Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

W Parku Zadole powstanie pierwsza w Katowicach tężnia solankowa

2018-02-03

Ta znana głównie z miejscowości uzdrowiskowych konstrukcja będzie czymś zupełnie nowym w kojarzonych z przemysłem Katowicach. Lokalizację budowy tężni w naszym mieście wybrano nieprzypadkowo - położone zaraz przy wielkich lasach Zadole pozwoli korzystać z tężni wielu spacerującym tam mieszkańcom.

Tężnia powstanie w Parku Zadole w katowickiej dzielnicy Ligota. Jest to inwestycja realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego Katowice 2017, w którym zwyciężyła jako projekt ogólnomiejski uzyskując ponad 15 tys. głosów.

W opinii specjalistów przebywanie w tężni jest pomocne w czasie leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych czy nadciśnienia tętniczego. Wszystko to za sprawą powietrza, które jest nasycone solankowym aerozolem.

- Z uwagi na walory zdrowotne tężni chcemy, by jak najwięcej osób mogło z niej jednocześnie korzystać. Zależy nam też na zastosowaniu wysokiej jakości materiałów. Zdrowie mieszkańców Katowic to dla nas bardzo ważna inwestycja. Dlatego już na etapie projektowania postanowiliśmy, że tężnia będzie większa niż wynikałoby to z projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego. Oczywiście pomysłodawca budowy tężni zaakceptował takie zmiany – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Rozszerzony zakres inwestycji wpłynął na konieczność zwiększenia środków na ten cel. Koszt budowy tężni wzrósł z planowanych 2,1 mln zł do 2,6 mln zł. Wykonawca inwestycji ma zakończyć prace do listopada 2018 roku.

- Tężnia solankowa w Katowicach będzie miała 6,9 m wysokości, 37,5 m długości i 11,5 m szerokości - tym samym będzie jednym z największych tego typu obiektów w regionie. Tereny przy tężni zostaną wzbogacone o zieleń, a także małą architekturę, która będzie dostosowana także do osób starszych i niepełnosprawnych. Cieszę się, że w ramach Budżetu Obywatelskiego powstają projekty, które są dedykowane dużej grupie mieszkańców, bez barier oraz mają realny wpływ np. na nasze zdrowie - dodaje prezydent Katowic.

Zobacz jak wygląda podobna tężnia w Radlinie:


Wizualizacja tężni solankowej w Parku Zadole (Modulor Architekci)

  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

UM Katowice, Fot. YouTube kucu, UM Katowice
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic