Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Przy imprezowej ul. Mariackiej miasto utworzy "lokale dla seniorów"

2021-08-19

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozpoczęło postępowanie przetargowe dotyczące przebudowy trzech kamienic przy ul. Mariackiej. Inwestycja zakłada szeroki zakres działań w tym rozbudowę i nadbudowę przestrzeni budynków. Kamienice mają być dostosowane do funkcji mieszkaniowych i usługowych.

Ulica Mariacka to zamknięty dla ruchu kołowego deptak, wypełniony restauracjami, pubami i klubami muzycznymi, przez co przyciąga miłośników dobrej zabawy. Ulica jest miejscem spotkań ludzi w różnym wieku i ważnym punktem na kulturalnej mapie Katowic. Nie możemy jednak zapominać, że Mariacka jest jednym z najważniejszych traktów Śródmieścia, a jej funkcje nie ograniczają się wyłącznie do rozrywki. Potwierdzeniem tej tezy jest nowa inwestycja KTBS.

W zabytkowych kamienicach pod numerami 30, 32 i 34 spółka stworzy m.in. lokale dla seniorów pragnących zmienić mieszkanie na bardziej dostosowane do swoich potrzeb. Te kamienice były niezagospodarowane przez prawie dekadę. Dzięki rewitalizacji do budynków zlokalizowanych nieopodal placu Szramka wróci życie. Wkrótce powstaną w nich komfortowe mieszkania (średnio 45 m2). Budynki będą wyposażone w windy, centralne ogrzewanie i przestrzenie wspólne służące integracji i spotkaniom mieszkańców. W jednej z kamienic zostanie także przygotowany lokal usługowy.

Spółka przejęła od miasta trzy kamienice przy ul. Mariackiej w zeszłym roku, a już niebawem rozpocznie się ich renowacja. Przebudowa będzie miała kilka źródeł finansowania. Pieniądze na realizację zostaną pozyskane ze środków z miasta, pochodzących m.in. ze sprzedaży kamienicy przy ul. Warszawskiej 38, z preferencyjnego kredytu, wsparcia z rządowego Programu Rozwoju Mieszkalnictwa i z Funduszu Dopłat. Według planu rewitalizacja powinna zakończyć się w 2023 roku.

- Zdajemy sobie sprawę, że z uwagi na lokalizację oraz przeznaczenie, inwestycja na Mariackiej to jedno z największych wyzwań przed jakimi stała dotychczas nasza firma. Dajemy nowe życie bardzo ważnej części śródmieścia. Robimy wszystko, by rezultat naszej pracy był tym na co liczą mieszkańcy i władze Katowic oraz przyszli lokatorzy odnowionych kamienic – mówi Janusz Olesiński, Prezes Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Poznaj niezwykłość kamienic na Mariackiej:

To nie jedyne postępowanie, przetargowe realizowane w obecnej chwili przez KTBS. Spółka kilka dni temu ogłosiła przetarg na budowę nowego budynku mieszkalnego na ul. Kossutha na os. Witosa. W budynku tym znajdą się w większości mieszkania wielopokojowe dedykowane rodzinom wielodzietnym.

Inwestycje mieszkaniowe w Katowicach

Mimo trudnej sytuacji pandemicznej Katowice cały czas podejmują działania w zakresie walki z negatywnymi trendami demograficznymi, między innymi w zakresie rozwijania rynku mieszkaniowego. W czerwcu bieżącego roku ruszyła kolejna edycja programu „Mieszkanie za remont", cieszącego się w Katowicach olbrzymią popularnością, program pozwala zaspokajać istotne potrzeby mieszkańców, jak również sukcesywnie zmniejszać liczbę pustostanów. Do tej pory w ramach piętnastu edycji miasto zaproponowało do wynajęcia 625 mieszkań, z tego 437 lokali zostało zadysponowanych na rzecz przyszłych najemców.

Realizowane są także inwestycje Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego zarówno na wynajem, jak i z możliwością dojścia do własności. KTBS zrealizowało w 2020 roku inwestycje obejmujące łącznie 134 lokalne mieszkalne, przy ul. Szerokiej, Leopolda i Krasińskiego. Kontynuowane są też zadania mające na celu zwiększenie podaży mieszkań na terenie miasta Katowice poprzez realizację nowego budownictwa mieszkaniowego ze szczególnym uwzględnieniem mieszkań dla osób młodych. W ramach inwestycji mieszkaniowych zakończył się już nabór do rządowego programu „Mieszkanie Plus" do 513 mieszkań w Nowym Nikiszowcu. Podpisywane są już umowy z najemcami.

- W Katowicach systematycznie przybywa mieszkań, a swoje M coraz łatwiej mogą znaleźć całe rodziny czy osoby samotne. Miasto oferuje lokale mieszkalne w różnych dzielnicach. Kolejna inwestycja Katowickiego TBS przy ul. Mariackiej wykorzystuje potencjał niezagospodarowanych budynków w Śródmieściu – dobrze skomunikowane miejsce, położone w sercu miasta, czyli blisko wielu instytucji, w których seniorzy będą mogli załatwić istotne dla nich sprawy. Przebudowa w tym rejonie pokazuje też, że Mariacka to nie tylko miejsce ograniczające się do rozrywki, ale także ciekawa propozycja mieszkaniowa – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic