Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Nowa polityka parkingowa w centrum Katowic

2021-01-13

Katowice przygotowują się do zmian w zakresie polityki parkingowej. W tym celu katowiccy urzędnicy proszą mieszkańców o zabranie głosów w tej sprawie. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie projektu uchwały, który również będzie konsultowany.

Katowice stawiają na transport zrównoważony, czyli taki który wspiera różne jego formy - przyjazny dla pieszych, rowerzystów, pasażerów komunikacji oraz kierowców. Stąd wynikają inwestycje, które mają wprowadzić udogodnienia dla wszystkich tych grup.

W ubiegłym roku otwarte zostały dwa duże centra przesiadkowe w Katowicach w Brynowie i Zawodziu oraz przy ulicy Sądowej, a od 2018 r. kierowcy mają do dyspozycji podobne, mniejsze centrum przesiadkowe w Ligocie. Inwestycje te mają zachęcić kierowców do bezpiecznego parkowania samochodu poza centrum miasta i wjazdu do niego komunikacją miejską.

Katowice chcą zachęcać osoby przyjeżdżających spoza miasta, do korzystania z komunikacji publicznej i centrów przesiadkowych. Ma w tym pomóc projekt nowej uchwały parkingowej. Dodatkowo kierowcy, którzy nie płacą za parkowanie, muszą się przygotować na wyższe kary. Obecna opłata dodatkowa wynosi dziś 50 zł, natomiast po zmianach miałoby to być 200 zł.

Wyślij opinię o proponowanych zmianach →


- Do Katowic wjeżdża dziennie średnio 123 tys. pojazdów z rejestracjami z miast ościennych. Liczba miejsc parkingowych w Śródmieściu jest ograniczona, a parkują tu głównie osoby z innych miast. Zależy mi na tym, żeby mieszkańcy Katowic załatwiając sprawy w centrum mieli gdzie zaparkować pojazd i nie musieli szukać miejsca przez kilkanaście minut – przekonuje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Centrum przesiadkowe Katowice-Zawodzie z lotu drona:

- Z drugiej strony osoby zamieszkujące centrum również chcą móc parkować samochody pod swoimi domami. Dlatego kilka lat temu podjąłem decyzję o przemodelowaniu polityki parkingowej w mieście. Jej głównym celem jest zachęcenie tysięcy osób przyjeżdżających codziennie do Katowic do pracy z innych miast, by korzystały z komunikacji publicznej i centrów przesiadkowych, jak to się dzieje od lat w wielu krajach Europy Zachodniej – mówi Marcin Krupa.

- Jednocześnie mieszkańcy centrum, jak i całego miasta będą traktowani w sposób preferencyjny – poprzez abonamenty miesięczne czy też karty mieszkańca strefy płatnego parkowania. Mniejszy ruch w Śródmieściu oznacza także zmniejszenie emisji spalin, hałasu i wzrost bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów – dodaje prezydent.

NAJWAŻNIEJSZE PROPONOWANE ZMIANY

1. Planowane jest podniesienie stawek za postój na miejskich parkingach: pierwsza godzina 3 zł, druga godzina 3,6 zł, trzecia godzina 4,2 zł, każda kolejna godzina 3 zł).

2. Mieszkańcy Katowic będą mogli skorzystać z preferencyjnych stawek abonamentowych, miesięcznych lub kwartalnych (realizacja zapowiedzi Prezydenta Marcina Krupy o preferencyjnych warunkach dla katowiczan).

3. Wyższe kary dla kierowców, którzy nie płacą za parkowanie: 200 zł (obecnie 50 zł).

Zachęcamy mieszkańców Katowic do kontaktu i nadsyłania opinii na temat proponowanych zmian na adres konsultacje@katowice.eu.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube HANYS
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic