Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Katowice zostały docenione za... czyste powietrze

2021-08-29

Według ostatniego rankingu Katowice są drugim po Warszawie najbardziej elektromobilnym miastem w Polsce! Zostały również docenione za coś co nie mieści sie w stereotypie o "brudnym od węgla Śląsku" - za czyste powietrze!

Katowice zajęły drugie miejsce w „Rankingu Elektromobilnych Miast", przygotowanym przez Politykę Insight we współpracy z Fundacją Promocji Pojazdów Elektrycznych. Stolica województwa śląskiego uzyskała 71 na 100 możliwych punktów. Katowice uzyskały 71 punktów na 100 możliwych. To wynik o zaledwie dwa punkty niższy od zwycięskiej Warszawy. Trzecie miejsce ex aequo w rankingu zajęły Łódź oraz Rzeszów – 55 punkty.

„Stolica województwa śląskiego najle­piej poradziła sobie z infrastrukturą stacji ładowania. Z wynikiem 36,4 na 100 km kwadratowych zajęła pierwsze miejsce w tym mierniku, wyprze­dzając drugą Warszawę o 13,2, a trzeci Rzeszów o 16,7 stacji. Bardzo do­brze wypadła także pod względem nowych samochodów elektrycznych (2. miejsce)."

Bardzo dobry transport zbiorowy

W rankingu znalazła się też kategoria „Transport zbiorowy", w której Katowice zajęły 4 miejsce ex aeuqo z Bydgoszczą – 56 punktów. W tej kategorii ponownie zwyciężyła Warszawa, uzyskując 73 punkty. Wpływ na wyniki mają z pewnością: rozbudowana sieć połączeń tramwajowych i autobusowych oraz nowoczesne centra przesiadkowe z funkcją park&ride. Tylko na ten rok w budżecie Katowic zabezpieczone jest ponad 118 milionów złotych na dofinansowanie lokalnego transportu zbiorowego (wpłata do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii).

„Sprawnie działający transport zbio­rowy to domena dużych metropolii, któ­rym przynosi on największe korzyści, m.in. zmniejszając ruch uliczny w godzinach szczytu."

Coraz lepsze powietrze w Katowicach

Katowice po raz kolejny doceniane są za działania na rzecz jakości powietrza. W „Rankingu Elektromobilnych Miast" siedziba Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zajęła 5 miejsce, uzyskując 77 punktów. W tej kategorii zwyciężył Wrocław – 90 punktów. Tylko w ubiegłym roku w Katowicach dofinansowano ze środków miasta wymianę 1120 „kopciuchów", a dodatkowo 134 z programu „Czyste powietrze".

Jako jedno z niewielu miast w Polsce Katowice nie mają limitów na dotacje do wymiany kotłów węglowych. Każdy, kto złoży poprawny wniosek otrzyma dofinansowanie, które może sięgać nawet 10 000 zł. W roku 2020 na wymianę starych kotłów w mieście przeznaczono ponad 10 milionów złotych. W latach 2015-2020 dzięki miejskiemu programowi dofinansowano wymianę 4865 źródeł ciepła kosztem 42,1 mln zł.

„Ranking Elektromobilnych Miast" powstał na podstawie danych liczbo­wych dotyczących różnych rodzajów kwantyfikowalnych aspektów dzia­łań samorządów w 50 największych populacyjnie polskich miastach na prawach powiatu. Dane zostały przeliczone na wskaźniki cząst­kowe w pięciu kategoriach: transport elektryczny, transport rowerowy, ułatwienia dla elektromobilności, transport zbiorowy oraz czyste powie­trze.

Cytaty pochodzą z „Rankingu Elektromobilnych Miast", przygotowanego przez Politykę Insight we współpracy z Fundacją Promocji Pojazdów Elektrycznych.

- Bardzo cieszę się z tak dobrego wyniku Katowic w tym rankingu, który tylko potwierdza, że działania miasta na rzecz elektromobilności, zrównoważonego transportu i walki o czyste powietrze przynoszą wymierne efekty. Jako pierwsze polskie miasto spełniliśmy zobowiązania wynikające z ustawy o elektromobilności - mamy blisko 150 punktów ładowania samochodów elektrycznych i wciąż rozwijamy naszą infrastrukturę. Mamy najbardziej rozbudowaną sieć połączeń tramwajowych, inwestujemy w zakup elektrycznych autobusów i samochodów do wykonywania zadań publicznych. W mieście działa także car-sharing samochodów zasilanych prądem oraz sieć elektrycznych skuterów i hulajnóg. – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube doktor dron
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic