Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

W Polsce nadal budują biurowce. W Katowicach największy

2021-02-08

W 2020 r. na polski rynek biurowy dostarczono 393 tys. mkw. nowej powierzchni, co ze względu na pandemię, jest najniższą wartością od 5 lat. Liderem niezmiennie jest Kraków, gdzie powstało 140 tys. mkw. nowoczesnej przestrzeni biurowej, ale największy biurowiec powstał... w Katowicach.

W 2020 r. w Katowicach wybudowano 61,3 tys. mkw. nowych biur. Poziom pustostanów wyniósł 9%, co oznacza wzrost o 3,5 pp. w porównaniu do 2019 r. W sumie w Katowicach znajduje się 649 tys. mkw. powierzchni biurowej, w budowie pozostaje ponad 180 tys. mkw nowych biur.

Wzrost mimo pandemii

W 2020 r. na regionalny rynek biurowy dostarczono 393 tys. mkw. nowej powierzchni. Liderem niezmiennie okazał się Kraków (ponad 140,7 tys. mkw.), który urósł m.in. o kompleks Unity Centre. Rekordową wielkość powierzchni oddano do użytku w Katowicach (ponad 61,3 tys. mkw.) za co odpowiedzialny jest głównie kompleks Face 2 Face. Na trzecim miejscu znajduje się Trójmiasto, gdzie przybyło ponad 60,2 tys. mkw. We Wrocławiu biura powiększyły się o 58,4 tys. mkw., a w Łodzi o ponad 50,8 tys. Zdecydowanie mniejsze przyrosty przestrzeni do pracy zanotowano w Poznaniu (18,3 tys. mkw.) oraz Szczecinie (3,4 tys. mkw.).

Budowa biurowca Global Office Park:

Optyk Katowice

Coraz więcej nowych umów

W czwartym kwartale 2020 r. popyt na rynku regionalnym wyniósł 131,7 tys. mkw., co jest istotnie poniżej poziomu sprzed pandemii. Zauważono jednak wzrost udziału nowych umów (58% popytu) w porównaniu do poprzednich kwartałów. W całym roku popyt wyniósł niemal 590 tys. mkw., czyli o 15% mniej niż rok wcześniej.

Absorpcja mimo pandemii na wszystkich rynkach regionalnych z wyjątkiem Lublina była pozytywna, wchłonęło się 135,4 tys. mkw. powierzchni. To wartość znacznie poniżej przyrostu podaży, co skutkuje wzrostem pustostanu do poziomu 12.7%. Najwyższy poziom pustostanu obserwujemy obecnie w Łodzi (16.3%), a najniższy w Szczecinie.

Największe umowy najmu podpisane w końcówce 2020 r. to Allegro, które za nową siedzibę wybrało budowany jeszcze budynek D kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu, gdzie wynajęło 26 tys. mkw. Rekord padł także na katowickim rynku biurowym, gdzie firma ING Technology zdecydowała o przeniesieniu swojego biura do kompleksu Global Office Park. Wielkość umowy to 16,6 tys. mkw.

Biura w regionach przejmują firmy IT

W 2020 r. zanotowano istotny wzrost udziału sektora IT w popycie. Podpisano aż 8 umów na powierzchnię większą niż 10 tys. mkw., podczas gdy w 2019 r. były jedynie 3 takie umowy. W Poznaniu oraz Wrocławiu sektor ten był odpowiedzialny za ponad połowę całego popytu – odpowiednio 53% oraz 57%. Wzrost odnotował także sektor publiczny.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Monika Banyś (CBRE), Fot. YouTube MR DARKNESS
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic