Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Zatrzymano złodziei z ok. 500 przestępstwami na koncie

2021-02-04

Katowiccy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej doprowadzili do zatrzymania sprawców kradzieży samochodów oraz paserstwa. Podejrzani są oni o popełnienie około 500 przestępstw.

Policjanci odzyskali 5 samochodów o łącznej wartości około 700 tysięcy złotych oraz zabezpieczyli specjalistyczny sprzęt elektroniczny służący do ich kradzieży.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, przy współpracy z prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach, pracowali nad sprawą od kilkunastu miesięcy. Wspólne działania doprowadziły do zebrania obszernego materiału dowodowego, który pozwolił na ustalenie i zatrzymanie sprawców kradzieży pojazdów oraz paserstwa samochodowego.

Jak ustalili śledczy, podejrzani w okresie od 2012 do 2019 roku popełnili około 500 przestępstw przeciwko mieniu, w tym głównie kradzieży pojazdów oraz paserstw. Policjanci w ramach prowadzonego postępowania odzyskali 5 samochodów o łącznej wartości około 700 tysięcy złotych.

Jednym z wątków śledztwa było zdarzenie z lipca 2019 roku w Sosnowcu. Tam podejrzani usiłowali włamać się do bankomatu, który został zniszczony przy wykorzystaniu wcześniej skradzionego samochodu. I w tym przypadku ustalono oraz zatrzymano podejrzanych, a następnie przedstawiono im zarzuty.

Zobacz pościg i zatrzymanie przestępców na video:

Podczas policyjnych działań kryminalni zabezpieczyli specjalistyczne narzędzia oraz urządzenia elektroniczne, służące do kradzieży pojazdów. Zabezpieczono między innymi 3 „walizki”, służące do bezinwazyjnego otwierania oraz uruchamiania samochodów z dostępem bezkluczykowym, zagłuszarki sygnałów GPS oraz inne przyrządy służące do kradzieży pojazdów, o łącznej wartości około 100 tysięcy złotych.

Poczynione ustalenia w ramach prowadzonego śledztwa przyczyniły się na zgromadzenie materiału dowodowego pozwalającego na przedstawienie zarzutów w sumie 13 osobom. Podejrzani brali nie tylko czynny udział w kradzieżach pojazdów, ale również w ich późniejszym demontażu na części, które sprzedawali. Podejrzani, to mieszkańcy wojewódzka śląskiego oraz kujawsko-pomorskiego w wieku od 28 do 52 lat.

W zatrzymaniach 8 najbardziej groźnych podejrzanych, brali udział nie tylko policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, ale również funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego w Katowicach. Kolejnych 5 podejrzanych przebywa obecnie w więzieniach za inne przestępstwa.

Na wniosek śledczych, Sąd Rejonowy w Katowicach zastosował wobec 4 podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań. Za popełnione przestępstwa, z których uczynili sobie stałe źródło dochodu, grozi im kara do 15 lat więzienia.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, KMP Katowice, Fot. YouTube Miastowo
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic