Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Trwają prace projektowe nad pierwszym etapem velostrady

2022-11-08

Z roku na rok przybywa dróg rowerowych w Katowicach, do końca grudnia ich łączna długość będzie wynosić około 190 km, a w przyszłym roku powstaną kolejne. Trwa również przetarg na zaprojektowanie trzech odcinków o łącznej długości 2,3 km, a kolejne 5,9 km jest już w trakcie projektowania.

- W najbliższym czasie oddana zostanie do użytkowania droga rowerowa pomiędzy Nikiszowcem i Giszowcem, biegnąca wzdłuż ul. Szopienickiej. Realizowana jest także budowa zjazdu rowerowego od strony Koszutki w rejonie ronda im. gen. Jerzego Ziętka. Ponadto na przełomie 2022 i 2023 roku planowane jest rozpoczęcie budowy drogi rowerowej wzdłuż ulicy Francuskiej na odcinku od ul. Lotnisko do ulicy Trzech Stawów oraz wzdłuż ulicy Hallera. Opracowywane są również dokumentacje projektowe dla kolejnych dróg rowerowych, których realizacja ma nastąpić w przyszłym roku. To m.in. pierwszy etap velostrady, biegnącej po śladzie nieczynnej linii kolei piaskowej na odcinku od ul. Huberta do ul. Kolistej – wyjaśnia Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A.

Jeszcze w tym roku planowane jest podpisanie umowy na wykonanie drogi dla rowerów przy ul. Gospodarczej, stanowiącej kontynuację wybudowanej już drogi rowerowej, która powstała wzdłuż ulicy Pułaskiego, prowadząc przez teren Doliny Trzech aż do włączenia w ul. Gospodarczą. Od strony wschodniej nowa droga rowerowa zostanie połączona z istniejącą infrastrukturą, która powstała na odcinku łączącym ul. Gospodarczą z ul. Szopienicką. Droga rowerowa o szerokości dwóch metrów będzie na całym odcinku posiadała nawierzchnię asfaltową. Przygotowany na realizację tego zadania budżet wynosił 555 tys. zł. Zainteresowanych realizacją było 7 wykonawców, a oferty wahały się od 623 zł do 965 tys. zł. Ze względu na znaczenie tej inwestycji i konieczność połączenia istniejących dróg rowerowych, została podjęta decyzja o zwiększeniu środków, a na wykonawcę 600 m drogi rowerowej wzdłuż ul. Gospodarczej została wybrana firma General Development Sp. z o.o., która po podpisaniu umowy będzie miała 4 miesiące na wybudowanie nowej drogi rowerowej.

Wzdłuż ul. Szopienickiej kończy się budowa 2,4 km drogi rowerowej a kolejne inwestycje są przygotowywane. Jeszcze w tym roku zostaną ogłoszone przetargi na wykonanie łącznie 2,2 km dróg rowerowych.

Pierwsze drogi rowerowe w centrum:

Aktualnie spółka prowadzi postępowanie przetargowe na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla nowych dróg rowerowych w mieście, tj. połączenia infrastruktury rowerowej w ciągu ul. Barbary z istniejącą już drogą dla rowerów na ul. Kościuszki; drogi dla rowerów na połączeniu ul. Sosnowieckiej i ul. Brynicy z trasą rowerową nr 5 oraz drogi dla rowerów wzdłuż ul. Francuskiej, na odcinku pomiędzy od ul. Lotnisko do ul. Damrota - z terminem realizacji projektów wynoszącym odpowiednio 8, 11 i 12 miesięcy.

Ponadto w tym roku MZUiM zamontował 5 stacji naprawy rowerów w dzielnicy Dąb, przy placach zabaw w Parku Kościuszki pojawiły się stojaki na rowery, a także zamontowany został licznik rowerów miejskich przy Al. Korfantego, który od początku istnienia zliczył już 117 816 rowerzystów. MZUiM Katowice dba także o istniejącą infrastrukturę – w tym roku zrealizował już remont traktu pieszego oraz budowę trasy rowerowej łączącą ul. 1 Maja z istniejącą infrastrukturą przy ul. Magazynowej oraz przygotowuje się do wymiany nawierzchni na asfaltową drogi rowerowej wzdłuż ul. Mysłowieckiej.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. KAW, YouTube SILESIA FLESZ TVS
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic