Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Znaleziono sporą gotówkę w rynnie

2021-11-03

Mężczyzna, który w rynnie przy ul. Francuskiej znalazł gotówkę, zgłosił się do Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. Pieniądze zostaną przekazane do Biura Rzeczy Znalezionych Urzędu Miejskiego w Katowicach. Jeżeli w ciągu dwóch lat po gotówkę nie zgłosi się właściciel, znalazca będzie mógł je odebrać.

Do Komendy Miejskiej Policji w Katowicach zgłosił się 25-letni mężczyzna, który w rynnie przy ul. Francuskiej znalazł zwitek pieniędzy. Gotówkę przyniósł do komendy oświadczając, że kiedy wracał z zajęć na uczelni, zauważył wciśnięte w rynnę pieniądze. Bardzo zdziwił go ten fakt.

Gotówka, która została zabezpieczona przez policjantów z wydziału kryminalnego, zostanie teraz przekazana do Biura Rzeczy Znalezionych Urzędu Miejskiego w Katowicach, gdzie trafi na tzw. konto sum depozytowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku, gdy rzecz znaleziona nie zostanie odebrana przez osobę uprawnioną do jej odbioru, czyli właściciela, w terminie określonym w art. 187 Kodeksu cywilnego tj. w przypadku niemożności wezwania w ciągu dwóch lat od dnia jej znalezienia, staje się własnością znalazcy.

Po tym terminie Urząd Miasta zawiadamia o tym znalazcę oraz wzywa go do odbioru rzeczy w terminie nie krótszym niż dwa tygodnie, z pouczeniem, że w przypadku nieodebrania rzeczy w tym terminie, jej właścicielem stanie się powiat.

Katowiccy policjanci przypominają, że znalezioną rzecz (gotówkę) należy zawsze oddać, nawet jeżeli nie jest znany właściciel. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli znalazca nie odda znalezionej rzeczy (np. pieniędzy), a właściciel zgłosi to Policji, wówczas taki czyn jest kwalifikowany jako przywłaszczenie, za co grozi kara do trzech lat więzienia.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, KMP Katowice, Fot. YouTube Świat Okiem Instruktora
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic