Wydarzenie „Zaślubiny z bukami” jest formą protestu przeciwko prowadzonym przez Nadleśnictwo Katowice pracom gospodarczym w kompleksie lasów murckowskich.
Z uwagi na wysoki stopień zurbanizowania naszej Metropolii oraz dużą gęstość zaludnienia murckowskie lasy zwane „zielonymi płucami” aglomeracji śląskiej jest niezwykle cenne dla mieszkańców. W związku z czym Stowarzyszenie na rzecz ochrony lasów i zwierząt „Duchy Lasu” oraz wspierające je organizacje, naukowcy i mieszkańcy rozpoczęli starania o ratunek dla lasu.
Aktywiści postulują o wyłączenie atrakcyjnych przyrodniczo terenów Lasów Murckowskich z działalności gospodarczej skutkującej wycinką drzew, utworzenie w tym miejscu użytku ekologicznego, a także powiększenie katowickiego rezerwatu "Las Murckowski".
Leśnicy, ekolodzy, znawcy przyrody, spacerowicze różnie postrzegają las. Las dla leśnika jest miejscem pracy, w którym prowadzone są działania gospodarcze dla pozyskania cennego ekonomicznie surowca: drewna. Taki las wymaga ciągłej kontroli i ingerencji.
Las dla biologa lub przyrodnika jest układem zależności i powiązań roślin, drzew, zwierząt i grzybów oraz podłoża geologicznego, gleby, wody, klimatu. Działają w nim zjawiska naturalne, a jego rozwój jest nieprzewidywalny. Nie wymaga ingerencji człowieka, sam reguluje swój ekosystem.
Las dla spacerowicza jest miejscem odpoczynku, gdzie może podziwiać naturę i oddychać czystym powietrzem. Przebywanie w lesie zmniejsza stres, pozytywnie wpływa na koncentrację i kreatywność , poprawia pracę mózgu. Las uwrażliwia na rośliny i zwierzęta. Uczy, że człowiek jest częścią większej całości, w której wszystko ma sens, jest ze sobą powiązane, a jedno ogniwo nie może żyć bez drugiego.
Podstawą prawną realizacji polityki leśnej jest Ustawa o lasach. Jest w niej mowa o trwałości i wielofunkcyjności lasów.
Podstawowym zadaniem Lasów Państwowych jest, zgodnie z ustawą, prowadzenie trwale zrównoważonej gospodarki leśnej z uwzględnieniem celów zachowania lasów i ich korzystnego wpływu na warunki życia człowieka i równowagę przyrodniczą oraz ochronę naturalnych lasów z zachowaniem różnorodności przyrodniczej, i ochronę wód i gleb, oraz produkcję drewna i surowców.
W przekonaniu aktywistów Lasy Państwowe głównie realizują ten ostatni punkt.
Zapraszamy 16 maja 2021 roku na wydarzenie organizowane w ramach akcji #WspólnyLas! Głównym punktem tego wydarzenia będą "Zaślubiny z Bukami".
Odkurzcie stare suknie ślubne! Włóżcie białe sukienki! (dla chętnych). Spotykamy się o 11.00 na parkingu Wesoła Fala, skąd białym (i nie tylko) korowodem udamy się do oznaczonych do wycinki buków (ok. 10 min.). Tam zrobimy wspaniałe zdjęcia z naszymi pięknymi starymi drzewami.
Dodatkowo na miejscu znajdzie się:
- kącik z przyrodnikiem, czyli możliwość rozmowy, zadania pytań przyrodnikowi z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem,
- kącik ornitologiczny, w którym będzie można porozmawiać z ornitologiem o ptakach m.in. tych z lasów murckowskich,
- zabawy leśne dla dzieciaków, czyli m.in. konkurs podstawowej wiedzy o lesie, układanie obrazków z materiałów leśnych, poszukiwanie leśnych skarbów.
W ramach inicjatywy #WspólnyLas chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa poprzez następujące postulaty:
1. Wprowadzenie realnej ochrony przyrody w lasach. Domagamy się zakazu prac gospodarczych (wycinek) w okresie lęgowym ptaków czyli od marca do 16 października. Zgłaszamy postulat ponownego objęcia gospodarki leśnej wymogami ścisłej ochrony gatunkowej.
2. Zapewnienie udziału społeczeństwa w decydowaniu o lasach. Jako obywatelki i obywatele chcemy mieć realny udział w podejmowaniu decyzji o lasach.
3. Reformę funkcjonującego modelu gospodarki leśnej. Domagamy się zmian prawnych, które dostosują dominujący obecnie w Polsce model surowcowej gospodarki leśnej do wymogów zmieniających się czasów.
RED, Duchy Lasu, Wspólny las, Fot. YouTube Peter