i korzyści ekologiczne - mówi Karol Podyma z Fundacji Łąka, która sianie łąk testowała wcześniej m.in. w Warszawie i Krakowie. W tym roku po raz pierwszy będą współpracowali z Urzędem Miasta w Katowicach.

- Mimo, że udział terenów zielonych i wód w ogólnej powierzchni Katowic przekracza 51 proc. cały czas szukamy sposobów na to, żeby wprowadzać więcej zieleni do centrum miasta. Jednym z nich może być sianie łąk kwietnych. Liczymy się z opiniami mieszkańców przy planowaniu inwestycji na terenach zielonych, realizujemy wspólnie zielone projekty z BO. Do łąk też chcemy najpierw przekonać mieszkańców – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

We współpracy z Fundacją Łąka 28 kwietnia wysiana zostanie Łąka Centralna - od godz. 11.00 każdy chętny będzie mógł posiać swój kawałek. Na terenie o powierzchni 380 m.kw., między ulicami Piotra Skargi i Franza Wincklera, zakwitną polne kwiaty. W związku z tym, że pod ziemią dość płytko położona jest infrastruktura techniczna, teren przygotuje dodatkowo Zakład Zieleni Miejskiej.

Pozostałe łąki wysieje również Zakład Zieleni Miejskiej. Wśród lokalizacji są działki przy ul. Uniwersyteckiej, pasy zieleni na Skwerze Przyjaciół z Miszkolca (dawniej nazywanym „Sokolską Łąką" przy ul. Sokolskiej) i na wysokości „niebieskich bloków" (Koszutka) czy teren przy rondzie na osiedlu Paderewskiego. - W tym roku testujemy łąki miejskie w kilku lokalizacjach. Jeśli projekt się powiedzie, w kolejnych latach możemy go rozszerzyć o kolejne tereny - mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej. Łąkę, w ramach przygotowywanej inwestycji przy ul. Chrobrego 25 (Osiedle Tysiąclecia), planuje również wysiać Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

Wspólne sianie łąki to element projektu KATOobywatel, realizowanego przez Urząd Miasta w Katowicach. - Chcemy dać mieszkańcom możliwość angażowania się w działania związane z dbaniem o miasto i robić to razem. Taki cel ma m.in. uruchomiony niedawno serwis do zgłaszania problemów - Naprawmyto.pl czy akcja SprzątaMy Dzielnice, w której zachęcamy do wspólnego sprzątania i uczymy jak ograniczać odpady - mówi Wioleta Niziołek-Żądło, koordynator projektów społecznych w Urzędzie Miasta w Katowicach.

Sianiu łąki też będą towarzyszyły warsztaty edukacyjne, a ich uczestnicy dostaną torebki z nasionami do samodzielnego wysiania w ogródkach lub na balkonach.

Zobacz przestrzeń katowickiego rynku:

Optyk Katowice

Łąka kwietna w mieście to same korzyści

Łąka nie wymaga regularnego koszenia, co oszczędza pieniądze miasta i zdrowie mieszkańców. Mało mówi się o tym, jak szkodliwe są spaliny z kosiarek, a eksperci wskazują, że kosiarka produkuje tyle zanieczyszczeń, co 11 samochodów. Do tego drobne cząsteczki niespalonego paliwa, wystawione na promieniowanie słoneczne, tworzą smogotwórczy ozon. Wykorzystanie wysokich roślin łąkowych nie tylko ogranicza emisję spalin, ale wręcz sprzyja oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń komunikacyjnych - łąki zatrzymują i wiążą szkodliwe pyły.

W grudniu tego roku Katowice będą gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ (COP 24). Sianie łąk, które pomagają m.in. w walce ze smogiem i skutkami zmian klimatycznych, jest okazją do zainteresowania mieszkańców tym tematem.

- Nasz cel to przekazywanie praktycznej wiedzy na temat wagi przyrody w miejskim ekosystemie - mówi Barbara Lampart, naczelnik Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta w Katowicach. – W przestrzeniach silnie zurbanizowanych trawniki mogą nie wytrzymać warunków atmosferycznych, a łąka jest odporniejsza na fale upałów i ma zdolność do odradzania – dodaje.

Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu łąki są odporne na suszę, a jednocześnie w czasie ulewnych deszczów mogą absorbować 2 razy więcej wody niż trawnik. Wyższa roślinność ma też funkcję izolacyjną, zapobiegając tzw. efektowi wysp cieplnych, który latem powoduje, że temperatura w mieście może być nawet 10C wyższa, niż na obszarach podmiejskich. Oprócz tego łąki wzbogacają ubogi ekosystem miejski, stanowiąc tętniące życiem wyspy bioróżnorodności. Dają pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów - pszczół, motyli, trzmieli, a także ptaków i małych ssaków. Łąki kwietne działają także kojąco na ludzi - człowiek najlepiej wypoczywa wśród natury.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice Fot. YouTube Katowicki WEB
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic