Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w Katowicach w 2020

2020-12-30

Koniec roku sprzyja podsumowaniom. Katowicki magistrat przygotował listę najpopularniejszych imion. Jak wynika z danych Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach, Julia po raz pierwszy jest w mieście najpopularniejszym imieniem dla dziewczynek. Wśród chłopców najwięcej urodziło się Franciszków.

- Mijający rok zdominował koronawirus, na szczęście żaden z rodziców w Katowicach nie chciał nazwać swojego dziecka Pandemia, Sars, Covid, czy Kwarantanna choć w innych częściach Polski podobno takie pomysły się pojawiały. Ten rok w naszym mieście należał zdecydowanie do Julii i Franciszka – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta.

W 2020 roku (stan na 28 grudnia 2020 roku) Urząd Stanu Cywilnego w Katowicach zarejestrował rekordową ilość noworodków 6810, czyli o 650 więcej niż rok wcześniej. Urodziło się: 3375 dziewcząt i 3435 chłopców. Jest to największa ilość urodzeń w historii Katowic, jednak wpływ na to ma fakt zamknięcia wielu okolicznych szpitali z uwagi na pandemię.

Julia zamiast Zuzi, Franciszek zamiast Jana

- Wśród imion żeńskich liderką po raz pierwszy została Julia, która została nadana 146 razy, o pięć oczek więcej od Hanny, która była liderką w 2017 i 2019 roku. Zuzanna – liderka z 2018 roku zajęła 7 pozycję i musiała uznać jeszcze wyższość trzech innych, pięknych imion. Do pierwszej 10–tki najpopularniejszych imion w Katowicach awansowała po raz pierwszy Laura – podsumowuje dziewczęce imiona Mirosław Kańtor, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach.

A jak było w ubiegłym roku - zapraszamy do relacji:

Dla chłopców najpopularniejsze było imię Franciszek.

- W latach '70, '80, '90 pojawiało się raz, dwa razy na rok. Dwadzieścia lat temu czworo rodziców wybrało je dla swego dziecka. W tym roku aż 167 razy. O drugie miejsce zażarcie walczył Jakub z Janem, który w zeszłym roku był numerem jeden – dodaje kierownik Kańtor podsumowując męskie imiona.

Najpopularniejszy w Polsce Antoni zajmuje w Katowicach tę samą - co rok temu - 4 pozycję. Do pierwszej dziesiątki po raz pierwszy awansował Mikołaj wybrany przez 116 rodziców. Ciekawa jest rosnąca popularność imienia Bruno, nadanego aż 36 razy, podczas gdy wcześniej było ono nadawane bardzo sporadycznie. Podobnie rzecz ma się z imieniem Bianka. Pojedyncze imiona nietypowe w 2020 roku to: Aurora, Mila, Flora, Megan, Taras, Dylan, Al. Natomiast kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmówił nadania dziecku „imienia" Sosnowiec dla chłopca oraz Toshiba dla dziewczynki.

Najpopularniejsze imion nadane w Katowicach w 2020 roku:

1. Franciszek, 2. Jakub, 3. Jan, 4. Antoni, 5. Mikołaj, 6. Aleksander, 7. Szymon, 8.Filip, 9. Leon, 10. Wojciech

1. Julia, 2. Hanna, 3. Zofia, 4. Maja, 5. Emilia, 6. Alicja, 7. Zuzanna, 8. Lena, 9. Oliwia, 10. Laura  Napisz co o tym sądzisz na naszym FB →

RED, UM Katowice, Fot. YouTube Telpol INFO
 Katowice - Portal.Katowice.pl - portal miasta Katowice 


Promujemy

Old Timers Garage Katowice
Muzeum Śląskie Katowice
Kino Kosmos Katowice
Rondo Sztuki Katowice
Filharmonia Śląska Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice
Biuro Wystaw Artystycznych Katowice
Muzeum Historii Katowic