Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Mieszkańcy wybrali System Informacji Miejskiej

2021-04-01

Projekty zaproponowane mieszkańcom do wyboru różniły się jedynie w jednym drobnym elemencie (szkoda, że nie przedstawiono alternatywnych pomysłów), ale można powiedzieć teraz, że wybrali... mieszkańcy. Pomimo tego zgrzytu projekt jest jednak zdecydowanie lepszy od początkowego, mocno oprotestowanego.

Katowiczanie zdecydowali, że w przestrzeni miasta zrealizowany zostanie nowy System Informacji Miejskiej (SIM) w czarno-żółtym wariancie nawiązującym do kolorystyki heraldycznej miasta. W tej sprawie, decyzją prezydenta Marcina Krupy, w miniony piątek uruchomiony został sondaż. Swoje głosy oddało 7937 mieszkańców, spośród których 68,6% wskazało zwycięski wariant, a 31,4% opcję czarno-białą. Pierwsze tablice pojawią się na ulicach Katowic w IV kwartale tego roku.

Dwa warianty do wyboru to efekt prac zespołu ekspertów, który został powołany do życia pod koniec ubiegłego roku. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli prezydent Marcin Krupa oraz Grzegorz Hańderek, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Do udziału w zespole zostali zaproszeni m.in. eksperci z Akademii Sztuk Pięknych, przedstawiciele Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, Urzędu Miasta Katowice, a także przedstawiciele pracowni Linia z Wrocławia, która przygotowała pierwotną koncepcję SIM oraz firmy Utal, która wykonuje oznakowanie. Projekty SIM, na które głosowali mieszkańcy, zostały przygotowane przez ekspertów ASP.

Wybrana koncepcja

Katowiczanie zdecydowali, że w przestrzeni miasta realizowany będzie wariant kontrastowy (charakterystyczny).

- Wybrane przez mieszkańców rozwiązanie cechuje wysoka funkcjonalności, jest nowoczesne i odważne. Spełnia swoje zadanie z poszanowaniem potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami. Odpowiada wymaganiom stawianym systemom informacji miejskiej na poziomie czytelności i estetyki poprzez zastosowanie bardzo dobrego kroju pisma, wysokich kontrastów oraz odpowiedniej hierarchii elementów – mówi Justyna Kucharczyk, prorektor ds. badań i współpracy ASP w Katowicach.

O kontrowersyjnym projekcie tablic w Silesia Flash TV:

Cechy wariantu charakterystycznego:

- nawiązuje do kolorów heraldycznych, czyli zestawienia wykorzystywanego w identyfikacji miasta,
- charakterystyczne połączenie, które już jest kojarzone z Katowicami i może wzmocnić tożsamość wizualną miasta,
- zestawienie ciemnej szarości, bieli i żółci gwarantuje maksymalne kontrasty,
- połączenie kolorystyczne rekomendowane dla osób starszych i z dysfunkcją wzroku,
- kolorystyka zapewniająca odcinanie się od tła.

- Ponad 7900 oddanych głosów jasno pokazuje, że kwestie estetyki przestrzeni publicznej są bardzo ważne dla naszych mieszkańców. Zależało nam na tym, by spośród wariantów przygotowanych przez ekspertów z katowickiej Akademii Sztuk Pięknych to właśnie sami mieszkańcy wybrali ostateczną opcję, która pojawi się w naszym mieście – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przypomnijmy, że w styczniu tego roku rozstrzygnięty został przetarg na zmianę Systemu Informacji Miejskiej. Wygrała go spółka Utal. Szacowany koszt realizacji inwestycji to 11,6 mln zł. Środki na ten cel w 100% pochodzą z Regionalnego Funduszu Inwestycji Lokalnych.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube SILESIA FLESZ TVS
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic