Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Szczęśliwy koniec historii figury z panewnickiego lasu

2021-11-27

Odnalazła się 220-letnia figura ze zdewastowanego krzyża. Figura została drastycznie sprofanowana. Dzisiaj rano odnaleziono ją w okolicach katowickiej oczyszczalni ścieków. Figurą zaopiekowała się staropanewnicka parafia, która organizuje nabożeństwo przebłagalne.

Do dewastacji popularnego wśród spacerowiczów XVIII-wiecznego leśnego krzyża doszło latem 2021 roku. Po publikacji artykułu na ten temat w Portal.Katowice.pl do redakcji zgłosił się czytelnik z informacją, że widział ją 10 lipca w oddalonym od krzyża miejscu. Ta ciężka cynkowa figura została przeniesiona prawdopodobnie między zabudowaniami Starych Panewnik i drastycznie sprofanowana w okolicach oczyszczalni ścieków.

Stare Panewniki - sprofanowana figura

Zdjęcie z 10 lipca 2020 roku.


Jest to wstrząsająca wiadomość zarówno dla okolicznych parafian, jak i dla miłośników historii Górnego Śląska. Krzyż ma wyjątkowo mroczną historię. Ten ogromny niemal 4-metrowy krzyż stojący daleko od ścieżek w środku panewnickiego lasu powstał jako przebłaganie za morderstwo, którego dokonał w tym miejscu miejscowy leśniczy. Wydarzenie sprzed ponad dwóch wieków dzięki spisanej historii było żywe wśród mieszkańców, a krzyż był często odwiedzany przez spacerujących. Teraz historia dopisała do niego dalszą, współczesną część. Figura "przewędrowała" przez Stare Panewniki by sprofanowana spocząć w krzakach w błocie i śniegu.

Lipcowy znalazca niestety nie miał świadomości rangi znaleziska. Jak przekazał redakcji: Wtedy myślałem że to pewnie jacyś "gimboateiści" urządzili sobie zabawę w profanację krzyża. Szczęśliwie wykonał fotografię, która stała się świadectwem dalszych losów ściągniętej z krzyża figury. Jak tylko przeczytał artykuł, pojechał w to samo miejsce, jednak niczego już nie znalazł. W naszej redakcji powstała jednak myśl, by przeszukać okolice tego znaleziska, ponieważ pomimo rozmiarów lasu, była wątła nadzieja, że gdzieś dalej mogła ona jednak pozostać. W sile dwóch osób, nasz współpracownik z osobą towarzyszącą, pojechali w wskazane miejsce i po kilkunastu metrach natrafili na metal pod śniegiem. Figurę z miejsca odebrał zaalarmowany brat zakonny ze staropanewnickiej parafii, na miejscu odmówił modlitwę i zabrał ją na probostwo.

Katowicka dzielnica Stare Panewniki:

A co wydarzyło się pół roku temu latem? Ślady na figurze wskazują, że była prawdopodobnie palona w ognisku i tłuczona. Twarz wizerunku pokryto "makijażem", a na ciele napisano "JP2 GMD" (pierwotnie "Jan Paweł II Gaude Mater Deus", w slangu młodzieżowym GMD ma różnie tłumaczone rozwinięcie ośmieszające lub szkalujące Jana Pawła II) satanistyczny pentagram, wulgaryzm i obsceniczny rysunek. Trudno jest domniemywać wiek sprawców, jednak ich motywy są wyraźnie profanacyjne. Wzburza nie tylko drastyczna nienawiść czynu na podłożu religijnym, ale też jego wymiar historyczny, ponieważ mowa tu o wyjątkowo starym zabytku, który był do tej pory ogólnodostępny w lesie.

To wszystko bulwersuje. Jednak czy ta profanacja przygnębi parafian czy może wręcz przeciwnie - utworzy nową budującą historię dla dzielnicy. Pewne jest, że figura nie daje o sobie zapomnieć nawet po 220 latach. Teraz, choć dotarła we wstrząsających warunkach, trafiła ona z lasu do tamtejszego kościoła. Proboszcz parafii zaopiekował się figurą, a w najbliższych dniach wyznaczył uroczystość przebłagalną, która odbędzie się w kościele. Do czasu nabożeństwa wulgarne napisy na figurze nie zostaną usunięte, a tylko na jego czas przewiązane suknem, tak by wierni mogli podejść i ją zobaczyć. Jak zapewnił proboszcz, figura po wyczyszczeniu, ale z pozostawionymi śladami ułamań, znajdzie swoje godne miejsce w nowym kościele.


Zdjęcia z 27 listopada 2021 roku.

  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Fot. Portal.Katowice.pl, Video YouTube Wizualizacje, animacje Daqs Zjawa
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic