Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Późno, ale zawsze - nad Rawą powstała nowa miejska łączka

2021-08-24

Nowe kwietne miejsce w centrum Katowic powstało dosłownie nad Rawą, ponieważ ulokowano je nad wylotem rzeki w miejscu znanym z neonu "Zachód Słońca". Za instalacją kwietników stoi jedna z polskich marek spożywczych.

Łąki kwietne, tak popularne w ostatnich latach, pozwalają stworzyć naturalny element dekoracyjny, np. w przestrzeni miejskiej. Stanowią wyjątkowo wdzięczne urozmaicenie lokalnego krajobrazu. Można siać je zarówno bezpośrednio w ziemi, jak i w donicach na balkonie. Bez względu na lokalizację, liczy się finalny efekt – dodanie otaczającej przestrzeni naturalnie pięknej kompozycji. Z tej potrzeby powstała właśnie nowa kwietna ostoja w samym centrum Katowic.

Połączona inicjatywa Fundacji Łąka i firmy Van Pur S.A., właściciela marki Łomża, zaowocowała przeniesieniem klimatu kwiatowych łąk, w formie zielonego zakątka, który na stałe zagości na katowickim rynku. Celem projektu #ŁąkiŁomży jest propagowanie spokojnego, zdecydowanie wolniejszego trybu życia. Podczas spotkania, które odbyło się na start projektu, wspólnie zasadzono kwiaty, a nowe miejsce zostało oficjalnie oddane do użytku mieszkańcom Katowic.

Poprzez inicjatywę Łąki Łomży chcemy, żeby ludzie poczuli w mieście – choćby przez moment – klimat prawdziwej łąki. Zgodnie z hasłem naszej marki „Łomża, W swoim tempie”, zachęcamy do nieśpiesznego czerpania przyjemności z wolnych chwil. Chcemy, by mieszkańcy Katowic choć na moment, usiedli i odpoczęli – złapali nieco wytchnienia od codzienności. Naszym celem jest stworzenie wyjątkowych miejsc spotkań, na łonie natury, a jednak w mieście. Dlatego w te wakacje Łąki Łomży zawitały już do Kielc, dzisiaj można z nich skorzystać w Katowicach, a za chwilę pojawią się w Zabrzu i Łomży – powiedziała Jagoda Iwańczuk, Prezes Zarządu Van Pur S.A.

Wydarzenie odbyło się na rynku w Katowicach. Tuż obok neonu „Zachód Słońca” stanęła specjalnie stworzona konstrukcja. Złożona z drewnianych ławek oraz donic przestrzeń zachęca do siadania i delektowania się krajobrazem łąki w samym centrum Katowic.

W ramach spotkania został przeprowadzony warsztat "Dlaczego łąki w mieście są potrzebne". Wszyscy uczestnicy, bogatsi o wiedzę na temat łąk, zabrali się za wspólne sadzenie kwiatów. Przedstawiciele Fundacji Łąka podpowiadali również, jak najlepiej stworzyć przyjazną przestrzeń pełną kwiatów i roślin w swoim otoczeniu. Odwiedzający Łąkę Łomży na rynku w Katowicach otrzymali specjalną mieszankę nasion, dzięki którym mogą stworzyć swoją łąkę, nawet w zaciszu domu.

Jak założyć łąkę kwietną:

Więcej natury w mieście

W ochronie środowiska liczy się każdy, nawet najmniejszy gest i wybór, dlatego zachęcamy każdego do siania kwiatów. Aby pokazać, jak istotne jest tworzenie naturalnych przestrzeni w polskich miejscowościach, we współpracy z firmą Van Pur S.A postanowiliśmy stworzyć Łąki Łomży. Poprzez ten ważny projekt chcemy przekonać mieszkańców miasta Katowic, że kwiatowe łąki są świetnym rozwiązaniem niezależnie czy są sadzone w centrum czy siane na terenach zieleni – powiedział Maciej Podyma, Prezes Fundacji Łąka.

Łąki kwietne to piękne, praktyczne i ekologiczne tereny w mieście. Kwitną kolorowo, żywią ważne dla ludzi pszczoły i inne zwierzęta. Dzięki nim do miast powraca namiastka dzikiej przyrody.

Jeden metr kwadratowy łąki to około:
• 160 pojedynczych kwiatów,
• 25 roślin,
• 70 wyżywionych pszczół każdego dnia,
• 0,9 kg CO2 pochłoniętego rocznie.
1 m kw. łąki kwietnej wyłapuje tyle pyłów, co średniej wielkości drzewo!

Fundacja Łąka została założona w Warszawie w 2014 r. jako organizacja ekologiczna, której celem jest ochrona różnorodności biologicznej w miastach za pomocą wprowadzania do ich przestrzeni łąk kwietnych. Jako pierwsza zakładała miejskie łąki kwietne na dużą skalę, współpracując z m.in. Warszawą, Krakowem, Wrocławiem i Białymstokiem. Obecnie prowadzi doradztwo związane z zakładaniem łąk kwietnych, edukację przyrodniczą dzieci i dorosłych, działania z zakresu społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw i badania nad ekosystemowymi właściwościami łąk kwietnych.   Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

Bartłomiej Nowak, RED, Fot. YouTube Fundacja Łąka
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic