Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

11 marsz w Katowicach upominający się o autonomię Śląska

2017-07-15

Marsz Autonomii w Katowicach jest już coroczną tradycją. 15 lipca 1920 roku polski parlament uchwalił autonomię dla Śląska w granicach Polski. Dla upamiętnienia tego wydarzenia w połowie lipca każdego roku zwolennicy odzyskania autonomii przez nasz region maszerują ulicami Katowic.

Status autonomiczny Śląska miał bardzo wymierne znaczenie ekonomiczne i społeczne dla Ślązaków - dawał on im o wiele większą samorządność niż ta jaka jest dostępna mieszkańcom obecnej Polski. Tereny bogatego Śląska pod względem kulturowym i materialnym bardzo różniły się w okresie międzywojennym od w większości mocno zapóźnionej cywilizacyjnie Polski. Nadana Górnemu Śląskowi autonomia nie tylko miała gwarantować Ślązakom zachowanie poziomu życia, ale była też zachętą wyborczą przed plebiscytem, mającym określić przynależność regionu do Niemiec lub Polski.

Pomimo formalnego trwania autonomii do początku II wojny światowej, już od momentu przejęcia części Górnego Śląska przez Polskę, autonomia różnymi sposobami była przez władze państwa ograniczana. Natomiast po wojnie dekretem nowych komunistycznych władz autonomia została zniesiona, a śląskie ziemie w Polsce, zarówno te przedwojenne, jak i nowe aż po Zielona Górę, miały podlegać takim samym regulacjom jak inne regiony w państwie. Wypracowany przez autonomię majątek wraz ze Skarbem Śląskim zniknął, śląskim posłom nie pozwolono się zebrać, a dla mieszkańców nastał ciężki czas Tragedii Górnośląskiej.

Manifestujący w Marszu Autonomii regionaliści domagają się przywrócenia autonomii Śląska w nowoczesnej formie, znanej ze współczesnej Unii Europejskiej, jaką można spotkać np. w Hiszpanii czy Niemczech. W tym roku dodatkowym tematem poruszanym podczas Marszu było powołanie Śląskiej Partii Regionalnej, o którą stara się Ruch Autonomii Śląska, będący głównym organizatorem Marszu, a także Związek Górnośląski. Działacze śląskiej partii politycznej zamierzają wystartować w najbliższych wyborach samorządowych.

Zobacz krótką relację video z Marszu:  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Fot. YouTube OBERSCHLESIER
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic