Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Spodek w ogólnopolskiej akcji #dlaNASZEJ wolności

2022-03-10

Hymn Ukrainy grany w południe słyszany jest już w wielu polskich miastach, teraz również w Katowicach wybrzmiewać będzie codziennie w przestrzeni miejskiej, z katowickiej ikony - Spodka.

Po raz pierwszy hymn wybrzmi w czwartek, 10 marca br., o godz. 12.00. Katowiczanie oraz osoby z Ukrainy usłyszą wówczas pieśń „Szcze ne wmerła Ukrajiny ni sława, ni wola”. Utwór skomponowany został w 1863 roku przez ksiądza Mychajło Werbyckiego, a słowa do niego napisał etnograf i poeta Pawło Czubynski. W 1992 roku, po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości, pieśń stała się hymnem państwowym. Będzie odgrywana codziennie w samo południe.

Doceniany na całym świecie Spodek w Katowicach, na co dzień oświetlony jest w jednolitym kolorze. W szczególnych sytuacjach iluminacja zmienia się. Obecnie, w związku z dramatycznymi wydarzeniami w Ukrainie, elewacja Spodka została podświetlona w kolorach flagi ukraińskiej, niebieskim i żółtym na znak solidarności z tym państwem i jego społeczeństwem. Akcja potrwa do odwołania.

Uchodźcy z Ukrainy na dworcu kolejowym w Katowicach:

– Coraz więcej miast włącza się w symboliczną akcję wsparcia dla Ukrainy. Również Ukraińcy w aglomeracji Śląskiej mogą liczyć na nasze działania i wspólną pomoc – mówi Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center, zarządcy Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach i Spodka.

– Wierzymy, że ten symboliczny gest jest równie ważny, jak materialne wsparcie, w które wszyscy się angażujemy, a wybrzmiewające codziennie słowa i melodia, będą dodatkowym wsparciem w tym trudnym czasie i dodadzą nam wszystkim otuchy – dodaje.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Aneta Miler, Fot. YouTube MARTA VIDEO
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic