Muzeum Śląskie zaniepokojone planami budowy w bezpośrednim sąsiedztwie jego nowej siedziby kilkunastopiętrowego osiedla wydało oświadczenie. Muzeum zostało zbudowane w podziemiach, by nie zaburzyć krajobrazu obszaru dawnej kopalni. Teraz osiedle może zniweczyć ten zamysł.
Oświadczenie prasowe 21.02.2018. Dotyczy: planów Urzędu Miasta Katowice w zakresie zagospodarowania przestrzennego w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Śląskiego w Katowicach:
Jesteśmy głęboko zaniepokojeni przyzwoleniem włodarzy miasta Katowice na uruchomienie dużych inwestycji w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Śląskiego i Strefy Kultury oraz brakiem rzeczowej i merytorycznej odpowiedzi na pismo wystosowane w tej sprawie 18 stycznia br. Muzeum Śląskie w Katowicach czuje się w obowiązku reagować na działania mogące osłabić narzędzia ochrony krajobrazu i zabierać głos w obronie jego integralności. Odpowiedź nadesłana w dniu 20 lutego 2018 jest wymijająca i zdawkowa, i zawiera jedynie deklarację o trosce miasta o tę sprawę. Nie negując faktu, iż dalsze inwestycje w okolicach Strefy Kultury są potrzebne i nieuniknione, zwracamy uwagę, że powinny być one planowane i przeprowadzane w sposób zrównoważony oraz w duchu poszanowania krajobrazu, który w tym miejscu ma szczególne znaczenie.
W piśmie z dnia 18 stycznia br. przesłanym do Prezydenta miasta Katowice, a także do wiadomości dr. inż. arch. Henryka Mercika – członka Zarządu Województwa Śląskiego oraz Łukasza Konarzewskiego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zwracaliśmy uwagę na konsekwencje decyzji podejmowanych bez dogłębnej i specjalistycznej analizy uwarunkowań oraz bez opracowania spójnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla całości obszaru, które mogą być w naszej ocenie dalece szkodliwe dla ogólnej integralności krajobrazu miasta i jego postindustrialnego charakteru, tak istotnego z punktu widzenia ochrony dziedzictwa historycznego i kulturowego Katowic.
Należy w tym miejscu przypomnieć, że jednym z czynników decydujących o wyborze projektu nowej siedziby Muzeum Śląskiego była możliwie minimalna ingerencja w krajobraz i, co za tym idzie, przyznanie pierwszej nagrody projektowi, który zakładał zagłębienie zasadniczej części obiektu poniżej poziomu gruntu. Pozwoliło to na wyeksponowanie zabytkowych budynków i zachowanie tak charakterystycznej dla tego miejsca postrzępionej linii horyzontu. Tym samym kompleks Muzeum Śląskiego stał się wyraźnym i bardzo rozpoznawalnym symbolem stolicy regionu, a na przestrzeni ostatnich lat niekwestionowaną wizytówką miasta opowiadającą jego historię.
W chwili obecnej trwają prace projektowe Firmy Medusa Group nad osiedlem mieszkaniowym, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Śląskiego, którego wysokość planowana jest na 12 i 18 kondygnacji. Dodać należy, że budynki będą usytuowane na wzniesieniu ok. 3 m w stosunku do terenu, co bezpośrednio zaburzy krajobraz postindustrialny oraz osie widokowe.
Dopuszczenie do powstania w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Śląskiego budynków wysokich, górujących nad zabytkową tkanką byłej kopalni KWK Katowice, przy braku rozwiązań systemowych w postaci opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uwzględniającego historyczne dziedzictwo obszarów sąsiednich, będących przedmiotem ochrony konserwatorskiej, zmienią bezpowrotnie krajobraz tej części miasta, niwecząc wysiłki projektantów i przekreślając efekt, jaki udało się uzyskać, budując nową siedzibę Muzeum. Niniejszym apelujemy o wstrzymanie inwestycji, jak również o głęboką analizę tej inwestycji pod kątem osi widokowych miasta, popartą konsultacjami społecznymi.
RED, Fot. YouTube Michał Paprotny