Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Katowice najlepiej przygotowane na przyszłość

2022-05-18

Stolica województwa śląskiego do niedawna była kojarzona głównie z przemysłem. Dziś Katowice stają się miastem nowoczesnym, pełnym zieleni i przyciągającym uwagę za sprawą bogatej oferty kulturalnej. Z jakich powodów warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Jednym z elementów, które decydują o wyjątkowości Katowic, jest nieustanny rozwój tego miasta. Jest to doskonałe miejsce do pracy, nauki i inwestowania – w stolicy województwa śląskiego utrzymuje się bardzo niski poziom bezrobocia. Ekspert portalu Rynek Pierwotny, Andrzej Prajsner, przytacza dane, według których w latach 2017-2021 stopa bezrobocia w Katowicach wynosiła o blisko 70% mniej niż średnia krajowa. Warto dodać, że przeciętne płace w tym mieście również należą do atrakcyjnych.

Aż 9136 złotych brutto – tyle wynosiło na koniec lutego 2022 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w województwie śląskim. Nic dziwnego, że tak kształtujące się możliwości zarobków zachęcają kolejne osoby do podejmowania pracy w tym regionie kraju. Wysokie zarobki napędzają również nowe inwestycje, a to znów powoduje zwiększającą się atrakcyjność Katowic zarówno dla mieszkańców, jak i dla inwestorów.

Miasto, które nieustannie się rozwija

Atrakcyjność Katowic wynika również z licznych inwestycji w infrastrukturę i wygląd przestrzeni miejskiej. Bardzo istotnym punktem na liście takich przemian była rewitalizacja centrum miasta. Na ten rok zaplanowano kontynuację budowy stadiony miejskiego, który ma połączyć zalety odkrytego stadionu piłkarskiego oraz hali sportowej. Trybuny mają pomieścić nawet do 15 tysięcy kibiców. Kolejnymi ważnymi inwestycjami w 2022 roku będzie ukończenie rozbudowy dróg krajowych 81 i 86 w Giszowcu.

Tegoroczny zwycięzca Rankingu Inwestycji w Katowicach:

Katowice przodują w rankingach

Mieszkańcy stolicy województwa śląskiego mają powody do zadowolenia. W ubiegłym roku Katowice zdobyły pierwsze miejsce w rankingu redakcji Forbes dotyczącym Miast Przyjaznych Ludziom. Jury wzięło pod uwagę wiele czynników, a w tym zaplecze mieszkaniowe oraz wsparcie społeczne, na jakie mogą liczyć mieszkańcy. To nie koniec sukcesów Katowic – w tym roku po raz kolejny miasto to zostało uznane za najmniej zakorkowane w Polsce. Średni poziom zakorkowania wynosi tu bowiem zaledwie 17%. Katowice stają się również coraz bardziej zielone, dzięki czemu zajmują czwarte miejsce w Rankingu Miast Zielonych.

Rynek nieruchomości w Katowicach

Jeszcze dziesięć lat temu katowicki rynek nieruchomości nie był duży – pojawiało się na nim niewiele nowych inwestycji deweloperskich. Dziś jest to jeden z najbardziej atrakcyjnych rynków w Polsce. Tylko w styczniu i lutym bieżącego roku rozpoczęła się budowa 140 nowych mieszkań. Nowoczesnej ofercie z rynku pierwotnego towarzyszy bardzo bogata oferta nieruchomości z rynku wtórnego.

Portal Rynek Pierwotny przeprowadził Ranking Inwestycji, według którego w Katowicach największym zainteresowaniem cieszy się inwestycja Daszyńskiego Park – powstaje ona w północnej części miasta, w pobliżu lasu. Drugie miejsce przypadło inwestycji Dobrynów, która znajduje się nieopodal Parku Leśnego oraz Parku Kościuszki. Trzecie miejsce zajęła inwestycja Nova Mikołowska. Aktualnie w ofercie katowickich deweloperów znajduje się przeszło 1500 lokali mieszkalnych. Średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Katowicach to 9436 zł.

By dowiedzieć się więcej o Rankingu Inwestycji oraz o wyróżnionych realizacjach, wystarczy odwiedzić zakładkę Katowice na stronie www.rynekpierwotny.pl. Partnerem Rankingu Inwestycji jest Portal Katowice.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Rynek Pierwotny, Fot. YouTube ACATOM - inwestycje budowalne
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic