Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Jarmark na Nikiszu wraca po rocznej przerwie

2021-11-17

Chociaż wydarzenia tego typu nie są obecnie objęte restrykcjami, jarmark zaplanowano uwzględniając bezpieczeństwo mieszkańców, odwiedzających i organizatorów. Dlatego spośród 300 chętnych wystawców wybrano niewiele ponad połowę - aby zapewnić odpowiednio dużo przestrzeni i dystans społeczny.

W tym roku na JNN zaplanowano udział 170 wystawców, z czego aż 30 to punkty gastronomiczne. Swoją specjalną ofertę na Jarmark przygotowują także lokalne gastronomie. Na świątecznym Jarmarku można będzie znaleźć bogatą ofertę bożonarodzeniowych przysmaków - ciast, pierników, pierogów, miodów, przypraw, bakalii no i... grzanego wina. Dostępne będą produkty spożywcze z różnych części Polski - wędzone mazurskie ryby czy wędliny z Podlasia. Organizatorzy przewidzieli też specjalną strefę gastronomiczną.

Jak zwykle, największą część Jarmarku tworzyć będzie wysokiej klasy rękodzieło - tradycyjne i nowoczesne oraz przedmioty użytkowe. A wśród nich biżuteria, naturalne kosmetyki, ozdoby świąteczne, wyroby z ceramiki, drewna, szkła, ze skóry. Wszystko starannie wyselekcjonowane. Dobrane także z myślą o nadchodzących świętach - tak, aby każdy mógł znaleźć coś na oryginalny prezent. Jak co roku na Jarmarku nie zabraknie także lokalnych wystawców, którzy sprzedawać będą śląskie pamiątki i swoje artystyczne wyroby.

Czas spędzony na Jarmarku urozmaicać będą artyści. I chociaż w tym roku - także ze względów pandemicznych - zrezygnowano z tradycyjnej sceny, to nie zabraknie muzyki, także na żywo, a nawet zupełnie "bez prądu". Przygotowano nie lada mieszkankę - posłuchać będzie można dj-skich setów, w wykonaniu lokalnego DJa, sakralne i świąteczne śpiewy chórów "Ogniwo" oraz "Jubilate Deo". Zagra również Kapela "Fedaków" rodzinny zespół z Katowic, grający muzykę tradycyjną ze Śląska i innych części kraju, a także autorską muzykę nawiązującą do polskiej muzyki tradycyjnej. Tradycyjna muzyka śląska jest także inspiracją dla Marka "Makarona" Motyki - kolejnego artysty, którego będzie można usłyszeć na Jarmarku. W swojej bluesowej twórczości chętnie sięga do starych śląskich tekstów i światowej poezji tłumaczonej na śląski. Na Jarmarku nie zabraknie oczywiście czegoś dla najmłodszych. Poza tradycyjną karuzelą wiedeńską, przygotowano dla dzieci spektakl pt. "Opowieści Wagantów" w wykonaniu Teatru "Gry i Ludzie".

O niezywykłym Jarmarku na Nikiszu:

Jarmarkowa sobota (4 XII) to dzień szczególny dla Nikiszowca - osiedla o górniczej historii. Tradycyjnie w Barbórkę mieszkańców obudzi przemarsz Orkiestry "Wieczorek", kierowanej przez kapelmistrza Andrzeja Pisarzowskiego. Tego samego dnia o 17.00 w kościele św. Anny w Nikiszowcu orkiestra zagra specjalny barbórkowy koncert.

Na terenie placu kościelnego prezentować się będą podczas Jarmarku lokalne organizacje społeczne. W niedzielę Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach prowadzić będzie zbiórkę krwi.

I w tym roku działać będą specjalne bezpłatne linie autobusowe. Jedna z nich kursować będzie wahadłowo z katowickiego dworca, przez centrum przesiadkowe przy ul. Sądowej i centrum przesiadkowe na Zawodziu, a druga krótsza łączyć będzie duży parking przy Katowickim Cmentarzu Komunalnym przy ul. Murckowskiej z przystankiem na Jarmarku.

Bezpłatne autobusy kończyć będą swój bieg na przystanku Janów Zamkowa Skwer, skąd już tylko parę kroków na wydarzenie. Zachęcamy do skorzystania z niej i pozostawiania samochodów na bezpłatnych parkingach. Chcemy w ten sposób uniknąć trudności związanych z korkowaniem się ulic dojazdowych na teren Jarmarku oraz z ograniczoną liczbą miejsc parkingowych w okolicy osiedla. Podczas imprezy cały Nikiszowiec, w tym ul. Nałkowskiej, objęty będzie zakazem wjazdu, który nie dotyczy mieszkańców osiedla za okazaniem wjazdówki. Zmianie ulegnie także rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej i lokalizacja przystanków.

Szczegółowe i bieżące informacje nt. Jarmarku zamieszczane są na portalu: facebook.com/JarmarkNaNikiszu/

Z uwagi na zmieniająca się sytuację epidemiologiczną organizatorzy proszą o stosowanie się do aktualnych w dniu Jarmarku zaleceń i obostrzeń, w tym przede wszystkim do zachowania dystansu społecznego oraz zasłaniania ust i nosa maseczką, jeśli dystans nie będzie możliwy.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Katowice Oficjalny Kanał, FB Jarmark na Nikiszu
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic