Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Katowice są najmniej zakorkowanym miastem w Polsce

2022-02-09

Według najnowszego raportu rocznego, przedstawionego przez firmę Tom Tom średni poziom zakorkowania Katowic to zaledwie 17%, a w ciągu roku było 50 dni bez korków. W ubiegłym roku nasze miasto również były na szczycie listy najmniej zakorkowanych miast w Polsce.

Z raportu firmy Tom Tom wynika, że średni poziom zakorkowania miasta wzrósł co prawda o 1 punkt procentowy i w tym roku wyniósł 17%, ale może to być efekt twardego „lock downu" z 2020 r., który spowodował znaczne zmniejszenie ruchu w większości polskich miast. Najmniej zakorkowane miesiące w 2021 roku to marzec, kwiecień i lipiec, a największy ruch samochodowy odnotowano w listopadzie.

Największe natężenie ruchu w Katowicach jest w dni robocze, w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Co ciekawe, większe jest po południu niż rano, a największe natężenie ruchu występuje w piątki między godz. 15, a 16. W całym 2021 roku kierowcy spędzili dodatkowo 69 godzin podczas podróży w godzinach szczytu, czyli 2 dni i 21 godzin. To o 12 godzin mniej, niż w 2019 r.

- Coroczny raport firmy Tom Tom pokazuje, że działania podejmowane w Katowicach na rzecz zrównoważonego transportu przynoszą wymierne efekty. Wprowadzona w Śródmieściu w 2015 roku strefa Tempo 30, która w latach kolejnych została rozszerzona także na wybrane dzielnice, to jeden z przykładów działań na rzecz płynnego ruchu w Katowicach. Promujemy transport rowerowy, a z każdym rokiem stacji wypożyczania rowerów miejskich przybywa. Otworzyliśmy trzy centra przesiadkowe, z których kierowcy na razie mogą korzystać bez płacenia za parkingi. Inwestujemy w infrastrukturę drogową, aby ruch tranzytowy odbywał się sprawnie. W ubiegłym roku zakończyliśmy przebudowę DK81 w Piotrowicach, a cały czas trwają także prace na DK86 w Giszowcu. To wszystko przekłada się na jakość poruszania po mieście i mniejsze korki – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przebudowa węzła DK 81 w Piotrowicach:

Na 12 polskich aglomeracji, które brane są pod uwagę w corocznym badaniu Katowice po raz kolejny wypadły najlepiej. Na drugim miejscu uplasowało się Bielsko-Biała, a na trzecim Białystok. Najbardziej zakorkowanym polskim miastem jest Łódź. TomTom Traffic Index został opracowany już po raz 11.

Raport powstaje na podstawie danych gromadzonych z 600 milionów urządzeń na świecie, dzięki czemu jest wiarygodnym źródłem informacji. Swoim zasięgiem obejmuje drogi w 404 miastach z 58 krajów. W globalnym zestawieniu Katowice zajęły 294 miejsce, czyli również daleko od najbardziej zakorkowanych europejskich miast, wśród których przodują Stambuł, Moskwa i Kijów.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Katowice Oficjalny Kanał
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic