Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Katowickie Rondo przeistacza się w turbinę

2021-09-16

Duża zmiana czeka kierowców na największym katowickim rondzie. Chodzi oczywiście o najbardziej charakterystyczne rondo pod Spodkiem, nazwane imieniem Jerzego Ziętka, ale i tak wszyscy mówią na nie po prostu Rondo. Jeszcze w tym miesiącu nastąpi na nim duża zmiana organizacji ruchu. Dużo łatwiej je pokonamy, ponieważ odtąd będzie to rondo turbinowe.

Rondo turbinowe jest specjalną odmianą ronda, które ma pasy ruchu poprowadzone w taki sposób, aby ruchu samochodów pasa wewnętrznego i zewnętrznego nie przecinał się. Ten rodzaj ronda wymyślono w 1998 roku w Holandii, a w Katowicach znane jest m.in. z nowego ronda w Piotrowicach. Odtąd największe katowickie rondo też wprowadzi to pomysłowe rozwiązanie.

Od najbliższego poniedziałku (20 września) Miejski Zarząd Ulic i Mostów rozpocznie prace związane z wdrażaniem zmian. Nowa organizacja ruchu zacznie obowiązywać jeszcze we wrześniu. Przejazd po obwiedni ronda bez konieczności zmiany pasa ruchu – to główna zmiana w organizacji ruchu drogowego.

- Przejazd przez katowickie rondo bywa problematyczny dla wielu kierowców. Zdarzają się tam kolizje, których główną przyczyną jest nieprawidłowa zmiana pasa ruchu. Dlatego, jako miasto, podjęliśmy działania mające na celu zmienić organizację ruchu na Rondzie im. Generała Jerzego Ziętka w taki sposób, aby poruszanie się było jeszcze prostsze i bardziej bezpieczne. Na pasach ruchu, w ciągu Alei Korfantego, pojawi się nowe oznakowanie poziome, które umożliwi jazdę po obwiedni bez konieczności zmiany pasa ruchu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W poniedziałek, 20 września br., pracownicy MZUiM rozpoczną malowanie nowego oznakowania na rondzie. Prawe pasy ruchu na wlotach al. Korfantego będą przeznaczone wyłącznie dla pojazdów skręcających w prawo, natomiast lewe pasy w dalszym ciągu umożliwiają jazdę na wprost lub w lewo. Nie zmieni się organizacja ruchu na wlotach ul. Chorzowskiej i al. Roździeńskiego. Tam prawe pasy nadal przeznaczone będą do jazdy w prawo i na wprost, natomiast lewe pasy ruchu do jazdy na wprost i w lewo.

Po zmianie organizacji ruchu, aby przejechać prawidłowo przez rondo trzeba będzie ustawić się na odpowiednim pasie ruchu na wlocie, zgodnie ze znakami pionowymi i poziomymi, a następnie po włączeniu się do ruchu na obwiedni ronda kontynuować jazdę bez zmiany pasa ruchu, zgodnie ze znakami poziomymi.

Statystyki zdarzeń drogowych przedstawione przez Komendę Miejską Policji w Katowicach wykazały, że w ciągu ostatnich 3 lat miały miejsce aż 262 zdarzenia drogowe na rondzie, których przyczyną była nieprawidłowa zmiana pasa ruchu.

Nowa organizacja ruchu na katowickim rondzie zacznie obowiązywać jeszcze we wrześniu.

Jak nie należy jeździć po katowickim rondzie:

Jak działa turbinowe rondo

Organizacja ronda turbinowego wymaga od kierującego, przed wjazdem na nie, dokonania wyboru kierunku jazdy oraz właściwego, dla tego wyboru, pasa ruchu. Jest to tu szczególnie ważne, gdyż przez wyniesione wysepki i separatory kanalizujące ruch nie ma później możliwości zmiany pasa ruchu z zewnętrznego na wewnętrzny lub odwrotnie.

Pojazdy poruszające się po rondzie turbinowym są w naturalny sposób kierowane bezkolizyjnie do odpowiedniego wylotu ronda, co przez całkowite wyeliminowanie przeplatania strumieni ruchu zmniejsza ryzyko kolizji. Ustąpienie pierwszeństwa następuje tylko przy wjeździe na rondo, po czym w żadnym punkcie na rondzie, także przy zjeździe z niego, nie występują już punkty kolizyjne z innymi pojazdami.

A swoją drogą...

Za dużo jest tych patronów, każdego ronda, skrzyżowania czy trawnika. Skoro dla mieszkańców katowickie rondo to po prostu domyślnie "to rondo", albo "rondo przy Spodku", szkoda, że nadano mu patrona. Na szczęście zabezpieczono przed nadaniem patrona tunel pod rondem (tak, w Polsce nazywa się też tunele...), oficjalnie nazywając je Tunelem Katowickim. Dlatego u góry powinno być też Rondo Katowickie (a pod dworcem kolejowym... Plac Dworcowy). Upraszczajmy sobie życie. Tak jak czyni to rondo turbinowe :).  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Świat Okiem Instruktora
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic