Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Wielki sterowiec na katowickim niebie

2021-09-12

Przylot największego na świecie Zeppelina do Katowic to widowiskowe wydarzenie. Sterowiec jest dłuższy od największego pasażerskiego Airbusa, a na pokład może zabrać tylko kilkanaście osób. Unosi się za pomocą silników i balonu wypełnionego helem i może zawisnąć na niebie jak helikopter.

Dziś z lotniska Katowice-Muchowiec sterowiec startował kilkukrotnie. Wykonywał loty widokowe na trasie Katowice-Gliwice. Jutro, również z katowic, sterowiec rozpocznie loty do Częstochowy.

Jaki to jest statek powietrzny?

Do Polski przylatuje sterowiec nowej generacji. Nosi nazwę Zeppelin NT (ang. New Technology) i jest jednym z największych aktywnych sterowców na świecie.

Zeppelin NT ma długość 75 metrów. To o 2 metry więcej niż ma największy samolot pasażerski na świecie Airbus A380, a tylko 9 metrów mniej od największego samolotu transportowego AN-225. Prędkość przelotowa Zeppelina wynosi ok 100 km/ h (maks. 125 km/h) i zależy od siły i kierunku wiatru. Maksymalnie może unieść się na wysokości nawet 3.000 m n.p.m., ale jego regularna wysokość przelotowa to zaledwie 300 m nad powierzchnią ziemi, jest więc całkiem dobrze widoczny z ziemi.

Kto organizuje przeloty?

Dlaczego Zeppelin przylatuje na Śląsk? Organizatorem akcji jest firma ZF - światowy lider rozwiązań technologicznych dla branży motoryzacyjnej. W centrach inżynieryjnych i zakładach produkcyjnych na terenie naszego kraju firma zatrudnia prawie 10 tysięcy osób. To tutaj na południu Polski powstają technologie stosowane w pojazdach na całym świecie.

Historia firmy ZF ściśle związana jest z pionierską aktywnością konstruktora pierwszych sterowców - hrabiego Ferdynanda Zeppelina. Przedsiębiorczość i zdolność do ciągłego odkrywania były tym, co legło u podstaw firmy „Zahnradfabrik GmbH” z siedzibą w Friedrichshafen, założonej 20 sierpnia 1915 roku. Produkowane w niej koła zębate i przekładnie, precyzyjnie wykonane z zastosowaniem nowego w tamtym czasie patentu, zapewniały optymalne przenoszenie mocy między silnikami i śmigłami sterowców Zeppelin. Dziś ZF Friedrichshafen AG jest największą firmą, która została zbudowana na dziedzictwie firmy Zeppelin.

Zobacz bliski przelot samolotu obok sterowca:

Podróż nad południową Polską Zeppelin ZF rozpoczął w ten weekend na lotnisku Katowice-Muchowiec. W sobotę (11.09) sterowiec wykona kilka lotów widokowych na trasie Katowice-Gliwice-Katowice. Pojawi się nad centrum tych miast, odwiedzi obrzeża. Start pierwszego rejsu o godz. 09.45.

Z kolei w niedzielę (12.09.), także z lotniska Katowice-Muchowiec, Zeppelin ZF będzie latał do Częstochowy. Zaś we wtorek (14.09) trasa przelotów będzie biegła do Bielska-Białej i Czechowic-Dziedzic. W tych dniach zapowiadana jest piękna pogoda i świetna widoczność. Sterowiec powinien być doskonale widoczny w niemal każdym punkcie miast, które odwiedzi, a także na trasie między nimi.

Loty Zeppelina ZF można obserwować w serwisie FlightRadar24, który pokazuje lokalizację statków powietrznych na mapie w czasie rzeczywistym. Wystarczy w aplikacji wpisać numer indentyfikacyjny "DLZNT" przypisany sterowcowi ZF.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

Anna Godzisz, RED, Fot. YouTube Pasja 4K
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic