Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Designerskie ogródki mają przysłonić kontrowersyjny pawilon na rynku

2018-01-27

Nie minęło wiele czasu od uroczystego otwarcia "najdroższego szaletu w Europie", który postawiono na katowickim rynku, a już jego kontrowersyjną, niepasująca do otoczenia, formę, postanowiono zakryć.

jak donosi Urząd Miasta, ogłoszono przetarg na wzniesienie oświetlonego zadaszenia po obydwu stronach przejścia pod pawilonem.

- Decyzja ta jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy od przebudowy rynku zgłaszali, że brakuje w tym miejscu designerskich ogródków, w których można by spędzać czas korzystając z dobrej oferty restauracyjnej, jak to ma miejsca np. na ul. Mariackiej – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice. - Zachodnia część (od strony Skarbka) stanowić będzie bezpośrednie zadaszenie nad stolikami strefy ogródków letnich i południowego wejścia do strefy restauracyjnej budynku. Dopełnieniem tego założenia będzie mniejsze zadaszenie w części wschodniej (od Teatru Śląskiego), gdzie będą zlokalizowane ławki oraz inne elementy małej architektury. Powstanie więc nowa przestrzeń, która dobrze wpisze się funkcjonalnie w przebudowany rynek. Będzie to kolejny element pozwalający przyciągać mieszkańców do centrum – dodaje rzecznik.

Zadaszenia będą wykonane w konstrukcji stalowej na planie prostokąta (zadaszenie zachodnie – od strony Skarbka o wymiarach 17,4x7,2m oraz zadaszenie wschodnie – od strony Teatru Śląskiego - o wymiarach 12,0m x 7,2m). Cechą charakterystyczną jest rzeźbiarska, lekka forma i lustrzany spód. Refleksyjny materiał będzie nawiązywał bezpośrednio do przeszklenia elewacji pawilonu restauracyjnego oraz odbijał otaczający ruch na płycie rynku. Dynamiki formie dodają przełamania prostokąta wyznaczone przez ich przekątne. Konstrukcja dachu wsparta będzie na nielicznych smukłych słupach.

Szacunkowy koszt inwestycji to 700 tys. zł. – Planujemy, by inwestycja została zrealizowana do końca czerwca, by w sezonie letnim mogli z niej korzystać mieszkańcy – mówi Ewa Lipka.

Materiał UM Katowice z otwarcia pawilonu:

Optyk Katowice

Warto zaznaczyć, że kontrowersje wynikające z wyglądu pawilonu, nie wynikają jedynie z jego szklanej formy czy tego, że zasłonił interesujący widok z rynku na Spodek. Sama próba odtworzenia, zburzonej po II wojnie światowej północnej pierzei rynku nie jest zła. W ten sposób tworzy się właściwy dla rynku otoczony z każdej strony plac, na którym odbywają się targi i właściwe wielkiemu miastu życie. Nie musi razić też jego gastronomiczno-gastryczna funkcja.

Problemem jest wygląd pawilonu - to, że jest zdecydowanie za niski jak na pierzeję. Nawet patrząc z poziomu placu widać szpecące blaszane konstrukcje klimatyzatorów, nie wspominając już o okropnym widoku dachu pawilonu z wyższych pieter okolicznych domów handlowych czy teatru. To jest najzwyczajniej brzydkie i nieestetyczne. Klimatyzatory na poniższej wizualizacji sprytnie zasłonięto, bo słusznie uznano, że niszczą one wrażenie projektowanych ogródków. Ale wszyscy wiemy, że dach pawilonu w rzeczywistości wygląda dużo gorzej. I to właśnie dachem, a nie ogródkami, należałoby się zająć w pierwszej kolejności.

Klimatyzatory zdecydowanie należy zasłonić przepuszczającą powietrze stalową "pergolą", która wizualnie podniesie wysokość budynku i zasłoni szpecących konstrukcji.

A wystarczyło przy projektowaniu pawilonu założyć otwarty dach, na którym umieszczono by stoliki pod parasolami, spod których goście restauracji mogliby spoglądać zarówno na rynek jak i na Spodek. Pogodzono by w ten sposób i lepszy wygląd pawilonu, jak i zachowanie ciekawego widoku na północ miasta.


Mat. UM Katowice

  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, Fot. YouTube Katowice Oficjalny Kanał
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic