Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Ze sklepu socjalnego będzie mogło korzystać więcej osób

2021-01-05

W grudniu 2020 r. w Katowicach przy ulicy Tysiąclecia 82 rozpoczął swoją działalność pierwszy w Polsce sklep socjalny. Najbardziej potrzebujący mieszkańcy miasta mogą w nim zrobić podstawowe zakupy w specjalnych cenach.

Z zakupów w sklepie socjalnym mogą korzystać osoby spełniające określone kryteria, na podstawie specjalnych skierowań uprawniających do dokonywania zakupów w sklepie, które wydawane są przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach. Na dzień 30 grudnia 2020 r. tutejszy Ośrodek wydał już 1 525 takich skierowań dla ogółem 3 735 osób.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym zwiększono kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania skierowania do sklepu socjalnego. W chwili obecnej skierowanie może otrzymać osoba, której dochód nie przekracza 250% kryterium dochodowego, tj.:

1 752,50 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej,
1 320,00 zł w przeliczeniu na każdą osobę w rodzinie.

Z zakupów w sklepie socjalnym mogą skorzystać zarówno osoby objęte pomocą społeczną, jak również osoby i rodziny nie korzystające dotąd z pomocy MOPS, które spełniają określone kryteria dochodowe. To, czy dana osoba lub rodzina spełnia te kryteria, pomoże ustalić pracownik socjalny katowickiego MOPS-u, dlatego ważne jest, by przed wizytą w sklepie socjalnym koniecznie skontaktować się telefonicznie z jednym z Terenowych Punktów Pomocy Społecznej, gdzie udzielona zostanie fachowa pomoc w ustaleniu uprawnień do korzystania z oferty sklepu.

Relacja z otwarcia sklepu socjalnego:

Optyk Katowice

Osobę uprawnioną do korzystania z zakupów w sklepie obowiązuje limit kwoty, którą może jednorazowo wydać podczas zakupów – w chwili obecnej wynosi ona 100,00 zł na rodzinę.

Do korzystania z oferty sklepu socjalnego w sposób szczególny zachęcamy katowickich Seniorów. Wychodząc naprzeciw potrzebie szczególnej w tym czasie ochrony osób starszych, ich zakupy w sklepie socjalnym, z pomocą wolontariuszy, zostaną wykonane i dowiezione do ich domu. W tym celu Senior posiadający skierowanie może się zwrócić dzwoniąc na numer Srebrnego Telefonu (32 251 69 00) czynny codziennie od 7.30 do 15.30 i na pewno uzyska wsparcie, zarówno w zakresie zakupów w sklepie socjalnym, jak i w innych swoich potrzebach.

W „Spichlerzu", bo taką nazwę nosi sklep socjalny w Katowicach prowadzony przez Fundację Wolne Miejsce (znaną mieszkańcom z wielu cennych inicjatyw – organizacji śniadania wielkanocnego i wigilii dla osób samotnych, a także choćby z koordynacji działań związanych z dostarczaniem posiłków osobom potrzebującym w okresie pandemii), można kupić artykuły z krótkim terminem przydatności, w tym m.in.: artykuły spożywcze, chemię, środki czystości. Ponadto, w ofercie sklepu znajdują się także ubrania. Ceny wszystkich towarów są atrakcyjne i nie przekraczają 50% ich wartości rynkowej.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad i warunków korzystania ze sklepu socjalnego dostępne są w tym miejscu lub telefonicznie, poprzez kontakt z Terenowym Punktem Pomocy Społecznej.  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Katowice Oficjalny Kanał
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic