Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Nowa polityka parkingowa w centrum Katowic

2021-03-23

Gotowy jest już projekt uchwały Rady Miasta wprowadzającej zmiany w strefie płatnego parkowania. Ujednolicenie stawek i abonamenty dla osób zameldowanych lub rozliczających podatek dochodowy w Katowicach – to główne zapisy tego projektu.

Mieszkańcy centrum, jak i całego miasta będą traktowani w sposób preferencyjny – poprzez abonamenty miesięczne czy też karty mieszkańca strefy płatnego parkowania. Mniejszy ruch w Śródmieściu oznacza także zmniejszenie emisji spalin, hałasu i wzrost bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.

Główne zmiany

1. Ujednolicenie stawek opłat w Podstrefach „Śródmieście" i „Ceglana-Wita Stwosza":
3 zł pierwsza godzina
3,6 zł druga godzina
4,2 zł trzecia godzina
3 zł każda kolejna godzina

2. Wprowadzenie abonamentów: miesięcznego oraz kwartalnego dla osób zameldowanych lub rozliczających podatek dochodowy w Katowicach.

3. Podwyżka wysokości opłaty dodatkowej wraz z uzależnieniem jej wysokości od terminu zapłaty:
200 zł (obecnie 50zł)

3. Odstąpienie od wydawania druków:
– „karty mieszkańca"
– „karty parkingowej" dla przedsiębiorców
– „karty pojazdu hybrydowego"
– „karty pojazdu współdzielonego"
– imiennego identyfikatora parkingowego
Możliwość ich zastąpienia zapisami w systemie informatycznym MZUiM oraz kontroli za pomocą urządzeń mobilnych.

Wyniki badań parkowania w Katowicach:

Optyk Katowice

– Do Katowic wjeżdża dziennie średnio 123 tys. pojazdów z rejestracjami z miast ościennych. Liczba miejsc parkingowych w Śródmieściu jest ograniczona, a parkują tu głównie osoby z innych miast. Zależy mi na tym, żeby mieszkańcy Katowic załatwiając sprawy w centrum mieli gdzie zaparkować pojazd i nie musieli szukać miejsca przez kilkanaście minut – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Z drugiej strony osoby zamieszkujące centrum również chcą móc parkować samochody pod swoimi domami. Dlatego kilka lat temu podjąłem decyzję o przemodelowaniu polityki parkingowej w mieście. Jej głównym celem jest zachęcenie tysięcy osób przyjeżdżających codziennie do Katowic do pracy z innych miast, by korzystały z komunikacji publicznej i centrów przesiadkowych, jak to się dzieje od lat w wielu krajach Europy Zachodniej. Projekt uchwały to pierwszy krok we wdrażaniu przez Miasto nowej polityki parkingowej – przekonuje prezydent Katowic.

Konsultacje społeczne

Projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania dla pojazdów samochodowych na drogach publicznych na obszarze miasta Katowice dziś umieszczono na Platformie Konsultacji Społecznych, konsultacje trwają dwa tygodnie, do 6 kwietnia (link).

W związku ze zrealizowaną modernizacją techniczną systemu poboru opłat, możliwe jest realizowanie płatności za parkowanie kartą lub gotówką a także za pomocą aplikacji mobilnych: SkyCash, mPay, Pango, moBilet, ePark.

Katowice stawiają na transport zrównoważony czyli przyjazny dla pieszych, rowerzystów, pasażerów komunikacji – ale też kierowców – dlatego wprowadzamy udogodnienia dla wszystkich grup. W ubiegłym roku otwarte zostały dwa duże Centra Przesiadkowe w Brynowie i Zawodziu oraz Międzynarodowy Dworzec Autobusowy „Sądowa", a od 2018 r. kierowcy mają do dyspozycji Park and Ride w Ligocie. Katowice chcą w ten sposób zachęcać osoby przyjeżdżające spoza miasta, do korzystania z komunikacji publicznej i centrów przesiadkowych.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Katowice Oficjalny Kanał
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic